Skuteczne oszczędzanie w pracy zdalnej

 7 sposobów na bezpieczeństwo finansowe dla freelancerów

 

Jeśli pracujesz zdalnie i jesteś freelancerem, warto, abyś sprawy zatrudnienia, zarobków i zabezpieczenia finansowego traktował poważniej niż pracownicy etatowi. Mądre budżetowanie zapewni ci bezpieczeństwo, pomoże obniżyć koszty pracy i zgromadzić oszczędności.

Można oczywiście uczyć się na własnych błędach, ale znacznie lepiej jest korzystać z cudzych doświadczeń. Od czego zacząć?

Skuteczne oszczędzanie w pracy zdalnej
Strategie oszczędzania dla freelancerów

 

1. Nie rzucaj swojej pracy na etacie

Jesteś zdecydowany pracować na własny rachunek? Czujesz, że freelancing to twoja szansa na realizację? Świetnie! W takim razie… nie rzucaj swojej pracy na etacie – a przynajmniej nie od razu.

W pierwszym okresie pracy zdalnej, zanim zbudujesz swoją bazę klientów i wypracujesz sobie pozycję na rynku, ze zleceniami może być różnie – a to oznacza, że różnie może też być z twoimi dochodami.
Zanim zaczniesz na poważnie zarabiać jako freelancer, potrzebujesz finansowego zabezpieczenia, a to zapewni ci praca na etacie. Twoje dotychczasowe zarobki przydadzą ci się nie tylko na pokrycie bieżących wydatków, ale również na potencjalne inwestycje.
Okres wzrostu jest najtrudniejszym dla większości biznesów, dla freelancingu i pracy zdalnej również. Jeśli nie zadbasz o swoje interesy na etapie, kiedy jesteś najbardziej narażony na kryzys, możesz wypaść z rynku, zanim znajdziesz na nim swoją niszę.

 

2. Dywersyfikuj dochody

Masz już pierwszego dużego klienta? Koniecznie przygotuj plan B na wypadek, gdyby wasza współpraca miała zakończyć się szybciej, niż planowałeś (tu link do tekstu – pułapka jednego klienta).
To jeden z największych problemów freelancerów o już ugruntowanej pozycji na rynku. Opieranie całej twojej działalności na jednym kliencie to duże ryzyko. Klienci znikają równie szybko, jak się pojawili, dlatego dobrze mieć alternatywne źródło dochodów. Pozwoli ci ono przetrwać trudniejszy okres, kiedy stały klient zacznie zamawiać u ciebie mniej lub całkowicie zrezygnuje ze wszystkich zleceń.

 

3. Nie przepłacaj

Zamiast inwestować duże pieniądze w najnowsze technologie, możesz skorzystać z tańszych lub darmowych wersji programów, narzędzi i aplikacji. To samo dotyczy innego potrzebnego sprzętu – wypożyczaj lub kupuj używany, żeby zaoszczędzić pieniądze.
Jeśli marzysz o nowym i naszpikowanym technicznymi nowinkami sprzęcie, powiedz sobie, że kupisz go dopiero, jak zacznie zarabiać sam na siebie.

 

4. Zmniejsz dług i staraj się wydawać jak najmniej

Tylko dlatego, że nie masz księgowej, która kontroluje twoje wydatki, nie oznacza, że możesz wydawać, ile chcesz, zaciągać długi, brać kredyty i kupować najdroższy sprzęt, który „kiedyś” się zwróci.
Maksymalnie zredukuj osobiste długi, zanim rozpoczniesz pracę „pełnoetatowego” freelancera – może się okazać, że na „rozruch” potrzebujesz więcej, niż zakładałeś. Jeśli zakładasz firmę, nie wydawaj więcej tylko dlatego, że zakup możesz wrzucić w koszty.

 

5. Twórz kopie zapasowe

Regularnie rób kopie swojej pracy – na wszelki wypadek. Awarie sprzętu mają to do siebie, że nie nie uprzedzają wcześniej, kiedy nastąpią. Dobrze być przygotowanym na takie wypadki: kopie zapasowe pozwolą Ci na kontynuowanie pracy nawet na pożyczonym sprzęcie.

 

6. Prowadź rachunki

Jeśli chcesz pracować na własny rachunek, musisz wiedzieć, jak ten rachunek poprowadzić. Zanim rzucisz etat, zorientuj się, jakie formy prowadzenia działalności i rozliczania dochodów są dla ciebie najlepsze. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na wydatkach oraz unikniesz nieprzyjemności ze strony skarbówki.
Rachunki prowadź na bieżąco – kiedy raz stracisz nad nimi kontrolę, może być trudno zaprowadzić porządek w księgowości.

 

7. Rozliczaj się przez serwisy dla freelancerów

Może się okazać, że przy niskich kosztach prowadzenia działalności zakładanie własnej firmy nie będzie dla ciebie opłacalne. W takiej sytuacji możesz skorzystać z usług portali dla freelancerów, które pozwalają na rozliczenie wykonanej pracy.
Na rynku funkcjonuje kilka europejskich serwisów dla freelancerów, z których wszystkie pobierają mniejsze lub większe prowizje od przeprowadzonej transakcji. Polski serwis dla freelancerów useme.eu umożliwia również wystawienie faktury VAT bez prowadzenia własnej firmy.

 

Bezpieczeństwo finansowe freelancera – podsumowanie

Cechą pracy zdalnej jest to, że nie gwarantuje stałych dochodów. Możesz mieć lepszy lub gorszy miesiąc, dlatego warto przygotować się na różne sytuacje. Oszczędzanie wcale nie musi być tak nieprzyjemne, jak się zwykle wydaje.
Aby zabezpieczyć się finansowo, przede wszystkim szukaj oszczędności (np. na stałych abonamentach i subskrypcjach, dziel się źródłami) i pracuj nad zmniejszeniem długów – to strategia długofalowa, która zaprocentuje. Warto również zadbać o dywersyfikowanie dochodów.
W oszczędzaniu ważne jest także, aby mądrze zarządzać posiadanymi środkami, dlatego skrupulatnie prowadź rachunki. Jeśli masz taką możliwość, utrzymaj również pracę na etacie.

 

A jakie wy macie sposoby na oszczędzanie? Czy w ogóle zabezpieczacie się finansowo? Zostawcie nam komentarz!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz