Projektowanie aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne szturmem zdobyły rynek usług IT i uważane są za jedną z jego bardziej dochodowych gałęzi. Szacuje się, że tylko w 2020 w samych Stanach Zjednoczonych rynek aplikacji mobilnych będzie warty 189 miliardów dolarów. Nic dziwnego, że projektanci aplikacji mobilnych nie narzekają na brak zleceń.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na ten produkt pojawiają się na rynku narzędzia, które ułatwiają pracę projektantom. Chociaż w Photoshopie można stworzyć również interfejs aplikacji, twórcy skarżą się, że techniczne możliwości flagowego produktu Adobe nie zawsze odpowiadają wymaganiom projektu.

 

Projektowanie aplikacji mobilnych
Narzędzia do tworzenia prototypów aplikacji mobilnych

Mimo wtyczek, dodatków i rozszerzeń Photoshop ma pewne braki. Nie był to jednak program tworzony z myślą o projektowaniu grafik skalowalnych, elementów responsywnych czy pracy z frameworkami CSS.

Alternatywą dla Photoshopa są zatem narzędzia do projektowania aplikacji, tworzone przez niezależnych projektantów. Wiele z nich ma możliwości techniczne w zakresie tworzenia aplikacji większe niż flagowy produkt Adobe.

 

Narzędzia do projektowania prototypów aplikacji mobilnych

Webflow

Źródło
Aplikacja umożliwia projektowanie za pomocą przeciągnij-i-upuść. Webflow tworzy layout z wykorzystaniem siatki Bootstrapa, więc projekty domyślnie są responsywne. Oprócz tego ustawienia znajdziesz również listy gotowych komponentów, takich jak bloki, listy i formatowania tekstu.

Style dodasz z panelu bocznego aplikacji, a następnie edytujesz i dostosujesz właściwości elementów. Gotową pracę wyeksportujesz jako HTML lub CSS. Możesz ją także współdzielić z innymi pracownikami.

 

Avocode

Źródło
Avocode otwiera pliki PSD i umożliwia ich dalszą edycję oraz zakodowanie do HTML i CSS. Inną zaletą Avocode jest to, że może wyodrębnić poszczególne typy elementów w każdej warstwie projektu, takich jak obrazy, grafiki SVG i CSS – ten ostatni w formie Less, SASS i Stylus.
Coś poszło nie tak? Avocode umożliwia przywrócenie poprzedniej wersji pracy.

 

Macaw

Źródło
Jeśli nadal chcesz pracować w edytorze grafik, skorzystaj z Macaw – ta aplikacja umożliwia rysowanie elementów aplikacji tak, jak w programach do grafiki.
Stworzysz w nim kolumny i bloki, wyrównasz ich rozmieszczenie, dopasujesz typografię. Dzięki Macaw możesz zmienić style kilku elementów niezależnie od ich miejsca. Aplikacja wyposażona jest także w bibliotekę, gdzie możesz „składać” projekty do późniejszego wykorzystania.
Kiedy projekt jest gotowy, zapiszesz go do HTML lub CSS.

 

Sketch

Źródło
Trudno o aplikację popularniejszą niż Sketch – służy ona przede wszystkim do projektowania interfejsów i stron www. Zamiast bitmap tworzy w pełni skalowalne grafiki wektorowe: kiedy zmienisz rozmiar pracy, elementy graficzne nie stracą na jakości. Dzięki wbudowanej siatce rozmieszczenie elementów i zaprojektowanie layoutu staje się znacznie łatwiejsze.

Dodatkowym atutem Sketch jest łatwość projektowania typografii: aplikacja wyposażona jest w fonty, które znasz z takich przeglądarek, jak Chrome, Opera czy Safari. Dzięki temu nie musisz przejmować się, czy tekst będzie wyglądał dobrze w przeglądarkach.
Każdy element z danej warstwy możesz wyeksportować jako CSS.

 

Antetype

Źródło
Ta aplikacja zajmuje się przede wszystkim wizualną stroną projektu – gradientami, cieniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, cieniami tekstu, zaokrąglonymi rogami czy stylami ramek. Wszystko to dzięki temu, że Antetype bazuje na projektowaniu wektorowym.
Aplikacja posiada także kilkaset widgetów, które możesz użyć w swoim projekcie. Gotową pracę wyeksportujesz jako obraz lub CSS.

 

Prototypy aplikacji mobilnych – najlepsze narzędzia dla projektantów

Projektowanie interfejsów i UX aplikacji nie musi być trudne, nawet jeśli brakuje ci gruntownej wiedzy informatycznej. Dzięki aplikacjom przeznaczonym do tworzenia prototypów, stworzenie wyglądu nowego produktu rozpoczyna się od „przeciągnij-i-upuść” lub „narysuj” zamiast „zakoduj”.

Aplikacje są odpowiedzią na braki, jakie daje się zauważyć w Photoshopie, jeśli chodzi o projektowanie interfejsów. Niektóre z nich bazują na siatkach i frameworkach, dzięki którym tworzona aplikacja “domyślnie” będzie responsywna, inne koncentrują się na wizualnej stronie layoutu. Dużą zaletą narzędzi do tworzenia prototypów aplikacji mobilnych jest również to, że eksportują wyniki pracy do plików HTML lub CSS.

Zapisz