Czy praca zdalna jest dla ciebie?

Czy nadajesz się do pracy zdalnej?

 

Uważasz, że na etacie nie realizujesz się tak, jak byś mógł pracując na zlecenie przy naprawdę satysfakcjonujących projektach? A może dopiero zaczynasz karierę zawodową i chcesz spróbować swoich sił jako freelancer, żeby zyskać doświadczenie i zarobić pierwsze pieniądze?

Niezależnie od twojej motywacji zanim podejmiesz decyzję, zadaj sobie 8 Pytań Freelancera. Dzięki nim ocenisz, jakie są twoje szanse i z czym będziesz musiał się zmierzyć pracując zdalnie.

Czy praca zdalna jest dla ciebie?
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/HebiFot-422737/

1. Czy nadmiar wolnego czasu cię rozleniwia?

Praca zdalna – wstajesz, kiedy chcesz, pracujesz, kiedy masz ochotę, a przez resztę czasu spotykasz się ze znajomymi. Jeśli tak wyobrażasz sobie pracę freelancera, lepiej rozejrzyj się za etatem. Pracując na zlecenie będziesz potrzebował doskonałych zdolności koncentracji, ponieważ pokusy do marnowania czasu przeznaczonego na pracę będą cię otaczać na każdym kroku, nie będzie natomiast szefa, który skontroluje twoje wyniki. Zamiast niego będzie natomiast klient, od którego zależą twoje zarobki i zawodowa przyszłość.

2. Czy jesteś wytrwały?

Freelancing działa jak kula śniegowa – zanim wyrobisz sobie markę i zbudujesz sieć kontaktów, pozyskanie zleceń łączy się z rywalizacją i konkurencją. Dlatego potrzebujesz wytrwałości: jeśli chcesz zostać freelancerem, a zniechęca cię brak odpowiedzi, krytyka i porażki, lepiej rozejrzyj się za przyspieszonym kursem odporności na niepowodzenia, zanim wydrukujesz swoje wizytówki. Jedno jest pewne: kiedy twoja kariera nabierze rozpędu, nie zechcesz już wrócić na etat.

3. Jakie są twoje umiejętności komunikacyjne?

Zdarza ci się posprzeczać ze znajomym… przez internet lub sms tylko dlatego, że wzajemnie źle zrozumieliście swoje wiadomości? Zanim rzucisz etat dla kariery freelancera, popracuj nad strategią komunikacji.

Przyda ci się nie tylko nawyk szybkiego opowiadania na maile, proszenia o brief i pisemne podsumowanie ustaleń dokonanych w czasie rozmowy telefonicznej. Umiejętność prowadzenia negocjacji przyniesie ci wymierne korzyści. Z kolei opanowanie i trzymanie nerwów na wodzy podczas rozmów z trudnym i niezadowolonym klientem to kolejny element, który buduje twój wizerunek profesjonalisty.

4. Czy jesteś dobrym sprzedawcą?

Brak zaufania i niezdecydowanie to tylko dwie rzeczy, które mogą powstrzymać przedsiębiorcę od wyboru twojej oferty. Do twoich zadań należy przekonanie opornych – nie musisz rozpychać się łokciami, ale przyda się szczypta kreatywności i daru przekonywania, aby przebić się przez konkurencję.

Musisz się także liczyć z tym, że ludzie lubią to, co znają, dlatego będziesz musiał bronić swoich oryginalnych koncepcji i innowacyjnych rozwiązań. Stworzyć dobry projekt to podstawa, ale o sukcesie przesądzi to, czy potrafisz sprzedać go tak, jak jest tego warty.

5. Jak radzisz sobie z budowaniem sieci kontaktów?

Dusza towarzystwa czy obserwator? Dźwięki przychodzącej wiadomości wywołuje w tobie irytację czy ciekawość? Niezależnie od tego, jak łatwo nawiązujesz znajomości i na ile jesteś otwarty, musisz wyjść do ludzi, aby stworzyć swoją bazę kontaktów, która zaowocuje umowami. Wiesz, że ponad połowa zleceń dla freelancerów pochodzi nie z serwisów ogłoszeń, ale właśnie z sieci kontaktów? Wykorzystaj to na swoją korzyść i staraj się budować trwałe relacje!

6. Czy jesteś specjalistą w określonej dziedzinie?

Kiedy pracujesz zdalnie, liczy się efekt twojej pracy – jeśli dopiero zaczynasz się uczyć czegoś nowego, zlecenie zajmuje ci więcej czasu, rośnie prawdopodobieństwo wprowadzenia poprawek, a przez to stajesz się mniej konkurencyjny.

Ponadto przygotuje się na to, że jako freelancer jesteś „skazany” na uczenie się nowych rzeczy: im więcej umiejętności posiadasz, tym bardziej konkurencyjna jest twoja oferta. Dlatego właśnie ważne jest, abyś na start był biegły chociaż w jednej dziedzinie, aby mieć podstawę do dalszego rozwoju.

Jak zdobyć pierwsze zlecenie

7. Czy umiesz zarządzać finansami?

Jako freelancer nie możesz liczyć na stały dochód, który będzie zasilał twoje konto w regularnych odstępach czasu. Ponieważ zdarzają się miesiące lepsze i gorsze, naucz się dyscypliny finansowej zanim okaże się naprawdę potrzebna. Podobno szczęście można kupić, ale poczucie bezpieczeństwa dają oszczędności zgromadzone na bankowym koncie.

Rozważ też, jak zabezpieczyć swoją dalszą przyszłość: ponieważ pracodawca nie opłaca za ciebie składki ZUS, dobrze jest przemyśleć kwestię ubezpieczenia zdrowotnego i konta, na którym zaczniesz gromadzić oszczędności z myślą o emeryturze. Zakładanie własnej firmy nie zawsze się opłaca, dlatego możesz skorzystać z ubezpieczeń i rozwiązań, jakie oferuje portal useme.eu.

8. Czy lubisz pracować sam?

Panuje powszechny mit o zaletach pracy grupowej i domyślnie przyjmuje się, że każdy pracownik sprawdzi się jako część zespołu. A ty? Obecność innych raczej cię mobilizuje, czy rozprasza? Jeśli jesteś samotnikiem, freelancing jest stworzony dla ciebie, ale towarzyscy informatycy, graficy czy copywriterzy również znajdą rozwiązanie dla siebie.

Jeśli inspiruje i motywuje cię obecność innych pasjonatów wspomnianych dziedzin, skorzystaj z biura coworkingowego, gdzie spotkasz innych freelancerów. Kto wie, jakimi kontaktami zaowocuje to na przyszłość?

 

Zapisz