Ile zarabia freelancer w Polsce?

O zaletach pracy zdalnej i freelancingu można pisać bez przerwy. Pewne korzyści są oczywiste: praca zdalna daje więcej niezależności, więcej możliwości rozwoju i więcej swobody. Inne są mniej eksponowane, ale równie ważne: większa motywacja, większa odpowiedzialność za siebie i budowanie swojej marki, wreszcie większe poczucie kontroli nad swoim życiem.

Praca zdalna to nie tylko korzyści dla freelancerów. Coraz częściej korzystają z niej również zleceniodawcy i pracodawcy, głównie małe i średnie firmy. Możliwość pracy z domu dla stałych pracowników to dodatkowa motywacja i sposób na podniesienie produktywności. Praca zdalna w przypadku wykonawców zatrudnianych na kontrakty to sposób na obniżenie kosztów towarzyszącym zatrudnianiu etatowego pracownika do zleceń, które tego nie wymagają.

Czy jednak z bycia freelancerem da się utrzymać? Ile zarabia polski freelancer i dla kogo pracuje? Jak co roku dzięki ankiecie na te pytania odpowiedział polski portal dla freelancerów, Useme.eu.

Ile zarabia freelancer w Polsce?
Badanie rynku pracy zdalnej – ankieta Useme.eu 2019

 

Ile zarabiają polscy freelancerzy? – ankieta Useme

Useme.eu przeprowadziło ankietę, w której wzięło ponad 1200 osób. byli to zarówno freelancerzy, których jedynym źródłem utrzymania jest praca zdalna na zlecenie oraz freelancerzy, którzy łączą pracę zdalną z praca na etacie.

Wśród badanych najwięcej było copywriterów i grafików (odpowiednio 30% i 24%), a następnie programistów specjalizujących się w sklepach i stronach www oraz specjalistów od usług IT (odpowiednio 10% i 12%).

Zarobki freelancerów uzależnione są od branży, w jakiej działają. Ogólna tendencja wskazuje na to, że copywriterzy realizują więcej zleceń za mniejsze stawki, a programiści – mniej zleceń, ale z większymi budżetami. Graficy plasują się pośrodku stawki.

W grupie copywriterów 44% osiągają miesięczne dochody do 1000 zł, a 26% zarabia do 2000 zł. Powyżej 2000 zł zarabia 31% copywriterów.

Nierówności są mniejsze w grupie grafików: tu do 1000 zł zarabia 45% freelancerów. Im wyższe dochody, tym mniejsze nierówności: 19% grafików zarabia pracując zdalnie ponad 2000 zł, a 35% osiąga dochody powyżej 3000 zł.

Nierówności te są jeszcze mniejsze w przypadku przedstawicieli takich branż, jak fotografia, wideo i animacja. Tu powyżej 1000 zł zarabia 37% freelancerów, 21% osiąga dochody powyżej 2000 zł, a 42% zarabia ponad 3000 zł na miesiąc.

Zdecydowanie najmniejsze różnice w stawkach widać w branży programowania i IT, gdzie aż 29% freelancerów zarabia w ciągu miesiąca powyżej 5000 zł.

 

Zarobki copywriterów, grafików i programistów
Ile zarabiają freelancerzy w Polsce

Freelancerzy pracują głównie dla małych i średnich firm oraz mikroprzedsiębiorstw. Dużą grupą klientów pracowników zdalnych są także osoby fizyczne, które zlecają wykonanie pojedynczych prac. Duże firmy stanowią mniejszą grupę zleceniodawców dla freelancerów.
Coraz rzadziej również dochodzi do sytuacji, w której freelancerzy rezygnują z zawarcia umowy o dzieło lub wystawienia faktury VAT przez Useme.eu – to niecałe 14% w porównaniu do blisko 40%, deklarujących pracę bez zabezpieczenia w zeszłym roku.

Pełna wersja raportu dostępna jest TU.