Nasza codzienna aktywność sprawia, że prędzej czy później stworzymy wokół siebie “artystyczny” nieład. Wiemy jednak, jak porządek wpływa na nastrój i efektywność w pracy, stąd łatwiej dbać o niego w swoim bezpośrednim otoczeniu.
Natomiast o ile dbamy o pomieszczenia, w których spędzamy czas, tak większość z nas zapomina o regularnych cyfrowych porządkach. Czym jest cyfrowy decluttering i dlaczego warto zadbać także o posprzątaniu przestrzeni wirtualnej?
Czym są cyfrowe porządki?
Co to oznaczają w praktyce cyfrowe porządki? Podobnie jak w przypadku fizycznej przestrzeni, mówimy tutaj o organizowaniu przestrzeni komputerów, smartfonów, ale też optymalizacji ustawień przeglądarki czy kont w mediach społecznościowych.

Dlaczego warto regularnie sprzątać naszą cyfrową przestrzeń?
- Decluttering zmniejsza codzienny stres: Nieporządek w naszym otoczeniu potrafi irytować, dekoncentrować i zniechęcać do pracy. Cyfrowy bałagan powiadomień, newsletterów i przypominajek działa podobnie, zwiększając poziom towarzyszącego nam na co dzień stresu.
- Pomaga się skoncentrować: Mniej rozpraszających elementów pozwala skupić się na tym, co ważne, a także odzyskać energię na konkretne działania.
- Zwiększa produktywność: Cyfrowe porządki to nie tylko odzyskanie uwagi, ale też szansa na szybsze i bardziej efektywne działanie. W natłoku plików i aplikacji trudno odnaleźć ważne pliki i narzędzia.
Jak zrobić cyfrowe porządki?
Decluttering może dotyczyć i fizycznych urządzeń elektronicznych, jak i cyfrowej przestrzeni. Dlatego nasze propozycje podzieliliśmy na kilka kategorii:

- Zrezygnuj z subskrypcji newsletterów
Newslettery dostarczają ciekawych informacji o nowościach i promocjach. Jednak większość z nas jest zapisana przynajmniej do kilku newsletterów, których nigdy nie czyta, a wiadomości od nadawcy automatycznie lądują w koszu. Pierwszym krokiem w cyfrowych porządkach będzie wypisywanie się z nieczytanych list mailingowych. - Postaw na RSS
Czytniki RSS, takie jak Feedly, to jeden z najlepszych sposobów na zorganizowanie codziennej internetowej prasówki. Dzięki nim nie zaśmiecamy skrzynki, a wszystkie subskrybowane portale i blogi mamy w jednym miejscu. - Zastosuj oddzielne adresy e-mail
Kolejnym sposobem na uwolnienie swojej skrzynki jest zakładanie osobnych adresów, dedykowanych konkretnym zastosowaniom. Jednym z przykładów są adresy pod newslettery oraz zakupy w sieci. - Twórz foldery
Czas na sprzątanie skrzynki odbiorczej. Nawet jeśli uporałeś się z inboxem, to wciąż możesz zrobić więcej. Skorzystaj z opcji tworzenia folderów w obrębie skrzynki i odpowiednio posegreguj wiadomości w foldery, np. „zakupy” czy „ dokumenty”.

Media społecznościowe
- Uporządkuj polubienia
Sprzątanie w mediach społecznościowych zacznij od opuszczenia grup i „odlubienia” stron, które już Cię nie interesują. - Ogranicz ilość widocznych postów od znajomych
Warto także zastanowić się nad widocznością postów od znajomych. Nie musisz usuwać kogoś ze znajomych, a jedynie anulować subskrypcję jego aktywności.

Smartfon
- Nie używaj kalendarzy do zapisywania zadań i notatek
Zapełniony kalendarz przestaje być czytelny, a przez to robi się mniej skuteczny w organizowaniu czasu. Tutaj sprawdzą się dedykowane aplikacje, takie jak Todoist, Things, czy bardziej zaawansowane opcje typu Asana i ClickUp. - Usuń nieużywane aplikacje
O ile nowe wersje oprogramowania iOS same zwalniają miejsce na dysku smartfona i usuwają nieużywane aplikacje, to ich ikony nadal nas rozpraszają. Posegreguj aplikacje tematycznie, a następnie wyrzucić te nieużywane od dłuższego czasu lub dublujące swoje zastosowania. - Skasuj niepotrzebne obrazy
Galeria z tysiącami plików potrafi irytować i skutecznie utrudnia odnajdywanie zdjęć. W pierwszej kolejności warto przejrzeć serie zdjęć i zrzuty ekranów. - Usuń kontakty, których już nie potrzebujesz, a najczęściej wybierane dodaj do ulubionych, aby szybciej z nich korzystać.
- Wyłącz powiadomienia
Zachowaj tylko faktycznie potrzebne – wyłącz te ze sklepów i gier oraz ogranicz powiadomienia z prywatnych profili w mediach społecznościowych.

Komputer
- Usuń nieużywane pliki
To podstawa cyfrowych porządków. Sprzątanie dotyczy nie tylko pulpitu i folderu z pobranymi plikami, ale też zsynchronizowanych chmur (np. Dropbox) - Wyczyść dane przeglądarki
Usuwanie ciasteczek i nieużywanych rozszerzeń znacząco wpływa na komfort i szybkość korzystania z przeglądarki. - Zamknij karty, których już nie potrzebujesz
Duża ilość otwartych stron nie tylko rozprasza, ale i obciąża Twój komputer. - Usuń stare zakładki, a najczęściej odwiedzane strony dodaj do ekranu początkowego, tak aby były łatwo dostępne.