Trudno wyobrazić sobie blog bez zdjęć. Przyzwyczailiśmy się, że fotografie, animacje lub krótkie filmy ilustrują wpisy na blogach i wzbogacają ich treść.
Zdjęcia dodają tekstom atrakcyjności, ale są też świetnym uzupełnieniem porównań, rankingów, tutoriali czy wpisów poradnikowych. To, co wymaga kilku akapitów wyjaśnień, na zdjęciu jest widoczne i łatwe do zrozumienia.
Nie trzeba wspominać również o tym, że… kupujemy oczami, więc blogerzy i blogerki współpracujący z markami szczególnie dbają o jakość zdjęć na blogach.
Zapotrzebowanie na oryginalne i atrakcyjne treści sprawia, że blogerzy niechętnie sięgają po zdjęcia stockowe. Sensem twojej działalności jako blogera jest przecież dzielenie się autentycznymi doświadczeniami, a co potwierdza je lepiej niż zdjęcie?

Dziś każdy telefon wyposażony jest w aparat. Producenci telefonów komórkowych i smartfonów przyzwyczaili nas do ciągłej pogoni za jeszcze lepszą rozdzielczością i coraz lepszą jakością robionych zdjęć.
Sama fotografia to jedno, ale często potrzebujesz jeszcze drobnej pomocy technicznej, aby „podkręcić” zdjęcie i wydobyć z niego to, co najlepsze.
Nie każdy bloger potrzebuje jednak znajomości tak zaawansowanych narzędzi do obróbki zdjęć jak Photoshop czy Lightroom – nie wspominając o tym, że ceny tych komercyjnych narzędzi odpowiadają ich jakości.
Alternatywą są darmowe programy do obróbki zdjęć dla blogerów. Są one dużo łatwiejsze w obsłudze, ale wciąż pozwalają na osiągnięcie zamierzonego efektu. Z ich pomocą poprawisz kontrast i światło na fotografii, ale również dodasz bordiurki, elementy graficzne i inne niezbyt skomplikowane efekty.
Pamiętaj, aby przed użyciem programu zawsze sprawdzić, czy spełniasz warunki licencji. Niektórych z narzędzi możesz użyć tylko w projektach niekomercyjnych. Zanim zakochasz się w którymś narzędziu, koniecznie sprawdź warunki użytkowania.
Łatwa obróbka zdjęć dla blogerów – programy
1. Adobe Photoshop Express
KLIK

A gdyby tak używać Photoshop, ale w wersji prostszej, przyjaźniejszej, dostosowanej do potrzeb blogera, a nie profesjonalnego grafika? Adobe również dostrzegło taką potrzebę – i w ten sposób powstał Photoshop w wersji express.
Aplikacja dostępna jest na urządzenia mobilne i jako taka przeznaczona jest dla początkujących i amatorów – profesjonalni graficy i fotografowie mogą być nią rozczarowani. Te opcje, które pozostawił producent (między innymi dopasowanie kontrastu, perspektywy, nasycenia, ekspozycji), są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.
2. Ashampoo Photo Optimizer
KLIK

Nominalna cena tego programu wynosi prawie 30$, ale teraz możesz pobrać edytor zupełnie za darmo. Ashampoo umożliwia naprawdę szybką zdjęć, dlatego jeśli zdarza ci się „konstruować” wpisy w pośpiechu, zapoznaj się z tym narzędziem.
Kilkoma kliknięciami obrobisz całe paczki zdjęć: możesz je dowolnie obracać, skalować i optymalizować za pomocą wbudowanych ustawień programu, w tym również balansu bieli. Chcesz większej kontroli? Możesz ręcznie zmienić ustawienia siedmiu podstawowych parametrów.
3. FastStone
KLIK

Dlaczego warto zainteresować się FastStone? Jest to jeden z nielicznych darmowych programów do obróbki zdjęć, który w pełni obsługuje pliki RAW. Możesz w nim dowolnie przycinać i zmieniać rozmiary zdjęć oraz korzystać z przydatnych filtrów, również dla całych paczek zdjęć.
4. Photoscape
KLIK

Tak, na pewno co jakiś czas słyszysz o darmowych programach, które mają zastąpić Photoshop. Photoscape wybrał inną ścieżkę: nie próbuje kopiować Photoshop 1:1, ale stawia sobie za cel… łatwość obsługi. Liczba funkcji jest ograniczona, ale nie pomija żadnej z takich, które mogą być potrzebne blogerom. Photoscape ma jeszcze jedną zaletę: bez kłopotu otworzysz w nim pliki PSD.
Jeśli podoba ci się Photoscape, ale oczekujesz bardziej zaawansowanych opcji, możesz także zainteresować się jego płatną wersją, PhotoScape X dostępną tutaj.
5. Photo Pos Pro
KLIK

Nie jest to najbardziej znany program do obróbki zdjęć – co jest dość niesprawiedliwie, jeśli wziąć pod uwagę techniczne zaawansowanie i możliwości, jakie oferuje. Jeśli znasz GIMP, interfejs Photo Pos będzie wyglądał dla ciebie znajomo – narzędzia i opcje są intuicyjnie ułożone w belkach menu. Możesz także skorzystać z layoutu „dla nowicjuszy”, która zmienia układ opcji na taki, który koncentruje się na opcjach i filtrach.
W Photo Pos nie tylko poprawisz zdjęcie, ale również usuniesz z fotografii niechciane obiekty, zmienisz tło, a także dodasz ramki i stworzysz kolaże.
6. XnView MP
KLIK

To dość mocne narzędzie do edycji obrazów, które umożliwia obróbkę w zasadzie większości formatów (również .tiff i RAW), w tym ich dowolne przycinanie i skalowanie. Poza zmianą rozmiaru możesz również automatycznie dopasować kontrast i jasność oraz ręcznie edytować paletę i kolory zdjęcia. Do wyboru masz także szereg filtrów i efektów. Najlepsze? Program obsługuje też całe paczki zdjęć.
7. ZonerPhotoStudio
KLIK

Zoner to ciekawa opcja dla tych, którzy chcą wypróbować działanie gotowych presets (ustawień zdefiniowanych). Edytor wyróżnia się zestawem użytecznych presetów, templatek i ramek, a ponadto pozwala również na obróbkę plików RAW oraz odczyt plików PS i EPS.
Haczyk? Kiedy pierwszy raz pobierasz program, używasz wersji Pro. Po miesiącu bezpłatnej trialki zostajesz „przeniesiony” na wersję free, oczywiście uboższą o kilka funkcji. Jeśli chcesz kupić program, licz się z wydatkiem 5$ miesięcznie lub 49$ na rok.
Zakończenie
Obróbka zdjęć na blog nie musi być mozolnym przedizeraniem się przez złożone programy graficzne i poszukiwanie idealnych filtrów metodą prób i błędów. Na rynku jest sporo darmowych programów graficznych do prostej obróbki fotografii, stworzonych z myślą o początkujących użytkownikach, amatorach lub osobach, które trochę „podkręcić” zdjęcie.
Oprócz edytorów desktopowych możesz także skorzystać z aplikacji online – ich listę zamieściliśmy w tym wpisie. Sprawdź także 10 narzędzi graficznych dla blogerów.