Co zrobić, żeby blog zarabiał?

Zarabianie przez internet to zupełnie nowy obszar aktywności biznesowej, dynamicznie rozwijający się i podlegający nieustannym zmianom, do których warto się adaptować. Niektórzy znakomicie odnaleźli się w nowej rzeczywistości, inni – nie za bardzo. Jakie zatem są możliwości zarabiania na blogu? Co przekłada się na sukces lub porażkę twojej strony?

Co zrobić, żeby blog zarabiał?
Dlaczego twój blog nie zarabia?

Po pierwsze – spójna wizja

Zanim zabierzesz się do tworzenia bloga, musisz dokładnie wiedzieć, o czym chcesz, żeby był – będzie pisany przez ciebie, ale dedykowany konkretnej grupie odbiorców. Blog „o wszystkim i o niczym” na pewno się nie sprzeda.

Twój unikalny użytkownik musi wiedzieć, czego może szukać i co może znaleźć na twoim blogu. Czy to będzie blog modowy, urodowy, finansowy, parentingowy? Rozdrabianie się na tysiące niepowiązanych ze sobą branż nigdy nie będzie dobrym pomysłem. Dlatego zawczasu zastanów się, co cię interesuje, o czym chcesz pisać i czym ma się charakteryzować… twój potencjalny odbiorca.

 

Po drugie – pozycjonowanie i odsłony

Blog nie będzie miał nawet cienia szans na jakiekolwiek zarobkowanie, jeśli nie będzie się odsłaniał, czyli ludzie nie będą chcieli na niego wchodzić i do niego wracać. Pod tym względem wszystko jest ważne – od przejrzystego i estetycznego rozkładu strony, czytelnej czcionki, intuicyjnego menu, aż po miejsce w wynikach wyszukiwania w google.

Czasami zdarza się, że cała strona w wyszukiwaniach jest relatywnie nisko, ale przydarzył się „złoty strzał” i jeden z wpisów pozycjonuje się wyjątkowo wysoko. To również wpływa na ilość miesięcznych odsłon, a więc statystykę, która najbardziej interesuje potencjalnych reklamodawców. Bez pozycjonowania i odsłon żaden blog nie odniesie sukcesu.

 

Po trzecie – „marka personalna”

Reklamodawcy nie będą zainteresowani współpracą z tobą, dopóki nie wypracujesz charakterystycznej i rozpoznawalnej marki personalnej, a twoi czytelnicy nie będą ci ufać. Musisz być wiarygodny i obeznany w temacie, jakim się zajmujesz – co również przekłada się na odsłony.

Jeśli w co drugim wpisie będziesz reklamował dany produkt lub usługę, w dodatku niezgodne z twoimi wcześniejszymi przekonaniami i założeniami bloga, szybko stracisz wiarygodność… i czytelników. Dlatego nie chwytaj się wszystkiego, cokolwiek wpadnie ci w ręce i da kilka złotych zarobku. Niech przemycane przez ciebie reklamy będą spójne z pomysłem, jaki masz na rozwój bloga.

 

Po czwarte – siła social media

W dzisiejszych czasach nie ma dobrej promocji bez wykorzystania siły zasięgu social media. Dlatego równolegle z własnym blogiem, dbaj również o sieć kontaktów na wszelkich mediach społecznościowych. Przydatne mogą być również fora tematyczne, chociaż dziś tracą nieco na popularności. Tak zbudujesz sobie markę personalną i uwiarygodnisz się w oczach potencjalnych czytelników.

Nie ignoruj żadnych komentarzy – nawet tych negatywnych. Odpowiadanie swoim sympatykom i hejterom udowodni, że robisz to dla nich i cenisz każdą opinię.

 

Po piąte –  szeroki content marketing

Kiedy już zbudujesz swoją markę i zyskasz czytelników, możesz powoli rozglądać się za reklamodawcami. Do najpopularniejszych form zarabiania zalicza się zarówno content marketing, jak i sprzedawanie przestrzeni na stronie (np. podmianka własnego tła na screening klienta, wstawianie bannerów itp.).

O ile content marketing, czyli wzmiankowanie i linkowanie klienta w poście lub recenzja jego usługi/produktu może być rozliczane jako umowa o dzieło („wstawienie linka”, „napisanie recenzji”), to wynajmowanie przestrzeni na stronie (oraz usługi hostingowe) mogą być już rozliczane jako umowa najmu – co jest o tyle korzystne, że koszty takiej umowy są mniejsze. Dowiedz się, jak rozliczyć najem przez useme.eu (punkt 15 i 16) >>>

 

Dlaczego blog nie zarabia – podsumowanie

Każdy blog ma potencjał, aby przyciągać czytelników i generować dochody. Jeśli w twoim przypadku tak się jeszcze nie dzieje, stwórz strategię działania – spójną wizję treści, jakie chcesz publikować oraz poznaj swoją grupę odbiorców. Postaw na markę personalną, która przyciągnie do ciebie nowych czytelników: spróbuj stać się ekspertem w danej dziedzinie.

Nie zaniedbuj też pozycjonowania i korzyści, jakie może ci dać mądra promocja w mediach społecznościowych. Im silniejsza będzie twoja pozycja, tym łatwiej będzie ci znaleźć potencjalnych reklamodawców.