Sekrety trybu pracy znanych pisarzy dla copywriterów

Pamiętacie to powiedzenie „Mamy te same 24 godziny co Beyoncé”? Każdy freelancer ma okres, w którym nie może uwierzyć, że dysponuje tą samą ilością czasu co tytani pracy i ludzie sukcesu, a efekty są… dalekie od spodziewanych.

Dotyczy to zwłaszcza copywriterów, którzy pracują pod presją czasu i rozliczani są na postawie ilości wyprodukowanych tekstów. Kiedy siedzisz i wpatrujesz się w pustą stronę, a czas ucieka, naprawdę trudno uwierzyć, że niektórym udawało się tworzyć wielotomowe powieści i zarobić na życie pisaniem.

Sekrety trybu pracy znanych pisarzy dla copywriterów
Jak pracowali pisarze? Kreatywność i workflow w praktyce

Aby dbać o swoją kreatywność i rozwijać twórcze pisanie, pilnujemy różnych zasad. Jedni ćwiczą, inni piją kawę w nadziei, że pobudzi szare komórki do pracy; jedni pracują w ściśle oznaczonych godzinach, inni preferują pracę tylko pod wpływem natchnienia, kiedy porwie ich mityczny „flow”.

Marzysz o tym, żeby mieć pisarską wydajność Balzaca? Zapomnij o zdrowym trybie życia, potrzebujesz po prostu kawy i papierosów. Ogranicza cię złe samopoczucie? Bierz przykład z Miltona, który mimo że utracił wzrok, przeszedł do historii jako autor jednego z arcydzieł literatury angielskiej.

 

Poznaj twórcze zwyczaje znanych pisarzy

Mason Currey, autor książki „Daily Rituals” prześledził zwyczaje i rytmy pracy setek twórczych, oryginalnych jednostek – pisarzy, muzyków i naukowców.
Na podstawie zgromadzonych danych RJ Andrews stworzył dla Info we trust ciekawą infografikę. Ilustruje ona podział dnia znanych postaci, w tym również pisarzy. Prawa strona wykresu odpowiada godzinom od północy do południa, lewa – drugiej połowie dnia do północy.
Zwróćcie uwagę na proporcje aktywności!

 

Jak pracowali kreatywni pisarze?
Zwyczaje pisarzy – legenda

 

 

Rytm pracy pisarzy: Tomasz Mann – papierosy, cygara i sen

Rzut oka na dorobek powieściowy Tomasza Manna budzi niekłamany szacunek. Z kolei rzut oka na jego rozkład codziennych zajęć prowadzi do jednego wniosku: nie liczy się, ile pracujesz, ale jak wydajnie. Mann, pisarz stosunkowo płodny, poświęcał na pracę zaledwie trzy godziny w ciągu dnia!
Resztę czasu spędzał na lekturze, słuchaniu muzyki z płyt gramofonowych, zabawianie gości i… sen. Pomyśl o tym, zanim zarwiesz noc na pracy nad zleceniem.

Sekrety kreatywności dla copywriterów i pisarzy
Jak pracowali ludzie pióra – Tomasz Mann

 

Rytym pracy pisarzy: Charles Dickens – absolutna cisza i długie spacery

Oto życie, jakiego mógłby pozazdrościć każdy copywriter: 7 godzin snu, 7 godzin spotkań z przyjaciółmi i rodziną, 3 godziny aktywności fizycznej i 5 godzin pracy w absolutnej ciszy.
O prokrastynacji Dickensa źródła milczą.

Sekrety kreatywności dla copywriterów i pisarzy
Jak pracowali ludzie pióra – Charles Dickens

 

Rytm pracy pisarzy: Honore de Balzac – praca, praca, praca

Gigantyczny cykl powieściowy Balzaca, „Komedia ludzka”, liczy sobie 91 utworów – powieści, nowel i szkiców. Ta ilość nie dziwi, kiedy spojrzymy na jego tryb dnia: pisanie, drzemka, pisanie, pisanie, pół godziny ćwiczeń, kąpiel, sen i praca.
To, co zastanawia, to godziny aktywności: Balzac kładł się o szóstej popołudniu, wstawał o pierwszej w nocy i… pisał. Może nietypowe, ale skuteczne. Dziś powiedzielibyśmy, że Balzac miał poważne zaburzenia rytmu dobowego lub… że miał tryb pracy freelancera.

