Praca na wakacje dla freelancerów

Wakacyjne źródła dochodów dla freelancerów

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Freelancerzy pracujący na zlecenie starannie planują ten okres – brak płatnego urlopu wymaga dobrego zarządzania funduszami i organizacji czasu.
Jednak zaplanowanie na wakacje „pełnowymiarowego” dwutygodniowego urlopu to tylko jedna z możliwych opcji.
Jeśli marzą ci się dalsze podróże, ale połączone z zarobkiem, mamy dla ciebie kilka propozycji, jak zarabiać na podróżowaniu i wykorzystać przy tym swoje umiejętności freelancera.

Praca na wakacje dla freelancerów
Wakacje i praca dla freelancerów

 

Podróżowanie i freelancing

Jako freelancer nie jesteś na stałe „przypisany” tylko do jednego miejsca pracy. Jedyne, czego rzeczywiście potrzebujesz, to laptop i dobre połączenie z internetem.
Od ciebie zależy, jaki model pracy wybierzesz. Możesz nadal realizować zlecenia od swoich dotychczasowych polskich klientów i korzystać z serwisów pracy zdalnej, np. useme.eu.

Możesz także spróbować swoich sił na zagranicznych i lokalnych serwisach dla freelancerów. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, czy istnieją ograniczenia w podjęciu pracy, na jakie musisz zwrócić uwagę.
O tym, jak połączyć pracę i podróże, możesz przeczytać także w wywiadzie, jakiego udzielili nam Justyna i Bartek, Cyfrowi Nomadzi (KLIK, KLIK, KLIK) oraz na ich blogu (KLIK).

 

Edytowanie menu

Każdy, kto zajmuje się projektowaniem, na pewno znalazł się w takiej sytuacji przynajmniej raz. Wychodzicie ze znajomymi do restauracji, wszyscy czytają menu, tylko ty oceniasz projekt, typografię i wykonanie. Brzmi znajomo?
Znajomość zasad projektowania i dobre oko możesz wykorzystać na wakacjach do… edytowania menu w restauracjach. Przyda ci się także znajomość lokalnego języka i języka angielskiego do opracowania dwujęzycznych kart.

Sztuczka polega na znalezieniu odpowiedniego miejsca. Restauracje lub hotele typu B&B oddalone od centrum miasta mają zwykle mniej zagranicznych turystów i menu nierzadko rojące się od błędów.
Kolejny trick to forma zapłaty: nie licz raczej na umowę, a jeśli rozliczycie się finansowo, to prawdopodobnie w gotówce. Dobrą dobrą formą jest praca w zamian za darmowy posiłek lub nocleg. Wszystko zależy od stopnia trudności „zlecenia”.

 

Nauka języków obcych

To jedna z najpopularniejszych form zarabiania na wakacjach – szczególnie w krajach Azji Południowo-wschodniej (Tajlandia, Wietnam, Malezja, Indonezja). Największą popularnością cieszy się oczywiście język angielski, ale jeśli nie jesteś native speakerem, potrzebny ci będzie certyfikat potwierdzający jego znajomość.

W tej pracy sprawdzą się przede wszystkim freelancerzy-tłumacze o otwartej osobowości i dobrych zdolnościach komunikacyjnych oraz osoby, które mają doświadczenie w prowadzeniu kursów i szkoleń.
Nie musisz szukać etatu – wystarczy ogłoszenie w lokalnych serwisach www.

 

Rejs na statku

Brzmi jak bajka? Niekoniecznie. Na stronie All Cruise Job (KLIK) znajdziesz oferty armatorów, poszukujących osób do obsługi rejsów turystycznych – barmanów, opiekunek do dzieci, animatorów kulturalnych.

W Europie możesz znaleźć ponad 300 ofert zatrudnienia, z czego część u naszych najbliższych sąsiadów. Oprócz znajomości języka obcego potrzebna ci będzie także jakaś „ekstra umiejętność” – może to być coś związanego z twoim hobby (taniec, muzyka, rękodzieło) oraz sporo otwartości.

 

Zostań kurierem

Zapewne odwiedzając znajomych w Europie otrzymywałeś prośby, aby coś im przywieźć lub zabrać coś do kraju. Mało kto jednak wie, że w ten sposób można również zarabiać pieniądze – najczęściej są to niewielkie kwoty, ale one też mogą zasilić twój budżet.

Pomoże ci w tym strona Grabr (KLIK). Sprawdzisz na niej, czy jest ktoś, kto potrzebuje „usługi kurierskiej” na trasie, którą zamierzasz pokonać. Dotyczy to głównie lotów samolotem. Kierunki poszukiwane najbardziej to Rosja, Brazylia i Argentyna. Jeśli planujesz wyjazd do Moskwy lub Petersburga i zdecydujesz się na przewóz kilku przedmiotów, możesz zarobić nawet 100$.

 

Wolontariat międzynarodowy

Jeśli w podróżowaniu zależy ci na tym, aby poznać lokalne społeczeństwo „od wewnątrz” i szukasz zupełnie nowych doświadczeń, skorzystaj z możliwości, jakie daje wolontariat. Jako wolontariusz raczej nie otrzymasz wynagrodzenia (ewentualnie niewielkie „kieszonkowe”), ale możesz liczyć na zakwaterowanie i wyżywienie.

Wolontariat to nie tylko okazja, aby „doświadczyć” życia w innym kraju. To również szansa, aby pomóc innym i… nauczyć się nowych rzeczy, w tym nowego języka.
Oferty wolontariatu międzynarodowego możesz sprawdzić na takich stronach, jak Wolontariat Zagranicą (są tu ciekawe oferty nauczania języka angielskiego w klasztorach buddyjskich lub pracy w mediach w Tajlandii), Projects Abroad, AIESEC lub Volunteering International.

 

Podróże i praca dla freelancerów – podsumowanie

Aby połączyć podróżowanie i freelancing, masz dwie możliwości: albo podjąć pracę, która będzie się łączyła z podróżami, jak wolontariat lub praca na statku, albo realizować zlecenia przy okazji podróży.
W tym drugim wypadku ważne jest, aby znać podstawowe przepisy i obostrzenia dotyczące wykonywania dorywczych prac. Mierz także siły na zamiary: mało prawdopodobne, aby sfinansować całą zagraniczną podróż dzięki samym zleceniom „złapanym” w drodze. Zadbaj zatem o to, aby mieć odłożoną sumę „na czarną godzinę” oraz o… swoich stałych i sprawdzonych klientów.