Ile czasu pochłaniają media społecznościowe

Ile czasu zajmuje nam przeglądanie postów na Facebooku, pisanie tweetów i wrzucanie zdjęć na Instagram? Może ci się wydawać, że każda z tych czynności zajmuje tylko kilka chwil, ale podsumowanie może cię zaskoczyć.

Media społecznościowe to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi komunikacji. Jak podaje Money.pl, raport McKinsey & Company „Cyfrowi Polacy” wskazuje, że obecnie spędzamy 3 razy więcej czasu na komunikację przez sieć, niż na wysyłanie SMSów i rozmowy telefoniczne.

To nie wszystko. Według danych zebranych przez McKinsey & Company, 2/3 ankietowanych przyznało, że internet jest dla nich bardzo ważny. W sieci spędzamy średnio aż 6 godzin dziennie.
Ile z tego czasu poświęcamy na media społecznościowe?

 

Facebook, Twitter, YouTube, Instagram – co pochłania nasz czas?

Ile tak naprawdę trwa „sprawdzenie postów na FB”, „dodanie kilku zdjęć na Insta” i obejrzenie „paru filmików na YT”? Specjaliści z Media Kix przedstawili swoje obliczenia w ciekawej infografice.

Jako podstawę dla wyliczeń przyjęto, że przeciętna osoba spędza 116 minut, czyli blisko 2 godziny dziennie korzystając z mediów społecznościowych. W ciągu okresu aktywnego życia (liczonego od 13 do 79 lat) daje to 5 lat i 4 miesiące spędzone tylko na przeglądaniu postów, zdjęć i filmików.

Należy się jednak spodziewać, że z czasem te wartości będą ulegały zwiększeniu. Nowe media coraz bardziej zagarniają bowiem czas do tej pory przeznaczany na media tradycyjne, przede wszystkim telewizję. Ten sam trend dotyczy także mediów cyfrowych: ebooki i e-magazyny powoli będą wypierały z rynku media tradycyjne.

Już teraz na media społecznościowe przeznaczamy więcej czasu niż na jedzeniu, spotkaniach z przyjaciółmi i dbaniu o urodę.

 

Jakie media społecznościowe są najbardziej czasochłonne?

Ile czasu potrzebujemy zatem, aby sprawdzić nowości na każdej platformie społecznościowej?
Zacznijmy od najbardziej czasochłonnych: to oczywiście YouTube, co można łatwo wytłumaczyć specyfiką umieszczanych tam treści. Sprawdzenie, czy ulubiony vloger opublikował nowy materiał lub obejrzenie polecanych filmików zajmuje około 40 minut dziennie.

Mniej więcej tyle samo czasu potrzebujemy na przejrzenie postów na Facebooku – w ciągu dnia potrzebujemy na to 35 minut. Mniejszą popularnością cieszą się serwisy Snapchat (25 minut) i Instagram (15 minut), co również związane jest ze specyfiką medium.
Najmniej czasu potrzebne jest na przeczytanie lub opublikowanie wpisów na Twitterze: w ciągu dnia zajmuje to tylko… minutę.

Czy 5 lat i 4 miesiące w ciągu całego życia to dużo? Autorzy infografiki mają kilka pomysłów, jak jeszcze można wykorzystać ten czas: od lotów na księżyc aż do zdobywania Mount Everest i biegania maratonów. Nam się jednak wydaje, że każdy freelancer na myśl o 5 latach spędzonych na prokrastynowaniu przy mediach społecznościowych myśli raczej o zleceniach, jakie w tym czasie można zrealizować…

Miedia społecznościowe zajmują 2 godziny w ciągu dnia
Ile czasu spędzamy na Facebooku i nie tylko?