Cyfrowy decluttering dla freelancerów - jak zacząć?

Nasza codzienna aktywność sprawia, że prędzej czy później stworzymy wokół siebie “artystyczny” nieład. Wiemy jednak, jak porządek wpływa na nastrój i efektywność w pracy, stąd łatwiej dbać o niego w swoim bezpośrednim otoczeniu.

Natomiast o ile dbamy o pomieszczenia, w których spędzamy czas, tak większość z nas zapomina o regularnych cyfrowych porządkach. Czym jest cyfrowy decluttering i dlaczego warto zadbać także o posprzątaniu przestrzeni wirtualnej?

Czym są cyfrowe porządki?

Co to oznaczają w praktyce cyfrowe porządki? Podobnie jak w przypadku fizycznej przestrzeni, mówimy tutaj o organizowaniu przestrzeni komputerów, smartfonów, ale też optymalizacji ustawień przeglądarki czy kont w mediach społecznościowych.

Cyfrowy decluttering dla freelancerów - jak zacząć?
Jak zrobić cyfrowe porządki?

Dlaczego warto regularnie sprzątać naszą cyfrową przestrzeń?

 • Decluttering zmniejsza codzienny stres: Nieporządek w naszym otoczeniu potrafi irytować, dekoncentrować i zniechęcać do pracy. Cyfrowy bałagan powiadomień, newsletterów i przypominajek działa podobnie, zwiększając poziom towarzyszącego nam na co dzień stresu.
 • Pomaga się skoncentrować: Mniej rozpraszających elementów pozwala skupić się na tym, co ważne, a także odzyskać energię na konkretne działania.
 • Zwiększa produktywność: Cyfrowe porządki to nie tylko odzyskanie uwagi, ale też szansa na szybsze i bardziej efektywne działanie. W natłoku plików i aplikacji trudno odnaleźć ważne pliki i narzędzia.

Jak zrobić cyfrowe porządki?

Decluttering może dotyczyć i fizycznych urządzeń elektronicznych, jak i cyfrowej przestrzeni. Dlatego nasze propozycje podzieliliśmy na kilka kategorii:

Cyfrowy decluttering dla freelancerów - mail
Jak zrobić cyfrowe porządki na mailu

E-mail

 • Zrezygnuj z subskrypcji newsletterów
  Newslettery dostarczają ciekawych informacji o nowościach i promocjach. Jednak większość z nas jest zapisana przynajmniej do kilku newsletterów, których nigdy nie czyta, a wiadomości od nadawcy automatycznie lądują w koszu. Pierwszym krokiem w cyfrowych porządkach będzie wypisywanie się z nieczytanych list mailingowych.
 • Postaw na RSS
  Czytniki RSS, takie jak Feedly, to jeden z najlepszych sposobów na zorganizowanie codziennej internetowej prasówki. Dzięki nim nie zaśmiecamy skrzynki, a wszystkie subskrybowane portale i blogi mamy w jednym miejscu.
 • Zastosuj oddzielne adresy e-mail
  Kolejnym sposobem na uwolnienie swojej skrzynki jest zakładanie osobnych adresów, dedykowanych konkretnym zastosowaniom. Jednym z przykładów są adresy pod newslettery oraz zakupy w sieci.
 • Twórz foldery
  Czas na sprzątanie skrzynki odbiorczej. Nawet jeśli uporałeś się z inboxem, to wciąż możesz zrobić więcej. Skorzystaj z opcji tworzenia folderów w obrębie skrzynki i odpowiednio posegreguj wiadomości w foldery, np. „zakupy” czy „ dokumenty”.

Cyfrowy decluttering dla freelancerów - media społecznościowe
Jak zrobić cyfrowe porządki w mediach społecznościowych

Media społecznościowe

 • Uporządkuj polubienia
  Sprzątanie w mediach społecznościowych zacznij od opuszczenia grup i „odlubienia” stron, które już Cię nie interesują.
 • Ogranicz ilość widocznych postów od znajomych
  Warto także zastanowić się nad widocznością postów od znajomych. Nie musisz usuwać kogoś ze znajomych, a jedynie anulować subskrypcję jego aktywności.

Cyfrowy decluttering dla freelancerów - smartphone
Jak zrobić cyfrowe porządki smartphone

Smartfon

 • ​​Nie używaj kalendarzy do zapisywania zadań i notatek
  Zapełniony kalendarz przestaje być czytelny, a przez to robi się mniej skuteczny w organizowaniu czasu. Tutaj sprawdzą się dedykowane aplikacje, takie jak Todoist, Things, czy bardziej zaawansowane opcje typu Asana i ClickUp.
 • Usuń nieużywane aplikacje
  O ile nowe wersje oprogramowania iOS same zwalniają miejsce na dysku smartfona i usuwają nieużywane aplikacje, to ich ikony nadal nas rozpraszają. Posegreguj aplikacje tematycznie, a następnie wyrzucić te nieużywane od dłuższego czasu lub dublujące swoje zastosowania.
 • Skasuj niepotrzebne obrazy
  Galeria z tysiącami plików potrafi irytować i skutecznie utrudnia odnajdywanie zdjęć. W pierwszej kolejności warto przejrzeć serie zdjęć i zrzuty ekranów.
 • Usuń kontakty, których już nie potrzebujesz, a najczęściej wybierane dodaj do ulubionych, aby szybciej z nich korzystać.
 • Wyłącz powiadomienia
  Zachowaj tylko faktycznie potrzebne – wyłącz te ze sklepów i gier oraz ogranicz powiadomienia z prywatnych profili w mediach społecznościowych.

Cyfrowy decluttering dla freelancerów - laptop
Jak zrobić cyfrowe porządki na laptopie

Komputer

 • Usuń nieużywane pliki 
  To podstawa cyfrowych porządków. Sprzątanie dotyczy nie tylko pulpitu i folderu z pobranymi plikami, ale też zsynchronizowanych chmur (np. Dropbox)
 • Wyczyść dane przeglądarki
  Usuwanie ciasteczek i nieużywanych rozszerzeń znacząco wpływa na komfort i szybkość korzystania z przeglądarki.
 • Zamknij karty, których już nie potrzebujesz
  Duża ilość otwartych stron nie tylko rozprasza, ale i obciąża Twój komputer.
 • Usuń stare zakładki, a najczęściej odwiedzane strony dodaj do ekranu początkowego, tak aby były łatwo dostępne.