Czy stracisz pracę przez robota?

Jesteśmy świadkami postępującej automatyzacji pracy i nie chodzi tu tylko o kasy automatyczne czy telefoniczne biura obsługi klienta.
Trudno dziś wskazać dziedzinę, którą omija cyfrowy postęp – od medycyny i wojskowości aż po dziedziny tradycyjnie kojarzone z rzemieślnictwem, jak krawiectwo. Jak pisze Guardian, w ciągu najbliższych trzech lat roboty mogą przejąć nawet 5 milionów miejsc pracy w 15 krajach wysoko rozwiniętych. Automatyzacja i robotyzacja postępuje także w krajach mniej rozwiniętych, których podstawowym „dobrem” jest tania praca dla przemysłu odzieżowego.

Czy twoją pracę również mógłby wykonywać automat? W pracach „powierzanych” robotom, i szeroko pojętej sztucznej inteligencji liczy się mechaniczna sprawność i powtarzalność. Są jednak cechy i umiejętności, których – przynajmniej na obecnym stopniu rozwoju – roboty nie są w stanie opanować.
Co więcej, cechy te sprawdzą się nie tylko w jednej branży i pomogą ci rozwijać karierę niezależnie od wybranej specjalizacji. Sprawdź, które z nich posiadasz, a które warto rozwijać!

Czy stracisz pracę przez robota?
Czy robot może zastąpić cię w pracy?

 

1. Rozwiązywanie złożonych problemów

Oczywiście trudno konkurować z mocą obliczeniowa i wydajnością komputerów. Nawet najlepszy komputer nie jest jednak w stanie zrobić czegoś, do czego nie został zaprogramowany. Owszem, są wyjątki, jak komputery korzystające z samouczenia się maszyn, jednak nadal nie zastąpią elastyczności i kreatywności ludzkiego myślenia.

Na polu rozwiązywania skomplikowanych problemów, nie tylko w dziedzinach IT, komputerom trudno będzie konkurować z ludźmi. Ta umiejętność wymaga nie tylko myślenia analitycznego i oceny ryzyka, ale również wyznaczania celów i podejmowania decyzji. No i szczypty kreatywności.

 

2. Robotyka, automatyka i naprawy oprogramowania

Jedną z rzeczy, jakich nie da się uniknąć w przypadku robotów są… usterki. Kiedy do nich dojdzie, potrzebny jest ktoś, kto usunie błędy z oprogramowania lub na nowo zakoduje określone funkcje. Trudno jednak spodziewać się, że zrobi to sam robot.
W tej dziedzinie ludzie długo będą niezastąpieni. Robotyka jest jednocześnie jedną z najbardziej cenionych specjalizacji na rynku pracy – ustępuje tylko fizyce technicznej i informatyce.

 

3. Zarządzanie projektami – umiejętności personalne

Ta grupa umiejętności znajduje zastosowanie niemal we wszystkich branżach, gdzie musisz zarządzać zespołem ludzi – niezależnie od tego, czy mówimy o kilku twoich pracownikach, czy o byciu liderem kilkudziesięciu ludzi pracujących nad jednym projektem.

Chociaż często polegamy na komputerach przy planowaniu i kompletowaniu kolejnych części projektu, nawet najlepszy komputer nie zastąpi zarządzania dużą organizacją od początku do końca. Przewaga ludzi na tym polu tkwi w umiejętnościach personalnych, inteligencji emocjonalnej i empatii, których trudno wymagać od maszyn.

 

4. Umiejętności przywódcze

Dobry lider swoją postawą potrafi obudzić entuzjazm współpracowników i zmotywować ich do wspólnego działania.
Pewność siebie, szybkość podejmowania decyzji, charyzma, zdolności przywódcze – tych cech i umiejętności nie udało się jak dotąd zaprogramować w żadnym robocie.

 

5. Myślenie krytyczne, ocenianie i podejmowanie decyzji

Ten punkt wydaje się dyskusyjny – można mnożyć przykłady, w których zaawansowane technicznie roboty oceniają zebrane dane i na ich podstawie podejmują decyzje. Nie są to jednak zdolności nabyte, ale zaprojektowane i zaprogramowane dzięki połączonej wiedzy twórców robota.
Nawet najlepsze maszyny wyposażone w sztuczną inteligencję nie są w stanie podejmować decyzji tak płynnie, jak ludzie.

 

6. Empatia i umiejętność słuchania

Nawet najbardziej zaawansowane roboty nie są w stanie wiernie odtworzyć ludzkiej zdolności do empatii. Ta umiejętność jest szczególnie potrzebna, kiedy zajmujesz się pracami społecznymi, dobroczynnymi lub charytatywnymi. Dotyczy to także dziedzin związanych z ochroną zdrowia i medycyną.

Podobnie jest z umiejętnością słuchania. Chociaż pewne działy obsługi klienta można zautomatyzować za pomocą botów, umiejętność słuchania jest kluczowa przy prowadzeniu negocjacji i rozmów biznesowych.

 

7. Osiągnięcia sportowe

Oglądanie rywalizacji sportowej lub uprawianie sportu to popularne hobby na całym świecie. To również warta wiele milionów gałąź przemysłu, począwszy od medycyny i farmacji, przez technologię, aż po modę i rozrywkę.

Branże związane z profesjonalnym sportem mogą więc spać spokojnie. Chociaż komputery są przydatne przy testowaniu nowego sprzętu, ostatecznie i tak liczy się człowiek. Nawet jeśli twoją pasją jest cybersport.

 

Jakie cechy sprawią, że będziesz niezastąpiony – podsumowanie

Chociaż nikt nie cieszy się na myśl, że jego pracę mógłby wykonywać robot, istnieją pewne cechy i umiejętności, które czynią człowieka niezastąpionym. Jeśli oprócz bycia potrzebnym chcesz także się rozwijać, wiele nich pomoże ci w dalszej karierze zawodowej.

Chociaż nikt nie kwestionuje użyteczności robotów i komputerów, nie zastąpią ludzi w dziedzinach, które wymagają umiejętności personalnych, zdolności do słuchania czy okazywania empatii.
Warto też pamiętać, że żaden komputer nie wykrzesze z siebie więcej kreatywności, niż przewidział to jego programista.