Freelancerzy i praca zdalna useme

Nikogo nie dziwi to, że są ludzie prawo- i leworęczni. Nie wszyscy wiedzą jednak, że większa aktywność – lub łatwość posługiwania się – dotyczy również półkul w mózgu.

Popularne, bazujące na uogólnieniach teorie sugerują, że różnice w zdolnościach i sposobie rozwiązywania problemów są mocno związane właśnie z aktywnością prawej lub lewej półkuli. Mają one wpływ nie tylko na to, jak się zachowujesz, ale również na sposób, w jaki się uczysz i zapamiętujesz czy na różnice w zdolnościach.

 

Prawa kontra lewa

Chociaż wyglądają podobnie, półkule w mózgu odpowiadają za różne funkcje, które z kolei wpływają na określone cechy, możliwości i umiejętności. Początek badań nad tym, które ośrodki w tym skomplikowanym narządzie odpowiadają za jakie funkcje datuje się XIX wiek.

Mimo popularnych teorii, w rzeczywistości używamy obu półkul – są one ze sobą powiązane, a ich współpraca warunkuje prawidłowe funkcjonowanie nie tylko funkcji biologicznych, ale również poznawczych, emocjonalnych i społecznych. Każda z nich „zarządza” jednak trochę innymi obszarami naszego działania.

Freelancerzy i praca zdalna useme
Prawa i lewa półkula mózgu – jak działają?

Lewa półkula odpowiada za planowanie, myślenie krytyczne i podejmowanie decyzji. Związane są z tym takie cechy, jak dokładność, precyzyjność i myślenie logiczne.
Prawa półkula to domena myślenia kreatywnego i artystycznego, nagłych „przebłysków” inspiracji. Odpowiada również za stronę emocjonalną.

Jeśli zatem twoja prawa półkula wpadnie na pomysł, jak zaprojektować to logo, napisać tekst lub określić działanie programu, to lewa półkula podpowie, jak to zrobić – od planu prac aż po zadbanie o szczegóły.

 

Jak się uczysz?

Większa aktywność jednej z półkul odpowiada także za sposób uczenia się i zapamiętywania.

„Lewopółkulowcom” łatwiej przekazać zdobytą wiedzę w postaci wykładów i dyskusji. Praca grupowa nie jest ich mocną stroną – preferują raczej samodzielne rozwiązywanie zadań.
Podobnie jest ze sposobem uczenia się: „liniowo” podane informacje, uporządkowane w sekwencje są łatwiejsze do zapamiętania dla osób z aktywną lewą półkulą.

Z kolei „prawopółkulowcy” uczą się przez działanie, możliwie z jak największą ilością bodźców, a a zapamiętywanie ułatwia im szukanie analogii – nawet bardzo odległych.
Rozwiązywanie problemów zaczynają od… odpowiedzi. Dopiero po uzyskaniu większego, całościowego obrazu koncentrują się na detalach.

Freelancerzy i praca zdalna useme
Prawa i lewa półkula mózgu – jak działają?

 

Źródło