Gdzie sprzedawać modele 3D

Grafika 3D staje się coraz bardziej popularna. Znajomość obsługi takich programów, jak Blender czy Autodesk Maya znacznie zwiększa szanse na pozyskanie nowych zleceń w dwóch dziedzinach: prototypów produktów i wizualizacji dla architektów.

To jednak nie jedyne pola, na których możesz wykorzystać umiejętność tworzenia grafik 3D. Jeśli tworzysz już całkiem niezłe prace, możesz spróbować sprzedawać je jako templatki na platformach dla grafików 3D.
Bardziej zaawansowani graficy mogą szukać odbiorców również na większe modele. Jeśli myślisz o tym, jak przejść na freelancing, sprzedawanie swoich prac online to także dobry sposób na znalezienie pierwszych klientów.

Poniżej przedstawiamy listę 9 platform i stron, na których możesz wystawić swoje prace.

Gdzie sprzedawać modele 3D
Platformy sprzedażowe grafik 3D

Platformy sprzedażowe dla grafików 3D i animacji

CGTrader

Prowizje: od 10-30% w zależności od poziomu użytkownika
Ten projekt liczy sobie zaledwie 6 lat, a może pochwalić się bazą użytkowników liczącą ponad pół miliona. Oferuje sprzedaż różnego typu prac: od niezwykle szczegółowych grafik 2D przez scenerie do gier aż po modele 3D. Projektant może wybrać, czy chce sprzedać model, przesłać do drukarki 3D czy sprzedać już wydrukowany produkt i wysłać za pomocą Sculpteo.
Wysokość prowizji uzależniona jest od tego, jaki poziom prezentujesz – na CGTrader istnieje podział na 13 poziomów, od początkujących do „legend”.
LINK

 

3D Squirrel

Prowizja: 35%
Na tej stronie sam ustalasz ceny swoich prac, przy czym minimalna cena wynosi 5 funtów. Uwaga – portal zapewnia, że jest najtańszym źródłem modeli i tekstur 3D dla kupujących i bardzo dba o zachowanie takiej opinii. W praktyce oznacza to, że jeśli wystawiasz swoje prace na innych stronach, 3D Squirrel sprawdzi, czy nie oferujesz tam niższych cen za tę samą pracę, a jeśli tak – obniży cenę modelu na swojej stronie o 10%.
Jednocześnie jest to portal z jedną z najniższych prowizji na rynku.
LINK

 

3DExport

Prowizja: 30-40% w zależności od dostępności
Strona powstała przeszło dekadę wcześniej, ale jej design zachęca przejrzystością i przyjaznym UX. Prowizja zalicza się do najniższej na rynku, a baza użytkowników nieco mniejsza, co przekłada się też na wielkość konkurencji.
LINK

 

Renderosity

Prowizja: 30-50% w zależności od poziomu dostępności
Nie zniechęcajcie się staroświeckim designem tej strony – Renderosity jest jedną z pierwszych platform, które umożliwiały sprzedaż grafik i modeli 3D. Oznacza to również sporą bazę użytkowników i kupujących.
Renderosity ma dość wysokie standardy prac, ale również wysokie prowizje. To dobra opcja przede wszystkim dla grafików, którzy używają programów Daz Studio i Poser.
LINK

 

MotionElements

Prowizja: 35-50% w zależności od poziomu dostępności elementów
Na tej platformie możesz sprzedawać swoje animacje 2D i 3D, klipy wideo, tła do wideo i inne ruchome elementy przeznaczone do produkcji filmów.
Platforma jest dostosowana do sprzedaży właśnie stockowych elementów do wideo i do tych celów dostosowana jest ich wyszukiwarka – obsługuje takie filtry, jak tło, widok główny czy ustawienie kamery.
LINK

 

Plan Marketplace

Prowizja: 40%
Ta strona specjalizuje się w sprzedaży grafik wykonanych w programie CAD. Platforma skierowana jest przede wszystkim do osób sprzedających prace z zakresu architektury i projektowania wnętrz.
LINK

 

Shapeways

Prowizja: około 3,5% – uzależniona od wielkości i materiału wydruku
To strona dedykowana dla grafików 3D, którzy chcą sprzedawać gotowe do wydruku pliki 3D. Projektant tylko dodaje swoją pracę, a jeśli znajdzie się klient zainteresowany kupnem, Shapeways zajmuje się reszta: drukiem, dostarczeniem gotowego projektu do klienta i ewentualną mediacją, gdyby pojawiły się problemy z produktem.
LINK

 

3DOcean

Prowizja: 30-70% w zależności od poziomu dostępności
To platforma z nieco mniejszą konkurencją, niż ta, którą można spotkać na bardziej popularnych serwisach sprzedażowych.
Jako pierwsze miejsce do sprzedaży prac może rozczarować, bo prowizje są dość wysokie. Standardy na 3D Ocean są jednak wysokie, więc możesz wykorzystać tę platformę jako poboczne źródło dochodu.
LINK

 

TurboSquid

Prowizja: 20-60% w zależności od poziomu sprzedaży i dostępności elementów
To jedna z największych platform sprzedażowych dla modeli 3D. Co to oznacza w praktyce? Tu najłatwiej będzie ci znaleźć klienta oraz… najtrudniej przebić się przez konkurencję. Strona narzuca również najwyższe prowizje na rynku.
LINK

 

Platformy sprzedażowe do grafik 3D – podsumowanie

Jak wszystko, co ma jakąś wartość, rozkręcenie sprzedaży na dostępnych platformach wymaga czasu i pewnego wysiłku. Dla początkujących freelancerów to dobra szkoła warsztatu, networkingu i marketingu swoich prac. Swój profil sprzedawcy możesz traktować także jako uzupełnienie portfolio, które będzie generowało pasywne dochody.

Na stronach sprzedażowych jest spora konkurencja. Nie powinno cię to jednak zniechęcać – oglądanie prac bardziej zaawansowanych projektantów to również źródło inspiracji i okazja do poprawienia warsztatu.

Stawki uzależnione są od tego, czy zdecydujesz się na wyłączność dla danej platformy, czy umieścisz swoją pracę na kilku stronach. Na początek warto wypróbować kilka platform, aby wybrać tę, która sprawdzi się najlepiej.

Grafika 3D staje się usługą, która powoli zastępuje zdjęcia, szczególnie w katalogach produktowych, gdzie wymagana jest duża ilość przedstawień przedmiotów, które nieznacznie różnią się kolorem czy wykończeniem. Graficy specjalizujący się w modelowaniu 3D nie narzekają na brak zleceń. Aby ułatwić sobie pracę z klientami, skorzystaj z profesjonalnej platformy dla freelancerów Useme, która oprócz giełdy zleceń oferuje również możliwość wystawiania faktury VAT bez firmy i bezpieczne przesyłanie plików z gwarancją wypłaty wynagrodzenia.

Useme - bezpieczna praca zdalna i faktury VAT bez firmy

Zapisz

Zapisz

Zapisz