Czy praca zdalna przynosi większe zyski niż praca stacjonarna?

Praca zdalna czy praca stacjonarna – gdzie zarobisz więcej?

 

Chcesz zostać freelancerem, żeby wykonywać pracę zdalną z każdego miejsca na ziemi, gdzie tylko jest dostęp do Internetu, pracować, kiedy chcesz, a przede wszystkim bardzo dobrze zarabiać?

Przejrzeliśmy dostępne źródła i sprawdziliśmy, czy rzeczywiście jest to cała prawda o życiu freelancera. Czy rzeczywiście praca zdalna może przynieść większe zyski niż praca stacjonarna?

Czy praca zdalna przynosi większe zyski niż praca stacjonarna?
Źrdło obrazka: https://pixabay.com/pl/users/PIX1861-468748/

Serwis www.infakt.pl w roku 2010 oraz 2012 przeprowadził badania na pewnej grupie mobilnych pracowników zadając im cały wachlarz interesujących pytań.

Według raportów freelancer to zwykle mężczyzna w wieku 26-34 alt, ze średnim lub wyższym wykształceniem. Ponad połowa z nich pracuje w pełnym wymiarze zatrudnienia. Co czwarty pracuje na pełen etat oraz bierze dodatkowe zlecenia po godzinach. Większość freelancerów pracuje jednak nie więcej niż 8 godzin dziennie.

 

Status zawodowy freelancera
Status zawodowy freelancera
Tygodniowa liczba godzin pracy freelancera
Tygodniowa liczba godzin pracy freelancera

Wg raportu z 2010 roku polski freelancer zarabia w skali miesiąca średnio 8 695 zł brutto, ale są i tacy, którzy zarabiają ponad 100 000 zł brutto.

Miesięczne przychody freelancera brutto w 2010 roku
Miesięczne przychody freelancera brutto w 2010 roku

Z raportu sporządzonego w 2012 roku dowiadujemy się, że freelancerzy rozliczają się częściej za projekt niż za ilość godzin poświęconych na zadanie. Wynagrodzenie miesięczne co trzeciego z nich nie przekracza 1500 zł netto. W przypadku rozliczeń za godzinę stawki zwykle nie przekraczają 80 zł netto. Ponad połowa freelancerów jest zadowolona ze swojego dochodu. 60% z nich przewidywało, że ich dochód w 2012 wzrośnie.

Miesięczny dochód freelancera netto
Miesięczny dochód freelancera netto
Średnia stawka godzinowa freelancera netto
Średnia stawka godzinowa freelancera netto

Z raportu płacowego z 2010 roku, przygotowanego przez firmę outsourcingową IT wynika, że zarobki freelancera zależą od branży, w której pracują. Na przykład w branży IT mobilni pracownicy zarabiają o wiele więcej niż ich koledzy związani na stałe z jedną firmą. Zarobki – jak podkreślają autorzy analizy – uzależnione są od doświadczenia, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.

Stawka netto za 1h pracy freelancera ze względu na branżę

Stanowisko/Branża

Stawka netto za 1 godzinę pracy

Project Manager

80-95 zł

Administrator

65-75 zł

Analityk

55-65 zł

Programista/Projektant

45-55 zł

Tester

30-35 zł

Poziom zarobków specjalistów-freelancerów przekraczający średnią krajową
Poziom zarobków specjalistów-freelancerów przekraczający średnią krajową

A jak to wygląda teraz?
Według raportu sporządzonego przez serwis www.upwork.com freelancerzy na całym świecie w latach 2009-2014 zarobili 3,2 miliardy $, natomiast w samym roku 2014 ponad 941 milionów $. Z raportu dowiadujemy się również, że najwięcej, bo aż 486 milionów $, zarobiono w branży technologii informacyjnej. Ponadto wskazanych jest 10 państw, gdzie można zarobić najwięcej.

10 państw, gdzie możesz zarobić najwięcej jako freelancer
10 państw, gdzie możesz zarobić najwięcej jako freelancer

Kolejną ankietę przeprowadziła amerykańska firma obsługująca międzynarodowe przepływy finansowe Payoneer. Ankietowano 23 tysięcy freelancerów ze 180 krajów. Analiza wykazała, że freelancer to przeważnie mężczyzna w wieku 20-40 ze średnim wykształceniem. Średnio pracuje 36h tygodniowo i zarabia więcej niż kolega wykonujący tą samą pracę na etacie.

Przeciętna stawka za godzinę to 21$, przy czym czterech na dziesięciu badanych za godzinę swoich usług liczy sobie mniej niż 10$. Natomiast 8% najlepiej wynagradzanych specjalistów otrzymuje od 50 do 100$.

Payoneer potwierdza, że o zarobkach decyduje nie tylko kraj, w którym się pracuje, ale też branża. I tu akurat nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że najwięcej mogą zarobić prawnicy i inżynierowie, a programistów wyprzedzili graficy.

Porównanie stawki godzinowej oraz tygodniowego czasu pracy freelancerów z różnych branż

Branża Stawka godzinowa Tydzień pracy [h]
Prawo 28 – 33 $ 39,4
Inżynieria i produkcja 23 – 26 $ 38,5
Grafika i multimedia 21 – 25 $ 36,6
Finanse i zarządzanie 21 – 24 $ 38,5
IT i programowanie 20 – 24 $ 37,9
Sprzedaż i marketing 20 – 24 $ 37,8
Pisanie i tłumaczenia 16 – 19 $ 31,6

Największą przeszkodą, na którą wskazywali respondenci z przeprowadzonych raportów w Polsce, są wysokie składki ZUS wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej.

Nie musimy jednak przypominać, że tak było, zanim powstał serwis useme.eu, który umożliwia Ci wystawianie faktury VAT bez zakładania firmy :)

5 sposobów na dochody pasywne dla grafików

Zapisz

Zapisz