Jak emeryt może zacząć pracować w Internecie

Jak emeryt może zacząć pracować w internecie?

Wypłaty emerytalne w naszym kraju nie są najwyższe i niestety eksperci prognozują, że ta sytuacja może tylko pogorszyć się w przyszłości. Ten artykuł nie opowiada jednak o wadach systemu emerytalnego w Polsce. Chcemy pokazać, że freelancerem może zostać nie tylko trzydziestolatek, ale też emeryt, który już się znudził bezczynnym siedzeniem bez pracy. Czemu nie?

Jak emeryt może zacząć pracować w Internecie
Źródło obrazka: www.eunews.it

CO JEST POTRZEBNE

Znajomość obsługi komputera
Niezbędne umiejętności to są nie tylko zdolność włączania i wyłączania komputera, ale też praca w pakietach biurowych, edycja obrazów i zdjęć, znajomość pakietu Google oraz instalowanie oprogramowania. W razie potrzeby należy poprawić także umiejętności pisania na klawiaturze. Obecnie działa dużo szeroko dostępnych programów, które oferują szkolenia z pracy przy komputerze dla emerytów.

Zainstaluj Skype na domowym komputerze oraz stwórz sobie skrzynkę pocztową i zarejestruj się w systemie PayPal. Jeśli masz jakieś szczególne umiejętności, niezbędne jest opanowanie odpowiednich programów. Inżynierom potrzebna jest przynajmniej minimalna znajomość programu AutoCAD, dla fotografów i projektantów – odpowiednie pakiety Adobe. Im rzadsza umiejętność, tym trudniej jest znaleźć pracę, a więc trzeba włożyć dużo wysiłku w naukę programów komputerowych.

CV
Dobrze jeśli zostanie ono stworzone nie tylko w formie tekstowej, ale również w jednym z nowoczesnych standardów: profil LinkedIn albo interaktywne CV graficzne. W każdym wypadku należy skonsultować się ze specjalistą HR, ponieważ zasady napisania CV zmieniają się szybko i to, co było na topie dziesięć lat temu, teraz może wydawać się po prostu śmieszne.

 

CZEGO SZUKAĆ

1. Lektor/nauczyciel. Bardzo często firmy potrzebują lektorów/wykładowców, aby kształcić swoich pracowników. Nauczyciele z doświadczeniem, którzy doskonale znają swój przedmiot, są w cenie jak nigdy wcześniej.

2. Copywriter. Takie umiejętności, jak szybkie logiczne myślenie oraz pisanie tekstów mogą pomóc ci zostać wyspecjalizowanym copywriterem. W tej dziedzinie może spróbować swoich sił prawie każdy – od lekarza do sprzedawcy. Ludzie z większym doświadczeniem życiowym zawsze mają coś do powiedzenia.

Ci, którzy doskonale sobie radzą z pisaniem oraz rymowaniem, mogą spróbować swoich sił w dziedzinie nazewnictwa (naming, wymyślanie nazw i haseł). Lepiej jest zacząć od małych zadań, które można znaleźć w serwisach dla freelancerów, a potem szukać większych zleceń.

3. Fotograf dla photostocków. Łatwo jest znaleźć dochodowe zajęcie miłośnikom fotografii. Posiadanie aparatu cyfrowego i umiejętności tworzenia jakościowych zdjęć pozwala na zarabianie za pomocą photostocków. Nie są to szybkie pieniądze, ale jeśli poświecisz sporo czasu na tworzenie swojego portfolio, można nieźle zarobić.

4. Bloger. Stwórz stronę internetową lub blog i pisz tam o tym, co najbardziej cię interesuje. Jeśli ten blog będzie ciekawy również dla innych, prędzej czy później zdobędziesz wystarczającą liczbę czytelników. Im więcej czytelników, tym więcej dochodów przynosi zamieszczana na blogu reklama.

5. Pracownik wsparcia technicznego, konsultant online. Ogromną zaletą będzie tu doświadczenie w pracy z ludźmi oraz cierpliwość. Wiek wcale nie jest przeszkodą w tej dziedzinie.

6. Finansista. Istnieje teraz wiele firm, które oferują swoje usługi finansowe innym, a które nie mogą sobie pozwolić na stałych konsultantów oraz analityków finansowych. Jeśli masz odpowiednie doświadczenie, warto spojrzeć na propozycje takich agencji.

7. Architekci albo projektanci. Najtrudniej jest znaleźć pracę zdalną inżynierom oraz innym przedstawicielom branży technicznej, chociaż czasem można znaleźć pracę nad dokumentacja techniczną. Architekci oraz projektanci mogą konkurować z młodzieżą w projektowaniu budynków lub wnętrz.

 

GDZIE SZUKAĆ

W pierwszej kolejności warto poszukać zleceń na różnych portalach dla freelancerów, gdzie oferowane są zlecenia pracy zdalnej. Jednym z takich portali jest serwis internetowy useme.eu. W useme jest wiele ofert pracy zdalnej w różnych branżach, a co najważniejsze – ten serwis zabezpiecza wynagrodzenie wykonawców. Klient nie otrzyma dostępu do wykonanej pracy, dopóki nie wpłaci na konto powiernicze depozytu. Depozyt, którego wysokość odpowiada wysokości wynagrodzenia, jest przechowywany na koncie powierniczym serwisu aż do momentu akceptacji dzieła przez klienta. W taki sposób finanse obu stron umowy są zabezpieczone przed nieuczciwością.

Często oferty pracy zdalnej pojawiają się na zwykłych portalach z ogłoszeniami pracy. Zdalna praca stała jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na pracę z domu, ale nie wymaga ciągłego poszukiwania zleceń, jak klasyczny freelancing.

Warto zwrócić uwagę na tematyczne grupy w mediach społecznościowych. Dobre zlecenia często pojawiają się właśnie tam.

Bez względu na to, że osoby starsze mają większe doświadczenie i zazwyczaj w niczym nie ustępują młodszym kolegom, poszukiwanie pracy dla emerytów nadal jest procesem skomplikowanym. A jakie wy widzicie rozwiązania tego problemu?

Zapisz

Zapisz