Jakim typem pracownika zdalnego jesteś?

Praca zdalna przestaje powoli być tylko domeną freelancerów, którzy świadomie decydują się na to, aby zlecenia dla klientów wykonywać z własnego domu. Pracodawcy również zaczynają dostrzegać zalety zatrudniania pracowników zdalnych [KLIK] oraz wprowadzenia możliwości pracy z domu do swoich firm [KLIK].

Wszyscy doceniamy swobodę, jaką daje praca zdalna, oszczędności na kosztach i czasie dojazdu oraz komfort pracy bez biurowych „przeszkadzajek”. Nie wszyscy jednak radzimy sobie z prokrastynacją, spadkiem produktywności czy choćby brakiem pogawędek przy ekspresie do kawy.

Jakim typem pracownika zdalnego jesteś?
Jakim typem pracownika zdalnego jesteś?

Największym wyzwaniem, jakie stawia przed nami praca z domu, jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Praca w piżamie, brak codziennego rytuału wyjścia do pracy, pokusa, żeby między służbowymi mailami wykonać kilka domowych obowiązków – to wszystko sprawia, że granica zaciera się w naturalny sposób.

Czy to, że dotyka cię ten problem oznacza, że nie nadajesz się do pracy zdalnej? Niekoniecznie. Po prostu jesteś tym typem pracownika zdalnego, który do efektywnej pracy potrzebuje… segmentowania.


Dzielić czy łączyć? Jakim typem pracownika zdalnego jesteś

Pracowników zdalnych można podzielić na dwie grupy: „segmentatorów”, którzy wolą zajmować się praca w biurze, a domowymi sprawami w domu, oraz „integratorów”, którzy nie mają najmniejszego problemu z płynnym przechodzeniem między funkcjami niezależnie od środowiska.

Wyobrażasz sobie nastawianie prania między spotkaniami na Zoomie lub kończenie projektu po 22, bo to pora twojej największej aktywności? Niezależnie od tego, czy taki scenariusz brzmi jak twoja recepta na efektywną pracę, czy raczej przepis na nieustające zmęczenie, dla obu typów pracowników kluczem do skuteczności jest… umiejętne zaplanowanie pracy i odpoczynku zgodnie ze swoją „konstrukcją”.

Problem ten przebadał Brian Swinder z Warrington College of Business uniwersytetu w Kalifornii. Na podstawie jego zeszłorocznej analizy 198 przypadków można wskazać, w jaki sposób segmentatorzy i integratorzy pracujący z domu mogą ustawić granice między życiem osobistym a pracą w tym samym środowisku, aby efektywnie wykonywać obowiązki zawodowe i równie efektywnie wypoczywać.

Dlaczego to ostatnie ma tak duże znaczenie? Jak zauważa Swinder, odpoczynek od pracy poprawia wydajność, wpływa na polepszenie jakości snu, zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia kondycję psychofizyczną i zwiększa poziom zadowolenia z życia.

Jakim typem pracownika zdalnego jesteś?
Integratorzy i rozdzielacze. Jak różne typy pracowników zdalnych mogą zachować produktywność i work-life balance?

Ważne jest zatem, aby znaleźć czas na odseparowanie się od pracy, ale to, jak to zrobisz, jest różne dla różnego typu pracowników.


Efektywna praca zdalna i odpoczynek: rady dla „oddzielaczy”

„Oddzielacze” potrzebują wyraźnego rozdziału pracy od życia prywatnego, Swinder podpowiada, że pracując z domu warto trzymać się swojego zwyczajnego rozkładu dnia tak dalece, jak to możliwe. Nawet jeśli kusi cię, żeby porzucić czasochłonne zwyczaje, jak na przykład poranny jogging czy przygotowanie śniadanie przed pracą, po kilku dniach „wakacji” warto wrócić do starego nawyku. Pomoże on usystematyzować czas i wyraźnie oddzielić obowiązki zawodowe od życia prywatnego.

