Czy praca projektanta jest dla Ciebie

Czy możesz być projektantem?

 

Czy wy też macie czasem dość „schematu” codziennego bycia kreatywnym i pełnym entuzjazmu na zawołanie, szczególnie dla klientów, którzy mają już gotową ideę projektu i potrzebują tylko… kogoś, kto wykona za nich całą pracę? To pytanie może wydawać się dziwne w serwisie dla freelancerów, ale wszyscy wiemy, że praca nad cudzymi pomysłami z czasem staje się trochę nużąca.

Czy praca projektanta jest dla Ciebie
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/bykst-86169/

Prawda jest taka, że nie każdy, kto pracuje w zawodzie kreatywnym powinien być projektantem. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje sporo innych profesji, które mogą odpowiadać ci bardziej niż projektowanie samo w sobie. Dlatego zamiast ryzykować wypalenie zawodowe warto sprawdzić, jakie są inne możliwości wykorzystania twojej wiedzy i doświadczenia.

Nie przestawaj się uczyć

Specyfika rynku pracy sprawia, że nie jesteś w stanie przewidzieć, jakie umiejętności mogą ci się przydać, dlatego nie przejmuj się tym, że twoje zainteresowania mocno odbiegają od tego, co jest twoim zawodem. Jeśli z wykształcenia jesteś grafikiem, ale z zamiłowania kucharzem lub cukiernikiem, rozwijaj te pasje – a może się okazać, że połączysz je w swój sposób na życie jako projektant dla branży kulinarnej.

Nie oznacza to, że od razu powinieneś zapisać się na kolejny kierunek studiów podyplomowych. Jest sporo kursów online, które pozwolą ci odkryć swój potencjał i będą szansą na rozwój nowych umiejętności. Aby poznać ofertę darmowych i płatnych e-kursów, możesz skorzystać z naszej listy.

Konsultacja czy kreacja?

To, że jesteś profesjonalistą w jakiejś dziedzinie oznacza, że możesz być także konsultantem na wysokim poziomie. Jeśli męczy cię praca z ludźmi, którzy nie mają takiej wiedzy o projektowaniu graficznym jak ty, ale dobrze się czujesz doradzając w sprawach wizerunku, brandingu i identyfikacji wizualnej, może czas zmienić obszar działania z designu na consulting. Dzięki umiejętnościom graficznym nadal będziesz mógł realizować się jako projektant przy kompleksowych działaniach, jednak twoja główna odpowiedzialność będzie polegała na stworzeniu takiego komunikatu wizualnego, który wpasuje się w charakter marki klienta.

Sztuka czy projektowanie?

Ten temat zwykle wywołuje sporo zadrażnień i prowadzi do gwałtownych dyskusji, ale sztuka, projektowanie i rzemiosło to zupełnie odrębne kwestie. Są ze sobą połączone, ale rozróżnienie jest wyraźne. Sztuka polega na wierności i szczerości wobec kreatywnej części swojej natury, a nie na oglądaniu się na cudze zdanie i konieczności usprawiedliwiania artystycznych wyborów i decyzji. Projektowanie i rzemiosło mają na celu tworzenie rzeczy, dzięki którym uda się rozwiązać problem. Jeśli nie przemawia do ciebie pomaganie ludziom w rozwiązywaniu ich problemów albo jeśli nie podoba ci się idea kreatywnego pokonywania codziennych trudności, może nie powinieneś w ogóle zajmować się projektowaniem, szczególnie jako freelancer?

Porzucić linie bazowe

Jeśli lubisz rysować, malować lub jesteś twórczy w jakikolwiek inny sposób, ale nie potrafisz wyobrazić sobie siebie samego jako freelancera albo w ogóle pracy z klientem? Może jesteś raczej artystą – kimś, kto po prostu tworzy to, co chce i lubi, a za co dostaje wynagrodzenie. To o wiele bardziej ryzykowne niż stabilna praca na etacie, ale dla niektórych ludzi swoboda wyrazu i artystyczna wolność są tego warte.

Nie zapominaj też, że obecnie w cenie jest oryginalna wartość, charakterystyczny rys, który wyróżnia markę spośród konkurencji. Artyści mogą przyjmować zlecenia od dużych firm właśnie z powodu swojej twórczej osobowości i estetyki prac. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są zwłaszcza, liternicy, ilustratorzy książek lub projektanci opakowań.

Jeśli uważasz, że rolą sztuki jest zadawanie pytań, a rolą designu – szukanie dla nich odpowiedzi, może warto rozważyć, czy praca projektanta rzeczywiście jest dla ciebie najlepsza?

Zapisz

Zapisz