Najgorsze fonty według grafików i typografów

Każdy grafik i typograf mają czasem takie chwile w trakcie bezsennych nocy, kiedy zastanawiają się, kogo zła siła podkusiła do stworzenia cudów typografii w stylu Comic Sans, Lobster czy Papyrus.

Skąd się bierze niemal ponadczasowa popularność niektórych fontów, podczas gdy inne po okresie niezwykłej popularności okazują się co najmniej niepraktyczne, nieczytelne, banalne i zwyczajnie nieładne? Albo czy to w ogóle możliwe, żeby ktoś świadomie zaprojektował fonty, które spędzają innym sen z powiek?

Sprawdź, jakie historie kryją się za powstaniem najbardziej znienawidzonych fontów świata.

Najgorsze fonty według grafików i typografów
Jak powstały najbardziej znienawidzone fonty świata

 

Jak powstały najbardziej znienawidzone fonty świata: Comic Sans

Twórcą tego fontu jest Vincent Connare, fotograf i typograf. Co ciekawe, Comic Sans nigdy nie miał być niezależnym fontem. Vincent Connare zaprojektował go na potrzeby programu Microsoft Bob, przeznaczonego do tworzenia komiksów. Był zaskoczony, kiedy zorientował się, że w interfejsie tego programu użyto… Times New Roman.

Connare zauważył, że brakuje zabawniejszego, weselszego kroju – i tak właśnie powstał Comic Sans: font, który miał naśladować kroje liter stosowanych w komiksach. Nie miał być używany nigdzie poza interfejsem Microsoft. Nie bez przyczyny.

 

Jak powstały najbardziej znienawidzone fonty świata: Times New Roman

Historia tego kroju sięga początków zeszłego wieku. W1990 roku na łamach biuletynu Monotype Stanley Morison opublikował tekst krytykujący szatę graficzną i typografię stosowaną w najważniejszej brytyjskiej gazecie, The Times. Zachęcił także do przesyłania pomysłów i idei na odświeżenie wiktoriańskiego, mało czytelnego kroju używanego przez The Times.

Punktem wyjścia do poszukiwań lepszego rozwiązania był poprzedni font stosowany przez pismo, który jednak nie odpowiadał już potrzebom wydawców ani nie ułatwiał lektury. Najważniejszą innowacją – poza samym krojem liter – było zaprojektowanie pisma o różnej wysokości tak, aby wyróżnić sekcje magazynu i zwiększyć czytelność.

Nowy krój charakteryzował się mniejszym kontrastem elementów, krótszymi szeryfami i większą prostotą.

 

Jak powstały najbardziej znienawidzone fonty świata: Papyrus

Ten kontrowersyjny font powstał w 1982 roku w wyniku… „przerwy rekreacyjnej” w pracy, jaką Chris Costello wykonywał dla agencji reklamowej. Dla urozmaicenia pracy Costello zastanowił się, jak by wyglądał język angielski 2 tysiące lat temu na starożytnym Środkowym Wschodzie.
Costello uznał, że byłby pisany na papirusie – i tak powstała nazwa fontu.

Chris Costello przesłał swój font do 10 firm typograficznych. Odpowiedź otrzymał tylko od Letraset, firmy specjalizującej się w dostarczaniu materiałów biurowych. To również wiele wyjaśnia.

 

Jak powstały najbardziej znienawidzone fonty świata: Brush Script

Ten font został zaprojektowany przez Roberta E. Smitha w 1942 roku jako font, który miał naśladować pismo ręczne, ale w kontrolowany sposób. Krój okazał się typograficznym hitem, używanym przez wszystkich – od małych firemek do sieci telewizyjnej ESPN.

Nadużywany, zaczął budzić niechęć projektantów, ale jego początkowa popularność pokazuje, że w gruncie rzeczy jest to dobrze zaprojektowany font.

 

Jak powstały najbardziej znienawidzone fonty świata: Monotype Corsiva

Patricia Saunders to projektantka, którą możecie kojarzyć przede wszystkim jako twórczynię kroju Arial. W 1995 roku Monotype zaprosili Saunders do zaprojektowania czcionki odpowiedniej do uroczystych i podniosłych wydarzeń.

W odpowiedzi powstał pochylony, smukły krój pisma szeryfowego, nawiązujący do włoskiej kursywy humanistycznej, popularnej w epoce Renesansu. W zamyśle twórczyni Monotype Corsiva miała być używana tylko w postaci wersalików i kapitalików. W tym wypadku intuicja typografów, grafików i domorosłych „składaczy” okazała się lepsza niż zamysł twórcy – Monotype Corsiva znacznie zyskuje, kiedy używa się przede wszystkim małych liter.