Sekrety kreatywności dla copywriterów i pisarzy
Jak pracowali ludzie pióra – Honore de Balzac

 

Rytm pracy pisarzy: Victor Hugo – surowe jajka, zimne kąpiele i ćwiczenia

Pisarskie „obyczaje” Victora Hugo mogą zniechęcać do pisania: pobudka o szóstej rano, śniadanie z dwóch surowych jajek, kąpiel w zimnej wodzie i dwie godziny męczących ćwiczeń fizycznych na plaży.
Na samo pisanie Hugo poświęcał niewiele czasu. Klucz do sukcesu? Podobnie jak u Tomasza Manna: jakość, nie ilość.

Sekrety kreatywności dla copywriterów i pisarzy
Jak pracowali ludzie pióra – Victor Hugo

 

Rytm pracy pisarzy: Gustave Flaubert – rozmowy z matką i zimna czekolada

Przepisowe siedem godzin snu, gorąca kąpiel, zimna czekolada do śniadania, luksusowe 5 godzin poświęcone na lekturę i regularne rozmowy z matką – tak w skrócie wyglądał dzień autora „Pani Bovary”.
Na taki tryb życia mógł pozwolić sobie tylko bardzo dobrze opłacany nauczyciel – Flaubert poświęcał zaledwie godzinę dziennie na pracę zarobkową.
Uwaga – nad powieściami pracował tyle czasu, ile poświęcał na przyjemności lektury: ponad 5 godzin. Pamiętaj o tej proporcji, zanim zaczniesz oglądać „tylko jeden odcinek serialu” przed pisaniem.

Sekrety kreatywności dla copywriterów i pisarzy
Jak pracowali ludzie pióra – Gustave Flaubert

 

Rytm pracy pisarzy: John Milton – medytacja i spacery

Milton jest w tym wyliczeniu pisarzem szczególnym: był po czterdziestce, kiedy stracił wzrok. Jego największe dzieło, „Raj utracony”, zostało w całości podyktowane sekretarzom. Nie dziwi zatem jego rozkład dnia, podzielony między spacery, spotkania z przyjaciółmi i samotną medytację.
To, co uderza, to koncentracja pisarza i jego determinacja: nawet po utracie wzroku pozostał płodnym autorem.

Sekrety kreatywności dla copywriterów i pisarzy
Jak pracowali ludzie pióra – John Milton

 

Rytm pracy pisarzy: Wystan Hugh Auden – benzedryna, sekobarbital i 11 godzin pracy

W myśl dzisiejszych norm literackie obyczaje Audena pozostają mocno kontrowersyjne. Zamiast śniadania rozwiązywanie krzyżówek i kawa, potem działka benzedryny (pochodna amfetaminy) i 11 godzin pracy z przerwą na lunch, a po pracy mocne drinki, spotkania z przyjaciółmi i dawka Seconalu na sen. Nie próbujcie tego w domu.

Sekrety kreatywności dla copywriterów i pisarzy
Jak pracowali ludzie pióra – Wystan Hugh Auden

 

Kreatywne zwyczaje kreatywnych ludzi

Złośliwi twierdzą, że każdy copywriter jest w gruncie rzeczy niespełnionym pisarzem. Ilu ludzi pióra (i klawiatury), tyle podziałów dnia i pisarskich „zwyczajów” – u jednych sprawdzi się model Balzaca, inni będą grawitowali w stronę Dickensowskiego umiarkowania.

Aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, regularne posiłki, racjonalne podejście do pracy i work-life balance – to wszystko, co ma nam zapewnić stały dopływ sił twórczych i chronić przed wypaleniem zawodowym wymaga sporej dyscypliny. Jak wy dzielicie swój dzień i ile czasu poświęcacie na pracę?

 

PS.

RJ Adrews w swojej infografice przedstawił także codzienne rytuały innych wybitnych umysłów ostatnich dwustu lat – między innymi Mozarta, Freuda i Le Corbusiera. Całą infografikę znajdziecie tutaj źródło.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz