Raport Polski Freelancer 2017 - useme.eu

Dla jednych freelancer to symbol samodzielności i niezależności, dla innych to raczej ofiara kapitalizmu, która pracuje na umowach śmieciowych.
Co mówią o sobie sami freelancerzy? Czy praca na umowie o dzieło i umowie zlecenia jest rzeczywiście gorsza niż zatrudnienie na etacie?

 

Polski freelancer 2017 – kim jest?

Z badania przeprowadzonego przez Useme wyłania się obraz polskiego freelancera, młodego człowieka między 25 a 34 rokiem życia, na ogół mieszkańca dużego miasta. Wśród nich przeważają mężczyźni (56,7% badanych).

Najpopularniejsze branże wśród freelancerów to oczywiście programowanie, grafika i projektowanie 3D i copywriting. Rosną w siłę inne branże, do tej pory kojarzone jako „pełnoprawne” zawody przez niewielkie grupy zainteresowanych: tłumacze, autorzy tekstów SEO czy specjaliści UX.

 

Polski freelancer 2017 – ile pracuje?

Chociaż freelancer sam jest sobie szefem i tylko on odpowiada za wysokość swoich zarobków, dla wielu nadal kojarzy się z pracą na plaży lub… błogim lenistwem.
Tymczasem okazuje się, że polski freelancer pracuje tyle, co pełnoetatowy pracownik. Ci, którzy tylko dorabiają do pełnego etatu, pracują nad zleceniami dodatkowo do 4 godzin dziennie, z kolei „pełnoetatowi” freelancerzy pracują od 4 do 10 godzin dziennie.

Różnica tkwi w sposobie organizacji czasu – znakomita większość polskich freelancerów ma nieregularne godziny pracy. Tylko 5% ankietowanych trzyma się określonych godzin.
A co z pracą na plaży? Blisko połowa freelancerów (42%) deklaruje, że może wyjechać na wakacje na dwa tygodnie, kolejne 23% może wyjechać na tydzień.

 

Zarobki polskiego freelancera 2017

Czy warto zatem przejść na freelancing, jeśli chcesz sporo zarabiać? I tak, i nie. Zarobki zależą przede wszystkim od branży oraz ilości przyjmowanych zleceń. Grafik, copywriter i programista poruszają się w nieco innych przedziałach finansowych.

Połowa (41%) polskich freelancerów zarabia w ciągu miesiąca poniżej 1000 zł, jednak w grupie tej znajdują się również osoby dorabiające do pracy na zlecenie jako freelancer. W porównaniu do zeszłego roku zwiększyła się ilość osób, które zarabiają powyżej 1000 zł i powyżej 2000 zł – jest to odpowiednio 23% i 14,5%.

Raport Polski Freelancer 2017 - useme.eu
Ile zarabia polski freelancer? Raport Useme.eu

Raport Useme.eu „Polski freelancer 2017” – podsumowanie

Polski freelancer to osoba młoda, z miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców, która łączy freelancing z pracą na etacie lub poświęca mu się w pełnym wymiarze godzin. Mimo niezależności finansowej i braku zabezpieczenia, jakie daje umowa o pracę, może pozwolić sobie na wyjazd wakacje.

Zarobki freelancerów uzależnione są od ilości przyjmowanych zleceń, zaangażowania w pracę oraz tego, czy zlecenia łączone są z pracą na etacie, czy pozostają głównym źródłem wynagrodzenia. Zazwyczaj miesięczne zarobki netto wahają się w granicach 2000 zł.

Pełną treść raportu znajdziecie w tym wpisie na blogu useme.eu