Organizacja czasu i motywacja dla przedsiębiorców

Jak godzina po pracy może odmienić twoje życie

Po pracy wszyscy zwykle czujemy się wyprani z energii i zmęczeni. Najchętniej zaraz po zamknięciu służbowego laptopa myślimy o leniwym obiedzie i obejrzeniu kilku odcinków serialu lub zakopanie się w Facebooku dla relaksu.

Być może jesteś jedną z niewielu osób, które nigdy nie doświadczają takich pokus. Niestety, większość z nas po spędzeniu pierwszej leniwej, relaksującej godziny ma ochotę na kolejną – aż niepostrzeżenie ucieka nam całe popołudnie i wieczór.
Tymczasem to właśnie w pierwszej godzinie po pracy jeszcze jesteśmy produktywni, jeszcze myślimy kategoriami celów i osiągnięć.

Organizacja czasu i motywacja dla przedsiębiorców
Dlaczego jedna godzina może zmienić twoje życie?

 

Korzyści z aktywnej godziny

Jeśli przez pierwszą godzinę po pracy zajmiesz się czymś, co sam uważasz za produktywne – tworzeniem wpisu na bloga, praktyką jogi, budowaniem modelu samochodu, gotowaniem – zyskasz poczucie dobrze wykorzystanego czasu. To z kolei w prosty sposób przekłada się na poczucie szczęścia.

Podczas wypełniania obowiązków służbowych nie masz przecież czasu na rozwijanie zainteresowań ani uprawianie hobby. Może się wydawać, że godzina poświęcona na twoje pasje to mało, ale w skali roku robi znaczną różnicę.
Pomyśl o nauce języka obcego: jeśli codziennie przez godzinę po pracy będziesz uczył się języka, w ciągu roku da ci to 260 godzin – tyle, co profesjonalny kurs językowy.

 

Bezczynność czy lenistwo?

Nie chodzi o to, abyś wpadał w poczucie winy, jeśli lubisz oglądać seriale lub relaksuje cię rozmawianie z przyjaciółmi na Skype. Należy jednak rozróżnić zasłużone lenistwo i relaks od bycia bezczynnym.
Bezczynność oznacza brak postępów i brak celu, a więc przyszłość nie stanie się lepsza od teraźniejszości. Są osoby, które satysfakcjonuje to, co już osiągnęły i nie mają apetytu na więcej. Jeśli jednak zaliczasz się do grupy głodnych sukcesu, ambitnych i masz swoje aspiracje, to popadanie w rutynową bezczynność po pracy nie pomoże ci w osiąganiu celów.

Budowanie nowych nawyków nie wszystkim przychodzi z łatwością, ale warto podjąć wysiłek. Każdy mały sukces podnosi poczucie własnej wartości i motywuje do dalszych starań.
W budowaniu nowych nawyków mogą ci pomóc aplikacje na urządzenia mobilne – listę naszych typów możesz sprawdzić tu (KLIK).

 

Zdrowe nawyki – wykorzystaj swoją godzinę

1. Lektura

Tak, dokładnie – czytanie książek. To może być wszystko, do fikcji po reportaże i publicystykę, od romansów po historyczne monografie. Godzina czytania po pracy to średnio jedna przeczytana książka w tygodniu. Im więcej czytasz, tym więcej wiesz – zmienia się twój ogląd świata, rozszerzają się perspektywy.
Lektura to także doskonały sposób na poszerzanie wiedzy zawodowej, uczenie się z doświadczenia innych i… szukanie inspiracji.

2. Zacznij nowy projekt

Nie chodzi o nową firmę lub nowy biznes. Niech to będzie coś, czego nie masz możliwości realizować w pracy, a co będzie rozwijało twoje hobby. Rękodzieło, nauka gry na instrumencie lub wolontariat przyniosą satysfakcję z nauki nowych umiejętności.
Dodatkowo twój mózg będzie ci wdzięczny – aktywności, które są dla ciebie nowym doświadczeniem, naprawdę pozwolą mu wypocząć.

3. Twórz społeczności

Możesz myśleć o tym na dwa sposoby. Pierwszy – to szukanie nowych kontaktów biznesowych i potencjalnych współpracowników lub klientów. Drugi – to możliwość poznania ludzi niezwiązanych z twoją branżą, ale z którymi dzielisz pasje i zainteresowania.

 

Wpływ godziny po pracy na sukces zawodowy

Jeśli pierwszą godzinę po pracy spędzisz bezczynnie, jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze trudniej będzie ci zabrać się za coś twórczego i wcale nie poczujesz się bardziej wypoczęty. Łatwo popaść w nawyk nieróbstwa, który nie pomoże ci posunąć się naprzód.

Wykorzystanie pierwszej godziny po pracy na lekturę, naukę nowych umiejętności lub wolontariat w dłuższej perspektywie przyniesie ci większe korzyści niż bezproduktywne siedzenie na kanapie z laptopem. To szansa nie tylko na odpoczynek, ale również na odkrycie swoich pasji i poszerzenie zainteresowań.

A jak wy spędzacie czas po pracy? Wolicie aktywny wypoczynek czy nic się nie sprawdza lepiej niż słodkie lenistwo? Jesteśmy ciekawi waszych opinii!

Zapisz

Zapisz