Praca w jednej pozycji przy komputerze a produkwtność

Siedzieć czy stać? Nawet jako freelancer zapewne pracujesz po 6-8 godzin na dobę, korzystając przy tym z komputera lub laptopa. Nawet jeśli nie siedzisz przy biurku, zajmujesz pewnie ulubiony fotel, kanapę, łóżko…
Jeśli doliczymy do tego czas, który poświęcasz na odpoczynek – na przykład oglądanie ulubionego serialu, koncert czy wyjście ze znajomymi do pubu – może się okazać, że w ciągu dobry siedzisz nawet 10 godzin!

Specjaliści od ergonomii pracy, w tym również pracy zdalnej, zwracają uwagę na korzyści, jakie daje praca na stojąco. W ślad za tym idzie coraz większa popularność stanowisk pracy i biurek typu siedź/stój.

Praca w jednej pozycji przy komputerze a produkwtność
Jak wielogodzinna praca w jednej pozycji wpływa na produktywność?

Jako freelancer masz większą swobodę wyboru jeśli chodzi o stanowisko i „tryb” pracy. Nie wyrzucaj jednak ergonomicznego fotela, klękosiadu czy piłki do pilatesu, która zastępuje ci krzesło. Czy rzeczywiście praca stojąca jest lepsza niż wielogodzinne siedzenie przy biurku?

Infografika przygotowana przez Annę Vital dla bloga adioma KLIK wyjaśnia, co się dzieje z ciałem człowieka, który większą część dnia spędza w jednej pozycji. Uwaga: dotyczy to również stania przy biurku!

 

Co się dzieje, kiedy pracujesz w jednej pozycji wiele godzin?

Skutki wielogodzinnego siedzenia przy biurku zna każdy, kto pracuje jako programista, grafik czy copywriter. Badania wskazują, że ból karku dotyka 10% populacji na całym świecie, kolejne 9,4% cierpi z powodu bólu w odcinku lędźwiowym, a sam ból pleców jest jedną z najczęstszych przyczyn spadku produktywności.

O tym, jak bolą spięte mięśnie po całym dniu siedzenia, może coś powiedzieć każdy pracownik, nie tylko freelancer. Oprócz tych dolegliwości długotrwałe siedzenie w jednej pozycji sprzyja także zachorowaniom na raka okrężnicy, a także wystąpieniom chorób serca, bólów stawów oraz powstawaniu żylaków.

 

Praca przy komputerze: stać czy siedzieć?

Anna Vital porównuje także dwa „tryby” pracy: siedzącą i stojącą. O wadach pracy siedzącej każdy z nas może powiedzieć coś z własnego doświadczenia. Tymczasem praca stojąca również wymaga utrzymania takiej samej postawy przez wiele godzin, a to z kolei powoduje napięcie mięśni grzbietu i nadmiernie obciążenie nóg, przede wszystkim stawów.

Naturalnym rozwiązaniem wydają się ćwiczenia, ale nawet po solidnej porcji stretchingu między kolejnymi zleceniami wracasz do błędnej postawy.
Oczywiście nikogo nie mawiamy do porzucenia ćwiczeń, ale idealnym rozwiązaniem jest połączenie wygody pracy siedzącej i zalet pracy na stojąco.

Co możesz zrobić?

  • sprawdzaj swoją postawę co pół godziny
  • zmieniaj pozycję między siedzącą a stojącą
  • rób sobie przerwy
  • rozciągaj się
Praca zdalna i praca freelancerów: stać czy siedzieć?
Praca przy komputerze: stać czy siedzieć?