Skuteczne teksty według mistrzów copywritingu Internet wręcz puchnie od treści i publikacji. Jako copywriter sam…
Chcesz być kreatywny? Pisz ręcznie!
Trudno zaprzeczyć, że klawiatura ułatwiła wiele aspektów naszego życia. Nie dotyczy to tylko nauki czy prac związanych z tworzeniem dużych partii tekstu. Klawiatura to podstawowe narzędzie komunikacji – wyobraźcie sobie Facebooka w postaci odręcznych notatek albo SMSy zamienione w ręcznie pisane fiszki.
Coraz mniej jest sytuacji, w których musimy pisać ręcznie. Skoro ręczne pismo jest zwykle mało czytelne, nie trzyma standardów, trudno je poprawiać, edytować i udostępniać, to czy jest się czym martwić?
Okazuje się, że tak – jeśli dbasz o swoje siły twórcze.
Dlaczego twój mózg kocha ręczne pismo?
Być może wiesz, że w mózgu znajduje się ośrodek odpowiadający tylko za pisarskie ruchy ręki – odpowiednie skurcze mięśni umożliwiające pisanie. Już ten fakt wskazuje, że to, co wydaje się prostą czynnością, w rzeczywistości wymaga sporego wysiłku umysłowego.
Jednak pisanie ręczne to coś więcej niż tylko wyćwiczenie ręki. Badania prowadzone w roku 2010 na dwóch grupach dzieci za pomocą funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) pozwoliły zaobserwować ciekawą zależność. Mózgi dzieci, które piszą ręcznie, wykazują aktywność neuronalną, która jest bardziej zbliżona do aktywności mózgu osoby dorosłej – w przeciwieństwie do mózgów tych dzieci, które tylko patrzą na litery (więcej TU).
To nie wszystko. Badanie przeprowadzone w 2012 roku (więcej TU) pokazało, że ćwiczenie pisania ręcznego angażuje rejony mózgu odpowiedzialne również za rozwój umiejętności czytania. Nawet czytanie pisma odręcznego uaktywnia inne rejony mózgu niż liter drukowanych.
Aby zilustrować ten proces, przeprowadzono badanie na dwóch grupach studentów, robiących notatki ręcznie i elektronicznie. Ci, którzy pisali na klawiaturze, rzeczywiście pisali więcej słów na minutę i lepiej pamiętali ich treść zaraz po wykładzie.
Jednak to studenci, którzy pisali ręcznie – chociaż zapisali mniej słów – lepiej pamiętali treść wykładu nawet po tygodniu i lepiej rozumieli jego główne zagadnienia.
Pismo ręczne i kreatywność
Dowiedziano zatem, że pisanie ręczne ma wpływ na zapamiętywanie, ale jak wpływa na kreatywność? Z punktu widzenia neurologii, istnieje powiązanie między pamięcią a myśleniem twórczym. To ostatnie wymaga bowiem łączenia różnych, często odległych idei i pomysłów, a pismo ręczne aktywizuje różne obszary mózgu w sposób, jaki nie zrobi tego klawiatura.
Kreatywność jest jednak niemożliwa do zmierzenia, dlatego trudno jednoznacznie określić, w jakim stopniu pisanie ręczne może ją zwiększyć. Są jednak podstawy, aby je ze sobą łączyć.
Dla wielu ludzi pisanie ręczne – czy to terapeutyczne „strumienie świadomości”, czy pisanie dziennika – działa podobnie jak medytacja, a więc technika, która od stuleci była wykorzystywana jako „wspomaganie” przy szukaniu nietypowych rozwiązań.
Zastanówmy się także nad szybkością pisania – pod tym względem przewaga klawiatury jest bezdyskusyjna. Wolniejsze pisanie ręczne sprawia, że mocniej koncentrujemy się na tym, co piszemy, a mózg ma więcej czasu, aby przetworzyć zapisywane informacje. Kreatywne pomysły potrzebują czasu, aby się pojawić – dlatego nawet te kilka sekund może zrobić dużą różnicę.
Pismo ręczne i zdolności kreatywne
Nie tylko pamięć i procesy myślowe mogą zyskać dzięki pisaniu ręcznemu. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się projektowaniem graficznym lub inną formą sztuk wizualnych, zawsze dobrze jest mieć sprawne narzędzie, które przeniesie twoje pomysły na papier.
Chodzi tu oczywiście o ręce. Zamienianie pomysłów w rysunki – nawet najprostsze szkice – to doskonała metoda na szukanie rozwiązań problemów. Nawet jeśli jesteś informatykiem lub pisarzem, narysowanie struktury twojej aplikacji lub tekstu może pomóc uporządkować cały proces.
Dzięki pisaniu i rysowaniu zyskujesz coraz lepszą kontrolę nad dłonią i nadgarstkiem. Pewna ręka przydaje się w wielu rodzajach kreatywnych aktywności, od kaligrafii przez fotografię, aż do malowania.
Kultura ręcznego pisania
Może się wydawać, że pismo ręczne odchodzi w niepamięć i nie ma dla niego miejsca w świecie pełnym urządzeń elektronicznych. Tymczasem to właśnie freelancerzy, jako przedstawiciele kreatywnych zawodów, mogą kultywować pisanie ręczne.
Wystarczy uczynić pisanie ręczne częścią swojego codziennego życia – w przerwach w pracy miej przy sobie notatnik i długopis, rób staranne i ładne listy zakupów, mapy myśli, zainteresuj się journalingiem lub kaligrafią. Ręczne pisanie może stać się twoim hobby i sposobem na stres!
A jak często wy piszecie ręcznie? Czy uważacie, że pisanie ręczne może wam pomóc w pracy kreatywnej, czy zdecydowanie lepiej jest „wystukać” wszystko na klawiaturze? Czekamy na wasze opinie!