Motywacja i produktywność w pracy zdalnej rady dla freelancerów

Jak freelancer może przetrwać jesienny spadek formy?

Spadek formy jesienią dotyka niemal nas wszystkich. Krótsze dni i ponura aura sprawiają, że jesteśmy senni i pozbawieni energii. Trudniej zmobilizować się do pracy i czerpać z niej radość.

Osoby pracujące zdalnie, których tryb życia bywa mniej regularny niż pracowników etatowych, mogą silniej odczuwać skutki „jesiennego przesilenia”. Jesień nie musi jednak oznaczać spadku motywacji czy większych trudności z koncentracją na pracy.

Jak freelancer może radzić sobie z jesiennym spadkiem formy? Podpowiadamy, jak mu zapobiegać i jak go przezwyciężyć.

Motywacja i produktywność w pracy zdalnej rady dla freelancerów
Jak freelancer może przezwyciężyć jesienny spadek formy?

 

1. Ustal regularne godziny snu

Brak światła dziennego to jedna z głównych przyczyn obniżonego samopoczucia. Dłuższe wieczory podnoszą produkcję melatoniny, „hormonu snu”. To dlatego jesienią często budzimy się zmęczeni lub czujemy się senni w ciągu dnia. Dodatkowo często sami pogarszamy ten stan przez nieregularne pory kładzenia się spać.

Tymczasem warto skorzystać ze swobody, jaką daje praca zdalna i przestrzegać naturalnego rytmu snu – nawet jeśli oznacza to spanie o godzinę dłużej lub wstawanie później. Twoje ciało potrzebuje odpoczynku? Po prostu mu go daj.

2. Zapewnij sobie światło

Postaraj się spędzić na świeżym powietrzu przynajmniej pół godziny. Profesor Russel Foster, neurobiolog zajmujący się snem przekonuje, że najlepsza pora na spacery przypada między godziną 7 a 11 rano, kiedy światła słonecznego jest najwięcej. Jak mówi, nawet w pochmurny dzień światło słoneczne jest 500 razy silniejsze niż domowe oświetlenie. Badania, które prowadzi, wskazują również, że ekspozycja na dzienne światło przed południem pomaga zachować równowagę naszego zegara biologicznego i zredukować skutki jesiennego spadku nastroju.

 

3. Ćwicz

Nic nie pobudza wydzielania endorfiny tak, jak spora dawka ruchu i aktywności fizycznej. Uprawiana na świeżym powietrzu dotlenia mózg i mięśnie, dlatego warto przezwyciężyć niechęć do wychodzenia z domu i zafundować sobie energiczny spacer – o jego zaletach pisaliśmy tutaj.

Pamiętaj, że zła pogoda zawsze gorzej wygląda przez okno. Kiedy już raz się przełamiesz, satysfakcja ze sprostania wyzwaniu i pozytywne rezultaty, jakie daje ruch sprawią, że następne wyjście będzie łatwiejsze.

4. Wyznacz sobie cel

Co dobrze wpływa na motywację? Cel, do którego warto dążyć. Jesienią rzeczy w magiczny sposób tracą na wartości, przestają nas interesować i nie wydają się warte wysiłku. Tym bardziej potrzebny jest cel, do którego warto dążyć – może to być odłożenie większej sumy na świąteczne wydatki, nauka nowej umiejętności lub osiągnięcie sportowe.

Zacznij od niewielkich wyzwań – satysfakcja, jakie da ci ich osiągniecie, rozbudzi twój apetyt na więcej!

5. Spotkaj się ze znajomymi

To jest zalecenie, które chętnie stosowalibyśmy cały rok, ale jesienią… zwykle mniej się chce wyjść z domu lub zadać sobie trud organizacji choćby małego spotkania. Tymczasem naukowcy przekonują, że warto – dobroczynny wpływ życia towarzyskiego i aktywności społecznych jest powszechnie znany.

Jeśli więc potrzebujesz dobrego argumentu, aby zachęcić znajomych do wieczoru przy planszówce albo do wypadu za miasto, przypomnij im o zdrowotnych korzyściach spotkań towarzyskich. Nie zapomnijcie o tym, żeby zdrowo się pośmiać! Im więcej się śmiejesz, tym więcej endorfin produkuje twój mózg.

6. Dobrze się odżywiaj

Okres długich jesiennych wieczorów sprawia, że mózg wydziela mniej serotoniny, hormonu szczęścia. Warto wiedzieć, że za jego poziom odpowiadają również te produkty spożywcze, które trudno nazwać zdrowymi – przede wszystkim słodkie i tłuste.

Jesienią masz więcej spożywczych „zachcianek”, a twój freelancerski dres robi się za ciasny? Twój mózg dąży do wyrównania poziomu serotoniny – to dlatego tak trudno jest oprzeć się pokusie „skubnięcia” czekoladki albo zamówienia dodatkowej porcji frytek.

Niestety, na wadze łatwiej się przybiera, niż ją traci. Zamiast „zajadać” spadek nastroju, zadbaj o wzbogacenie diety w pełnowartościowe produkty. Postaw na te, które zawierają duże ilości kwasów Omega 3, magnezu i żelaza, aby przeciwdziałać zmęczeniu i spadkowi energii oraz rozważ suplementację witaminą D. Jeśli nie jesteś pewny, czy jej potrzebujesz, możesz oznaczyć poziom wybranych witamin w organizmie. Oznaczenie poziomu witaminy D to koszt ok. 50-70 zł.

 

7. Rozjaśnij wnętrze

Jesień kojarzy się nam z szarością, brakiem światła i depresyjną aurą. Aby przełamać monotonną szarość za oknem spróbuj rozjaśnić i ożywić swoje otoczenie wyrazistymi kolorami. Czasem wystarczy niewielka zmiana w miejscu pracy – wesoły gadżet na biurku, zdjęcie, które przywołuje dobre wspomnienia albo obraz w intensywnych barwach. Jeśli masz odwagę na więcej – co powiesz na nowy freelancerski dres w „kolorach jesieni”?

 

8. Rozerwij się

Zamiast oddawać się ponurym myślom, spróbuj znaleźć coś, co sprawi ci autentyczną radość. Tygodniowy wypad w Bieszczady? Komedia romantyczna w kinie? Relaks w SPA? A może kurs projektowania ubrań lub modelarstwa, który od dawna chodzi ci po głowie? Śmiało, zrób sobie prezent!
A jakie wy macie sposoby na jesienne spadki nastroju? Napiszcie nam w komentarzach, co działa na was najlepiej!

Zapisz

Zapisz

Zapisz