Jak zamknąć firmę i nie stracić klientów: alternatywy

Niepewna sytuacja na rynku sprawia, że samozatrudnieni freelancerzy stają przed dylematem: zamknąć firmę i stracić klientów czy opłacać wysokie składki ZUS z nadzieją na to, że powoli odmrażana gospodarka przyniesie powrót zleceń?

Z jednej strony freelancerzy liczą się z tym, że wielotygodniowe zamrożenie gospodarki w Polsce doprowadziło wiele firm do trudnej decyzji o zamknięciu. To oznacza zmniejszającą się grupę zleceniodawców.
Z drugiej strony te firmy, które przetrwają obecny kryzys, będą szukały inwestycji, które szybko się zwrócą. Zaliczają się do nich budowy sklepów online, pozycjonowanie czy wyraźniejsza obecność w mediach społecznościowych.

Jak zamknąć firmę i nie stracić klientów: alternatywy
Czy freelancer musi mieć działalność: jak wystawić fakturę bez firmy

Czy zamknięcie firmy musi oznaczać automatyczną utratę klientów? Jakie masz alternatywy, aby rozliczać klientów tak, jak do tej pory, ale bez składek ZUS – i robić to legalnie?


Samozatrudnienie – wyzwanie dla freelancerów

Samozatrudnienie, czyli prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, to forma, którą najczęściej wybierali freelancerzy, którzy nie chcieli lub nie mogli przekonać klientów do współpracy opartej na umowach cywilnoprawnych.

Podobnie jak freelancerzy-osoby fizyczne samozatrudnieni również są zobowiązani do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oprócz tego ponoszą jeszcze szereg innych opłat związanych z prowadzeniem firmy – od obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne aż po koszty utrzymania samej firmy, np. koszt usług biura księgowego.

Jak zamknąć firmę i nie stracić klientów: umowy
Czy freelancer musi mieć działalność: jak połączyć fakturę z umową

Ostatnie tygodnie, kiedy gospodarka była niemal całkowicie zamrożona, były dla freelancerów trudnym okresem. Zleceniodawcy decydowali się na przełożenie projektów lub rezygnowali z nich całkowicie.

Niewielkim wsparciem okazała się tzw. tarcza antykryzysowa, która zwalniała niektórych przedsiębiorców z konieczności opłacania składek ZUS.
Ulga ta dotyczy również maja, ale już 10. czerwca wszyscy przedsiębiorcy bez względu na poniesione straty będą musieli zapłacić comiesięczną składkę – od ponad 300 zł do ponad 1400 zł.


Własna działalność gospodarcza freelancera: skąd ta decyzja?

Dlaczego freelancerzy decydują się więc na założenie firmy? Najczęstszą przyczyną jest… wygoda klientów. Znacznie łatwiej i taniej jest bowiem rozliczyć usługę, za którą klient otrzymuje fakturę lub rachunek, niż podpisać umowę o dzieło lub zlecenia, odprowadzić podatki i rozliczyć całość, a na koniec roku wysłać PIT 11.

W obecnej sytuacji samozatrudnieni freelancerzy stają przed dylematem, czy utrzymywać firmę i co miesiąc odprowadzać pełne składki ZUS, aby zachować możliwość wystawiania faktur, czy zaryzykować i wrócić do świadczenia usług jako osoby fizyczne.

Jak zamknąć firmę i nie stracić klientów: opłaty
Czy freelancer musi mieć działalność: opłaty za prowadzenie firmy

Decyzja ta łączy się z naturalną obawą, czy zamknięcie firmy nie oznacza utraty klientów.
Partnerzy biznesowi, z którymi freelancer współpracuje na stałe, mogą zrozumieć taką sytuację i zaproponować przejście na kontrakty i umowy cywilnoprawne.
Inaczej sytuacja ma się z nowymi klientami, dla których możliwość rozliczenia z firmą jest na ogół szybsza i bardziej atrakcyjna finansowo. Większe zaufanie budzi również widok nazwy firmy i numeru NIP niż tylko imienia i nazwiska wykonawcy.

Czy mimo to da się utrzymać klientów, ale zrezygnować z prowadzenia własnej działalności?


Jak wystawić fakturę, kiedy nie masz własnej firmy?

Część z was słyszała zapewne o możliwości prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej, ale tu freelancerów czekają dwa rozczarowania: to rozwiązanie jest dostępne tylko dla osób, które od pięciu lat nie prowadzą firmy i które miesięcznie nie wystawiają faktur na więcej niż 750 zł. Przekroczenie tego progu automatycznie nakłada na freelancera obowiązek założenia firmy.

Alternatywą dla tego rozwiązania jest wystawianie faktur przez portal dla freelancerów Useme.com. Serwis na wykonanie każdej pracy zawiera z freelancerem umowę o dzieło i dba o rozliczenie podatków, a klientowi w imieniu freelancera wystawia regularną fakturę VAT.
W praktyce więc dla klienta nic się nie zmienia, ale freelancer nie musi opłacać już składek ZUS. Ci, dla których taka forma zabezpieczenia jest atrakcyjna, mogą zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia, ale ci, którzy chcą skorzystać z alternatywnych ubezpieczeń, zyskują na to wolne środki.

Jak zamknąć firmę i nie stracić klientów: faktury
Czy freelancer musi mieć działalność: fakturowanie czy umowy?

Jednocześnie Useme działa jako gwarant dla obu stron umowy: freelancer wie, że jeśli wykona pracę zgodnie z zamówieniem i w terminie, otrzyma przelew na konto, z kolei zleceniodawca zyskuje gwarancję, że otrzyma pracę, za którą zapłacił. To rozwiązanie przekonuje zwłaszcza tych klientów, którzy mają opory przed zawieraniem umów z osobami fizycznymi.


Freelancer bez firmy, ale z klientami – podsumowanie

Freelancerów do rejestracji firmy skłania przede wszystkim możliwość wystawienia faktury za wykonane usługi. Koszt tego „przywileju” jest jednak wysoki: łączy się z obowiązkiem prowadzenia księgowości oraz opłacaniem składek ZUS. W miesiącach po „odmrożeniu” gospodarki dla wielu samozatrudnionych może być wydatkiem ponad siły.

Do utrzymywania działalności gospodarczych freelancerów skłania również obawa przed utratą klientów, którzy nie chcą podpisywać umów cywilnoprawnych z freelancerami-osobami fizycznymi.

Istnieją jednak rozwiązania, takie jak serwis Useme.com, które rozwiązują ten problem. Możesz zamknąć firmę i rozliczać usługi przez fakturę VAT jako osoba fizyczna, nie tracąc przy tym klientów i zyskując dodatkowe zabezpieczenie.

A jaką strategię Ty wybierasz na najbliższe miesiące? Koniecznie napisz nam o tym w komentarzu!