Jak dobrze wiemy, podczas robienia zdjęć absolutną podstawą jest światło. Nawet samo słowo „fotografia” w tłumaczeniu z greki składa się z dwóch elementów: phōtós, czyli światło oraz gráphō oznaczające pisanie, co można przetłumaczyć na malowanie/pisanie światłem.
To właśnie dlatego kupujemy jasne obiektywy, używamy blend oraz lamp błyskowych i wybieramy odpowiednią porę na sesję zdjęciową. Tutaj wielu fotografów decyduje się na wykonywanie zdjęć podczas magicznej złotej godziny.
Jednak zadziwiająca większość osób tuż po „golden hour” pakuje plecak i nie wykorzystuje potencjału niebieskiej godziny. Czym jest blue hour i jakie może dać efekty w fotografii?
Co to jest niebieska godzina?
Blue hour, czyli niebieska godzina, to czas tuż przed wschodem słońca i bezpośrednio po jego zachodzie. Wbrew temu, na co wskazuje nazwa, wcale nie trwa równą godzinę. Jej długość uzależniona jest między innymi od szerokości geograficznej, pory roku i warunków pogodowych. W Polsce trwa najczęściej około 30-45 minut.
W tym czasie fotografowana scena nie jest pokryta żadnymi cieniami, ponieważ słońce znajduje się za horyzontem. Natomiast jego promienie są widoczne i oświetlają niebo, co nadaje atmosferze charakterystyczny ciemnoniebieski kolor o niskiej temperaturze barwowej.
Jak wykorzystać blue hour w fotografii?
Mimo iż blue hour może wydawać się mniej atrakcyjna od popularnej złotej godziny, to jest świetną okazją do uchwycenia niepowtarzalnych kadrów. Kiedy warto postawić na niebieską godzinę?
- Jak już wspomnieliśmy, niebieskie światło przede wszystkim widoczne będzie na niebie, zatem to najlepsza pora do fotografowania krajobrazów, architektury oraz wykonywania szerokich miejskich kadrów.
- Niepowtarzalny miejski klimat uzyskamy, gdy połączymy piękne niebieskie niebo z włączonymi już latarniami, a także świecącymi banerami reklamowymi i światłami samochodów. Kontrast z żółtymi światłami dodaje zdjęciu wyrazistości, a po przymknięciu przysłony dodatkowo uzyskamy gwieździsty efekt na każdym ze źródeł światła.
- W przypadku krajobrazów świetnym pomysłem jest wybranie się nad wodę, gdzie jej kolor zlewa się z odcieniem nieba. Co ważne, podczas blue hour jasność nieba i krajobrazu są do siebie zbliżone, co pozytywnie wpływa na rozpiętość tonalną zdjęcia, bez konieczności stosowania filtrów i obróbki typu HDR.
- Podczas blue hour nie musimy martwić się o przepalenia oraz późniejszą korektę nasycenie poszczególnych braw. Gdy słońce czai się tuż za horyzontem, cała scena nabiera niepowtarzalnej harmonii o wręcz minimalistycznym charakterze.
- Blue hour to idealny czas do fotografowania księżyca!
Co warto zabrać ze sobą na sesję podczas blue hour?
Zakładając, że wybieramy się fotografować szersze kadry – krajobrazy, miasta czy architekturę, potrzebny będzie nam przede wszystkim aparat z obiektywem szerokokątnym. Nie musi to być jasny obiektyw, gdyż w tego rodzaju fotografii i tak staramy się przymykać przysłonę, aby całe zdjęcie było odpowiednio ostre.
Drugą kwestią bezpośrednio związaną ze sposobem fotografowania podczas blue hour, to stabilny statyw. Ponieważ ilość docierającego do obiektywu światła jest niewielka, a do tego korzystamy z wyższych wartości przysłony, konieczne będzie solidne podparcie dla aparatu. Zdjęcie „z ręki” nawet z włączoną stabilizacją, w takich warunkach może wyjść nam poruszone.
Wykorzystaj lue hour do ćwiczenia pracy w różnych warunkach i z różnym światłem! Wykorzystasz przy tym techniki, które poprawią jakość Twoich zdjęć.
Jak sprawdzić, kiedy rozpoczyna się blue hour?
Wiemy już, że na zdjęcia warto się wybrać także tuż przed wschodem słońca, lub zostać chwilkę po jego zachodzie. Jak jednak rozpoznać, w jakich godzinach upolujemy magiczną niebieską godzinę? Tutaj najłatwiej będzie postawić na nowoczesne rozwiązania, a najwygodniejszą z opcji są zdecydowanie dedykowane aplikacje mobilne dla fotografów.
Aplikacje mobilne dla fotografów
Przykładowo aplikacja Helios pozwala nam sprawdzić dla wybranej lokalizacji, o której godzinie nastąpi:
- poranna niebieska godzina
- poranna złota godzina
- wschód słońca
- zachód słońca
- wieczorna złota godzina
- wieczorna niebieska godzina
Wszystko podane co do minuty! Co więcej, specjalne narzędzie działające na zasadzie rozszerzonej rzeczywistości prezentuje dokładnie, w którym miejscu i o jakiej godzinie znajdować będzie się słońce.
Warto rozważyć także aplikację LightTrac. Po jej włączeniu na rzucie z góry sprawdzimy padanie promieni słonecznych w konkretnej lokalizacji. Dowiemy się też, jakiej długości cienie będą wtedy rzucać obiekty o określonej przez nas wysokości.
Podsumowanie
Fotografowanie podczas blue hour nie będzie tak proste, jak w przypadku złotej godziny – to oczywiste. Nie jest to najlepszy czas na klasyczne portrety, ale w kwestii krajobrazów, czy miejskich zdjęć, blue hour zdecydowanie jest opcją wartą wypróbowania, a efekty potrafią zaskoczyć i stać się ozdobą Twojego portfolio!