Jaka strona ma najwięcej odsłon w sieci

Jaka strona www jest najpopularniejsza na świecie? Odpowiedź nie wydaje się trudna: Google! Jeśli doliczyć do tego serwisy i usługi zależne lub powiązane z Google, takie jak cały pakiet narzędzi Google (Gmail, kalendarz, dokumenty, zdjęcia) oraz YouTube, drugi pod względem popularności portal społecznościowy na świecie (zaraz po Facebooku, klik), można zastanawiać się, co zostaje dla konkurencji.

Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć strona Visual Capitalist, wykorzystując dane zebrane przez Similar Web do stworzenia pięknej infografiki. Prezentuje ona najpopularniejsze strony www w czerwcu tego roku.

Aby przebić się do pierwszej setki najpopularniejszych stron, witryna potrzebuje… około 350 milionów odsłon w ciągu miesiąca. Ze względów technicznych lista może niedokładnie oddawać rzeczywistą pozycję marek, które działają na kilku platformach lub obsługują swoich klientów przez aplikacje – tym można tłumaczyć np. nieobecność WeChat lub Snapchat w zestawieniu.

Jaka strona www ma najwięcej wyświetleń
Najpopularniejsze witryny w sieci – czerwiec 2019

Tym niemniej przy tak wysoko postawionej poprzeczce ilości odsłon, jakie rejestrują giganci, robią wrażenie – podobnie jak dysproporcje między nimi. Wyszukiwarka Google w czerwcu zarejestrowała ponad 60 miliardów wyświetleń, podczas gdy wyszukiwarka Yahoo (miejsce 7)… nieco ponad cztery miliardy.
Można zatem powiedzieć, że najpierw Google, a potem długo, długo nic. Numer drugi na liście, YouTube, zarejestrował w czerwcu nieco ponad 24 miliardy wyświetleń, wyprzedzając tym samym Facebooka z dwudziestoma miliardami oraz Baidu z dziesięcioma. Warto zwrócić na to uwagę – pod względem odsłon witryny największy portal społecznościowy świata wyprzedza swój chiński odpowiednik o połowę. Wysoka pozycja Baidu może zaskakiwać zachodniego odbiorcę, ponieważ portal ten jest prawie nieznany poza Chinami.

Pierwsza dziesiątka jest zatem łatwa do przewidzenia, ale co z pozostałą częścią internetowego tortu? Po odliczeniu łatwych do przewidzenia platform zakupowych (Amazon, ebay) oraz witryn porno okazuje się, że dużą popularnością cieszą się między innymi Reddit (21), Bitly (29), koreańska strona Samsung (32), Pinterest (37), PayPal (53), Booking (63) i BBC (51 i 84 w zależności od domeny).

Jaka strona ma najwięcej odsłon w sieci
Najpopularniejsze strony w sieci – czerwiec 2019

Infografika przynosi także kilka ciekawostek, na przykład informację o źródłach ruchu na stronach prezentowanych marek (w przypadku Netflixa ruch z urządzeń mobilnych to aż 76%, czego nie uwzględnia infografika!) lub… o stronach phishingowych.
Uwzględniona w zestawieniu strona phishingowa  podszywa się pod Mycrosoft. Jego usługi usługi zajmują relatywnie wysokie pozycje na liście czerwcowych odsłon (Live.com, Bing, LinkedIn, msn, Office, Microsoft, GitHub) – większość z nich mieści się w okolicach trzeciej dziesiątki. Tymczasem niedaleko za nimi, na miejscu 52, plasuje się strona… Microsoftonline.com, witryna phishingowa typu scam.

Źródło