Jak by wyglądała Twoja strona 20 lat temu?

Czy jest tu ktoś, kto pamięta estetykę stron www sprzed dwudziestu lat, kiedy internet dopiero stawał się nieodłączną częścią naszego życia?
Tło z obowiązkową teksturą, najlepiej w mocnym i nasyconym kolorze i wszechobecne animacje to tylko najbardziej charakterystyczne wyznaczniki stron, które tworzyły sieć w 1999 roku. Co wrażliwsi (i starsi) mogą pamiętać również animowane tła lub kursory i głębokie uwielbienie dla gradientów i Comic Sans.

Jak by wyglądała Twoja strona 20 lat temu?
Photo by Michael Trimble on Unsplash

Brzmi jak koszmar? W porównaniu do współczesnej estetyki projektowania dla sieci, niewątpliwie tak. Design dzisiejszych stron www to wypadkowa rozwiązań, które są piękne i miłe dla oka oraz potrzeb użytkowników i założeń UX.

W dziedzinie projektowania dla sieci ostatnie 20 lat to czas, w którym niemal każdy rok przynosi nowe trendy i przełomowe zmiany. Daje się jednak zauważyć pewną stałą tendencję: strony www stają się coraz prostsze a design coraz bardziej minimalistyczny. Twórcy starają się raczej mądrze dawkować informacje niż atakować odbiorcę dziesiątkami buttonów, migających linków i setkami pop-upów w jaskrawych kolorach.

Strony internetowe sprzed 20 lat mogą budzić mieszane uczucia: z jednej strony na dzisiejsze standardy są to koszmarki projektowania cyfrowego, z drugiej są świadectwem minionej epki, z trzeciej wreszcie mogą budzić nostalgię lub… ciekawość, jak Twoja dzisiejsza witryna wyglądałaby 20 lat temu?

 

Jak wyglądałaby twoja strona w wersji retro?

Programista Mike Lacher stworzył żartobliwe narzędzie, które zamienia layout i design twojej współczesnej strony w witrynę rodem z późnych lat 90 minionego stulecia, stworzoną na legendarnych serwerach GeoCities.

GeoCities-izer jest mistrzowskim naśladownictwem stron, które były popularne trzy dwie dekady wcześniej. Jesteś gotowi na wycieczkę w czasie? Wklej linka do wyszukiwarki GeoCities-izer i poczekaj na efekty.
Pamiętaj, że niektóre strony mogą być za bardzo zaawansowane, aby GeoCities-izer sobie z nimi poradził, lub będą ładowały się długo.

Jak podoba ci się wersja retro twojej strony? Prześlij nam efekty w komentarzu!

Strony retro 20 lat temu
Generator stron retro