To marzenie etatowego pracownika i stał powód do żartów nie tylko wśród korporacyjnych załóg – drzemki w pracy. Do niedawna kojarzone z brakiem produktywności i lenistwem, obecnie zyskują zainteresowanie.

I słusznie. Nawet krótka drzemka ma ogromny wpływ na redukcję stresu, poprawę możliwości kognitywnych oraz, oczywiście, na poziom zmęczenia. Chociaż ewolucja życia społecznego wymusiła na nas ośmiogodzinny cykl snu w nocy, w rzeczywistości jesteśmy stworzeni do dwóch naprzemiennych okresów snu i czuwania zbliżonych do siebie długością – z tego powodu czujemy się senni nad ranem oraz popołudniu.

Co dają drzemki w pracy zdalnej?
Jak wygląda deadline w IT?

Tymczasem krótkie drzemki mogą dosłownie postawić nas na nogi w ciągu dnia. Badania opublikowane w Nature Neuroscience pokazują, że grupy kontrolne, którym pozwolono na drzemki trwające od 30 do 60 minut, wypadały w testach lepiej, niż grupy pozbawione tej możliwości.
Drzemki mają również wpływ na zdrowie: w krajach, gdzie kultywuje się tradycję popołudniowej sjesty, odnotowuje się mniejszą ilość zachorowań na chorobę wieńcową.

Dobra drzemka pod względem jakości snu i korzyści, jakie daje, nie odbiega od nocnego odpoczynku – jej optymalna długość wynosi 90 minut, czyli tyle, ile trwa pełen cykl ludzkiego snu.

Jakie są rodzaje drzemek? Daily infographic wyróżnia ich pięć rodzajów.

Praca zdalna a praca na etacie - odpoczynek freelancerów
Światowy dzień drzemki w pracy – rodzaje drzemek
  • drzemki nano 10-20 sekund: nie ma dowodów na ich pozytywne działanie, Drzemki nano to te krótkie chwile, w których… głowa na chwilę opada na ramię sąsiada w metrze.
  • drzemki mikro 2-5 minut: są naprawdę efektywne w odpędzaniu senności.
  • drzemki mini 5-20 minut: pobudzają wytrzymałość, uwagę, poprawiają zdolność uczenia się
  • drzemki power nap 20 minut: łączą w sobie zalety drzemek micro i mini, ale oprócz tego poprawiają pamięć mięśni i pomagają dosłownie oczyścić mózg z niepotrzebnych informacji, co przekłada się na lepszą pamięć długoterminową.
  • drzemki leniucha od 50-90 min: obejmują obie fazy snu i przez to są bardziej efektywne jeśli chodzi o poprawę percepcji; w czasie długich drzemek zwiększa się wydzielanie hormonu wzrostu, co wspomaga regenerację mięśni i kości.

 

Godzinna drzemka poprawia koncentrację na kolejne 10 godzin.

Praca zdalna a praca na etacie - odpoczynek freelancerów
Światowy dzień drzemki w pracy – fakty

 

Z korzyści, jakie dają drzemki w pracy, zdają sobie sprawę również przedsiębiorcy. Google, Nike czy British Airlines kładą na produktywność i efektywność, dlatego właśnie zachęcają pracowników do… drzemek i odpoczynku w pracy.

Możliwości są szerokie: od „pokojów ciszy” przeznaczonych do relaksu i medytacji aż do „przerwy drzemkowej”. Mimo to odsetek firm, które zachęcają pracowników do spania w czasie prawy wciąż nie przekroczył 10%.

Praca zdalna a praca na etacie - odpoczynek freelancerów
Światowy dzień drzemki w pracy – drzemki w pracy

 

Kultura drzemek zależy od kraju. W krajach Basenu Morza Śródziemnego popołudniowa sjesta traktowana jest bardziej jako życiowa konieczność niż jako przyjemność. Co ciekawe, podobny charakter mają godziny popołudniowe w niektórych krajach bałkańskich, jak w Serbia i Słowenia.

Praca zdalna a praca na etacie - odpoczynek freelancerów
Światowy dzień drzemki w pracy – kultura drzemek

Podobnie w Azji w wielu krajach (Bengal, Indie, Chiny, Tajwan) porę po popołudniowym posiłku traktuje się jako czas odpoczynku.
Zdecydowanymi mistrzami w dziedzinie drzemania są jednak Japończycy: inemuri, pozostawanie w „czujnym śnie” traktowane jest nie jako oznaka lenistwa, ale wyjątkowej pilności. Jeśli drzemiesz w czasie wystąpienia kolegi na konferencji oznacza to… że wcześniej pracowałeś do utraty sił, więc odpoczynek słusznie ci się należy.

 

Tymczasem przypadki „wielkich tego świata” pokazują, że drzemki intuicyjnie traktowane są jako świetne remedium na stres. Korzystali z nich zarówno napoleon w czasie swoich kampanii (podobno drzemał nie zasiadając nawet z konia), jak i Winston Churchill w czasie II wojny światowej.

Praca zdalna a praca na etacie - odpoczynek freelancerów
Światowy dzień drzemki w pracy – kto drzemie?

Drzemki poprawiają także koncentrację i zdolności kognitywne mózgu – wystarczy przypomnieć chociażby Bramhsa, który swoją słynną kołysankę napisał drzemiąc przy fortepianie, a Einstein drzemał przy biurku, z ołówkiem w ręce. Wypadający z ręki ołówek miał za zadanie obudzić go, zanim zapadłby w głęboki sen.