  • Zastąp dojazd do pracy i z pracy podobnym rytuałem.
    Jeśli chodzisz do pracy na piechotę lub jeździsz rowerem, po zakończeniu obowiązków daj sobie pół godziny na spacer, jazdę na rowerze, na wyjście z domu – twój „rytuał” odseparowania się od pracy.
  • Podziel domową przestrzeń na tą związaną z pracą zawodową i tą związaną z wypoczynkiem.
    Zamiast zostawiać uruchomiony komputer przez 24 godziny na dobę, Swinder radzi zmianę urządzeń. Jeśli pracujesz na komputerze domowym, wyłącz go i zrób sobie przerwę od siedzenia przed monitorem. Jeśli w domu używasz laptopa służbowego z dołączonym dodatkowo domowym ekranem, przepnij dodatkowy ekran do komputera stacjonarnego.
  • Stawiaj granice.
    Nawet jeśli masz wyłączony komputer służbowym, biurowa poczta podpięta do prywatnego telefonu sprawia, że nie możesz mentalnie wyjść z pracy. Swinder radzi, aby ustalić zasady, które pozwalają na załatwienie najpilniejszych spraw, jednocześnie chroniąc twój wolny czas.


Efektywna praca zdalna i odpoczynek: rady dla „integratorów”

Praca zdalna może zostać z nami na dłużej, a to oznacza, że nawet najwytrwalsi integratorzy będą potrzebowali rozgraniczenia między tym, co dzieje się w ich życiu domowym a tym, co dotyczy pracy.
Nawet jeśli płynne łączenie tych dwóch sfer życia nie nastręcza ci problemów, przyda ci się kilka prostych zasad, dzięki którym utrzymasz wysoką produktywność pracując tak, jak lubisz.

  • Wprowadź godziny, kiedy jesteś dostępny tylko pod telefonem i dla najprostszych rzeczy możliwych do załatwienia krótkim mailem, ale bez wykonywania poważniejszych zadań. Zamknij komputer i traktuj go tak, jakby został w biurze. Jeśli czegoś nie da się załatwić w kilka minut za pomocą telefonu lub krótkiej wiadomości, zostaw to na następny dzień.
  • Ustalaj priorytety. Jeśli masz pracę, która wymaga zostawania „po godzinach” lub służy ci taki system organizacji zadań, ustal hierarchię ważności rzeczy do zrobienia i zajmij się tymi, które muszą być wykonane natychmiast, aby nie blokować pracy innych.
  • Ustalaj szczegółowe cele, na przykład: pracujesz po obiedzie tylko godzinę zamiast mglistego „napiszę kilka maili po 17”. Ograniczenie czasu pozwoli ci na bardziej efektywną pracę, zostawiając jednocześnie czas na rzeczy niezwiązane z pracą, ale równie istotne.


Typy pracowników zdalnych – podsumowanie

Nie tylko freelancerzy, ale również etatowi pracownicy mają różne sposoby na organizację czasu oraz realizowanie zadań.
Praca zdalna wymaga jednak dodatkowej umiejętności: stawiania granicy między zajęciami zawodowymi a czasem wolnym, co podczas pracy z domu nie zawsze jest łatwe.

Kiedy pracujesz zdalnie z własnego mieszkania, możesz poczuć, że cały czas jesteś w pracy i nie masz chwili na to, żeby odpocząć. Wiele zależy również od tego, jak radzisz sobie z zachowywaniem work-life balance: jedni z nas wolą mocno rozgraniczać te dwie strefy życia, z kolei inni nie są zestresowani, kiedy te sfery wzajemnie się przenikają.

To, czy jesteś „rozdzielaczem” czy „integratorem” pracy zdalnej i domowych obowiązków ma wpływ nie tylko na twoją produktywność, ale również na to, jak odpoczywasz i radzisz sobie ze stresem. Czasem wystarczą niewielkie zmiany w dotychczasowych przyzwyczajeniach, aby zupełnie odmienić to, jak postrzegasz pracę z domu.

Do której z grup pracowników zdalnych się zaliczasz? Jakie rozwiązania w organizowaniu czasu sprawdzają się u ciebie? Napisz nam o tym w komentarzu!