Jak pracować zdalnie z domu i nie stracić przyjaciół?

Work-life balance freelancera w życiu towarzyskim

 

Pracujesz jako freelancer – sam ustalasz sobie grafik, nie musisz marnować czasu na spotkaniach z szefem, nie rozpraszają cię koledzy pracujący przy sąsiednich biurkach. Idealnie! Ale ta sytuacja ma też drugą stronę. Wszyscy potrzebujemy kontaktu z zewnętrznym światem. Dotyczy to także osób pracujących zdalnie.

Jak pracować zdalnie z domu i nie stracić przyjaciół?
Pixabay, freelancer i praca w domu

Freelancerzy, którzy dłużej pracują zdalnie, skarżą się często na osamotnienie i brak wymuszających interakcje społeczne elementów biurowego „folkloru”. Dla tych mobilnych specjalistów, którzy z natury są samotnikami, nie jest to duży problem. A co mogą zrobić freelancerzy, którzy potrzebują czegoś więcej niż tylko mailowego kontaktu z klientem?

 

 

Znajdź swoje optymalne środowisko pracy

Dom kojarzy się nam przede wszystkim z bezpieczeństwem, relaksem i odpoczynkiem. Zwłaszcza początkującym freelancerom trudniej jest wejść w rytm pracy, którego nie narzuca już ani szef, ani ośmiogodzinny etat.

Zmiana miejsca pracy może pomóc ci przełamać monotonię samotnej pracy.

Freelancerzy, którzy nie muszą spędzać długich godzin przy biurku, mogą skorzystać z kawiarni – jeśli uda ci się trafić na „happy hours” może być to całkiem ekonomiczne rozwiązanie.
Możesz także pracować zdalnie z biblioteki. Biblioteka łączy w sobie zalety miejsca publicznego (interakcje społeczne) oraz ciszę potrzebną do pracy. Niektóre placówki biblioteczne oferują także dostęp do darmowego wifi. Jeśli jesteś copywriterem, praca zdalna z biblioteki ma jeszcze jeden plus – źródła do researchu dosłownie masz pod ręką.

Coraz większą popularnością wśród freelancerów cieszą się biura coworkingowe. O charakterze i „duchu” danego miejsca decydują freelancerzy, którzy w nim pracują. Warto przetestować kilka biur coworkingowych, zanim wybierzesz „swoje”. W coworkingach spotkasz freelancerów z twojej branży i masz większe szanse, aby nawiązać kontakty… nie tylko branżowe i profesjonalne. Listę biur coworkingowych znajdziesz na blogu Useme.eu.

 

Poznaj ludzi z twojej branży

Prokrastynacja jest zmorą nie tylko w pracy zdalnej, ale freelancerzy rozliczani za wynik swoich działań muszą uważać na nią szczególnie mocno. Dla wszystkich, którzy pracują online, jedną z największych pokus są media społecznościowe.

Nie namawiamy, abyś poświęcał całe dnia na przeglądanie Facebooka. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez sprawdzenia, co słychać u innych, spraw, aby ten nawyk pracował na twoją korzyść.

W mediach społecznościowych znajdziesz wiele grup dla grafików, copywriterów i programistów, które łączą ludzi o podobnych zainteresowaniach i celach zawodowych. Warto się nimi zainteresować! Dzięki grupom możesz poznać osoby, z którymi znajdziesz wspólny język. Zyskasz też dostęp do wiadomości o spotkaniach, dyskusjach i panelach, na których warto się pojawić.

Pomocne w nawiązaniu kontaktów mogą być także fora, a nawet komentarze na branżowych blogach. Sprawdź, gdzie ludzie z twojej branży spędzają czas online i zwracaj uwagę na nazwy grup, o których wspominają.

Sprawdź, jakie wydarzenia dla freelancerów i przedsiębiorców mają miejsce w twojej okolicy. Może trafisz na warsztaty z autoprezentacji i wystąpień publicznych, albo spotkania i dyskusje o networkingowym charakterze.

 

Zadbaj o swoje kontakty

Czas pracy freelancera zależny jest od ilości zleceń, jakie ma do wykonania. Jeśli szukasz sposobu na to, aby aktywnie wykorzystać wolne chwile i „nadrobić” zaległości w życiu społecznym, rozważ pomysł wolontariatu, w którym przydadzą się twoje umiejętności.

Skontaktuj się z lokalnym centrum wolontariatu, aby zapytać o oferty. Wiele instytucji pożytku publicznego potrzebuje pomocników! Niekoniecznie w ramach wolontariatu musisz wykonywać te same prace, które są twoim źródłem dochodu.
Jeśli w twojej okolicy znajduje się dom kultury, świetlica szkolna lub lub inny ośrodek animacji społecznej, zaproponuj prowadzenie warsztatów lub zajęć, na których będziesz mógł się dzielić swoją wiedzą lub pomagać innym w realizacji ich pomysłów.

 

Pielęgnuj stare znajomości

Kiedy zaczynasz pracę jako freelancer, zmienia się nie tylko twój model pracy, ale i sposób życia. Warto pielęgnować stare znajomości, które pomagają zachować poczucie tego, kim jesteś i skąd jesteś.

Ludzie, z którymi łączy cię „przed-freelancerska” przeszłość i którzy nie pracują zdalnie jako mobilni specjaliści, mają również więcej dystansu do rzeczy, wokół których obraca się twoje życie zawodowe. Ten różny od twojego punkt widzenia pomoże ci zachować równowagę!

 

Podsumowanie

Freelancerzy dzięki pracy zdalnej z domu cieszą się większą swobodą i elastycznością godzin pracy. Z drugiej strony u mobilnych specjalistów pojawia się także uczucie odcięcia od świata i „zamknięcia” w domu.
Aby je przełamać, warto spróbować zmienić miejsce pracy, poznać ludzi z twojej branży i pielęgnować już nawiązane znajomości. Dobrym rozwiązaniem jest także praca społeczna, która podnosi poczucie własnej wartości i pozwala twórczo wykorzystać wolny czas.

Najważniejsze jednak, aby zachować równowagę. Tak, samotność może przyczynić się do wypalenia zawodowego. Nie pozwól jednak, aby dyskusje w mediach społecznościowych i życie towarzyskie odbywały się kosztem twojej pracy.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz