Kreatywność freelancerów

Kreatywność jest jak święty Graal wszystkich freelancerów: każdy uważa ją za niezbędną do pracy twórczej, dla wielu jest wyznacznikiem sukcesu i własnych kompetencji, a każdy boi się, żeby jej nie stracić.
Kreatywny freelancer to oczywiste przeciwieństwo osoby kopiującej cudze pomysły, niezdolnej do samodzielnego myślenia czy znajdowania nieszablowych rozwiązań dla problemów.

W poszukiwaniu kreatywności łatwo zapomnieć, że czasem ważniejsze niż nowatorstwo jest stosowanie sprawdzonych, skutecznych rozwiązań i bardziej koncentracja na efektywności niż efektowności.

Dla tych wszystkich, który marzą o zachowaniu wyobraźni i sił twórczych pięciolatka, przedstawiamy infografikę stworzoną przez grafika fritzaR, którego profil można znaleźć na portalu 99designs.

 

Kreatywność freelancera

Naprawdę uważamy kreatywność za jedną z najważniejszych wartości naszego życia – co czwarta osoba uważa, że żyjemy właśnie po to, aby wykorzystać swój twórczy potencjał, a 8 osób na 10 uważa kreatywność za ważną cechę. Dotyczy to także osób na stanowiskach kierowniczych: 60% właścicieli firm i prezesów szuka tej cechy u swoich pracowników i podwładnych.

Problem w tym, że kreatywność spada z wiekiem: podczas gdy w testach NASA 98% pięciolatków była… kreatywna jak dzieci, wśród dorosłych ta liczba spada do zaledwie 2%.

Co zrobić, aby złapać magicznego króliczka kreatywności? Można odpowiedzieć, że co pokolenie, to metoda.
Od wieków najskuteczniejsze są… spacery. Nie chodzi nawet o grecką szkołę perypatetyków („spacerowiczów”), chociaż ze wszystkich spacerujących to właśnie ich pomysły zostały z nami najdłużej. Spacer jest świetną kombinacją zwiększonego przepływu krwi i swobodnego błądzenia myśli.
Kolejny sposób to oczywiście stary, sprawdzony notatnik – idealny do zapisywania pomysłów, idei i przebłysków, do których zainspirowało cię spacerowanie.

Kreatywność w pewnym sensie oznacza odejście od utartych wzorców. Dlatego jeśli jakiś problem nie daje ci spać, spróbuj go „odwrócić” – jak Henry Ford zaczął przemieszczać po fabryce samochody zamiast ludzi – i zaakceptuj ograniczenia, jakie na ciebie nakłada. Wbrew pozorom wolność twórcza działa najlepiej, kiedy coś ją ogranicza.

A jeśli chodzi o sen, on również wspiera kreatywność – we śnie spada poziom stresu, a to z kolei sprawia, że „podświadomie” łączymy informacje, między którymi w czasie „czuwania” nie widzimy żadnego połączenia. Z tego powodu warto również zadbać o codzienną porcję relaksu.

Na koniec zostały jeszcze trzy hasła: szukaj inspiracji dookoła siebie, nie odrzucaj żadnego pomysłu, nawet takiego, który w pierwszej chwili wyda ci się co najmniej kontrowersyjny (wiesz, że słynne hasło Nike „Just do it” jest dosłownym cytatem seryjnego mordercy Gary’ego Gilmore’a, skazanego na śmierć za popełnione czyny?) i bądź uparty.
Gdyby Pablo Picasso nie był konsekwentny, nie mielibyśmy dziś arcydzieł, jakie wyszły spod jego pędzla. Haczyk? Picasso namalował w swoim życiu ponad 50 tysięcy obrazów. Arcydzieła to zaledwie ułamek z nich.

Kreatywność w pracy zdalnej
FritzR – jak być kreatywnym? [infografika]
Źródło