Jedną z największych zalet pracy zdalnej jest to, że freelancera nie wiąże kontrakt, sztywne godziny pracy ani konieczność stawiania się w biurze. Oznacza to, że jako „wolny strzelec” możesz pracować z każdego miejsca na świecie, kiedy chcesz i jak chcesz.
W Polsce rynek pracy zdalnej i freelancingu dopiero się rozwija, jednak w innych miejscach na świecie, na przykład w Stanach Zjednoczonych, praca zdalna wykonywana przez freelancerów odpowiada za wytworzenie znaczącej części PKB (ok 5% – źródło >>>).
Nic zatem dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej inicjatyw, które pomagają w podjęciu pracy zdalnej za granicami własnego kraju – począwszy od wyliczenia kosztów utrzymania i pomocy w znalezieniu coworkingu, aż po… zorganizowanie całej podróży.
Praca zdalna i podróże: strony www, które warto znać
Jeśli marzy ci się praca zdalna połączona z podróżowaniem po świecie, pomysłowi freelancerzy z różnych zakątków globu stworzyli już kilka użytecznych narzędzi. Pomogą ci one podjąć decyzję gdzie, jak i w jaki sposób rozpocząć pracę zdalną zagranicą.
Kalkulator kosztów życia zagranicą dla freelancerów
Wodzisz palcem po mapie i zastanawiasz się, ile musisz zarabiać, aby zamieszkać i pracować w Barcelonie, Tel-Awiwie albo Sieam Rap? Numbeo to niezwykle wygodny kalkulator, który porównuje koszty życia między twoim aktualnym krajem zamieszkania a wymarzonym miejscem pracy zdalnej.
Porównasz w nim ceny podstawowych produktów spożywczych i usług oraz sprawdzisz, o ile procent koszty utrzymania są wyższe lub niższe. Poza tymi podstawowymi danymi w Numbeo znajdziesz także szczegóły dotyczące jakości życia, np. wskaźnik przestępczości, wysokość podatków, poziom zanieczyszczenia środowiska, szczegóły dotyczące opieki zdrowotnej czy ceny mieszkań.
Baza coworkingów
Copass to wyszukiwarka biur coworkingowych na całym świecie. Wystarczy, że na mapie wybierzesz interesującą cię lokalizację, a Copass pokaże ci dostępne biura coworkingowe. Baza liczy sobie blisko tysiąc różnych lokalizacji w ponad 300 miejscach na świecie.
W Copass wybierasz interesujący cię plan (na określoną ilość dni) i dokonujesz opłaty, która uprawnia cię do korzystania z dowolnego coworkingu w dowolnym miejscu na świecie bez dodatkowych opłat.
Podróże i praca zdalna
Zastanawiasz się, jak połączyć pracę zdalną z długim wyjazdem na wakacje: nie tracić szansy ana doświadczenie lokalnego życia, a jednocześnie pracować? Twórcą NoDesk Project chodzi o to samo!
NoDesk Project to połączenie biura podróży i agencji organizującej pracę zdalną. Możesz wybrać jeden z kilku kierunków podróży – na przykład jogę i medytację w Indonezji, tango w Argentynie czy wolontariat w Indiach. NoDesk załatwia formalności związane z przelotem i zakwaterowaniem oraz organizacją twoich zajęć dodatkowych tak, aby umożliwić ci również efektywną pracę zdalną.
Podobnie jak NoDesk Project, Nomad Planet pozwala na pracę zdalną z wybranych miejsc na świecie, połączonych z podróżowaniem lub życiem w miejscowej społeczności. Wybór jest nieco szerszy niż w NoDesk Project, łącznie z podróżami trwającymi nawet klika miesięcy i biegnących przez kilka krajów.
Dodatkową zaletą jest możliwość nawiązania nowych znajomości, rozszerzenie networkingu i zdobycie nowych doświadczeń.
To jeszcze jedna grupa freelancerów, którzy łączą się w grupy, aby organizować tańsze wyjazdy do miejsc, w których chcą pracować. WiFi Tribe dysponuje największą ofertą wyjazdową z wymienionej trójki i bardzo mocno stawia na koleżeństwo i networking.
Znasz jeszcze jakieś ciekawe narzędzia? Daj nam znać w komentarzach!