Prototyp aplikacji mobilnej na kartce, obok telefon komórkowy

Posiadanie odpowiednich narzędzi na etapie projektowania znacząco pomaga w procesie tworzenia aplikacji oraz naprawianiu potencjalnych problemów przed fazą produkcji. 

Odnoszący sukcesy projektanci aplikacji korzystają z najnowocześniejszych narzędzi do prototypowania, ale jeśli dopiero zaczynasz i nie chcesz inwestować w kosztowne rozwiązanie, możesz skorzystać z jednego z wielu darmowych programów.

Przeczytaj poniższą recenzję, aby odkryć najlepsze bezpłatne narzędzia do prototypowania projektów aplikacji w 2022 roku.

Aplikacje do prototypowania – Justinmind

Justinmind to narzędzie, które pomaga tworzyć projekty o wysokiej jakości. Obszerna biblioteka animacji wraz z edytorem przeciągania i upuszczania pozwala zaoszczędzić czas podczas dodawania rzeczywistych elementów do prototypu.

Platforma oferuje wygodny układ, a jej szablony i wbudowane elementy projektowe sprawiają, że tworzenie prototypów jest łatwe i przyjemne.

Justinmind integruje się z Adobe XD, Sketch, Figma, i innymi, a bezpłatny plan Justinmind obejmuje nieograniczoną liczbę projektów.

Platforma do tworzenia prototypów – Figma

Figma to najpopularniejsza platforma projektowa, która pomaga w tworzeniu, testowaniu i dostarczaniu prototypów. Rozwiązanie oferuje wiele przydatnych wtyczek, a jego funkcje współpracy ułatwiają udostępnianie wykonanej pracy reszcie zespołu.

Korzystając ze wsparcia społeczności można znaleźć gotowe komponenty typu open source, a następnie użyć w projekcie i tym samym przyspieszyć proces tworzenia projektu. Platforma pomoże również być na bieżąco z aktualnie panującymi trendami projektowymi, udostępniając wątki dedykowane najnowszym i najpopularniejszym komponentom.

Figma integruje się z wieloma aplikacjami, w tym Axure RP, GitLab, Slack, i innymi. Bezpłatny plan obejmuje 3 pliki Figma i 3 pliki FigJam oraz nieograniczoną liczbę własnych plików, wtyczek i szablonów.

Darmowe narzędzia do projektowania UX
Darmowe narzędzia do tworzenia prototypów – lista

 

Narzędzia do prototypowania – Proto.io

Proto.io to narzędzie do prototypowania, które jest łatwe w użyciu i pozwala nabywać nowe umiejętności projektowe. Platforma oferuje obszerną bibliotekę szablonów i elementów interfejsu użytkownika, dzięki czemu idealnie nadaje się do szybkiego prototypowania.

To narzędzie pomaga zespołom projektowym zaprezentować swój prototyp zainteresowanym stronom i wprowadzać zmiany w czasie rzeczywistym. Dzięki różnorodności narzędzi zawartych w darmowej wersji możesz wyświetlać wszelkiego rodzaju interakcje, tworzyć zdarzenia lub zależności i zostawiać wskazówki dla programistów.

Proto.io integruje się z Figma, Adobe Photoshop, Adobe XD, Sketch, JIRA i innymi. Jest darmowy dla jednego użytkownika z jednym aktywnym projektem i pięcioma prototypowymi ekranami.

 

Platforma do projektowania UX/UI – Sketch

Sketch jest popularną platformą do tworzenia cyfrowych projektów i prototypów.  Pozwala łatwo tworzyć responsywne komponenty wielokrotnego użytku, których rozmiar automatycznie zmienia się w celu dopasowania do treści. 

Umożliwia udostępnianie projektów, przesyłanie opinie i współpracę z całym zespołem — wszystko w jednym obszarze roboczym. Korzystanie ze Sketcha jest darmowe.

Trzech designerów siedzi w kawiarni i tworzy prototym aplikacji mobilnej na laptopie

Darmowe narzędzie do projektowania prototypów aplikacji – UXPin

UXPin to potężne narzędzie do prototypowania, które umożliwia wielu członkom zespołu pracę nad tym samym projektem. Platforma posiada przejrzysty interfejs i pozwala na tworzenie prototypów  o wysokiej jakości.

Projekty opierają się na dużej ilości kodu, oznacza to, że projektant musi być dobrym koderem, aby dostosować prototypy, a dzięki temu zespół programistów może je z łatwością zaimplementować. UXPin integruje się z różnymi narzędziami, w tym JIRA i Slack i oferuje bezpłatną, limitowaną wersję, która obejmuje edytor projektu, prototypowanie, integrację scalania i współpracę.

Prototypowanie nie jest trudne, zwłaszcza jeśli stosujesz najlepsze praktyki i zestaw narzędzi dostosowanych do Twoich umiejętności. Narzędzia do prototypowania mogą pomóc w stworzeniu strony internetowej lub aplikacji przy niewielkich kosztach i względnej łatwości — od pomysłu projektowego do gotowego produktu.