Urządzenia mobilne w czasie upału - jak chronić?

Fala upałów w Polsce nie odpuszcza, a mimo większej elastyczności godzin pracy nie wszyscy freelancerzy mogą pozwolić sobie na zawieszenie obowiązków zawodowych na czas trwania wysokich temperatur.

Urządzenia mobilne w czasie upału - jak chronić?
Jak przetrwać upał pracując zdalnie?

W przeciwieństwie do pracowników etatowych freelancerzy sami muszą dbać o swoje narzędzia do pracy – laptopy, tablety, telefony – a sami rzadko mają okazję pracować w klimatyzowanych open space’ach.
W czasie upałów brak klimatyzacji oraz swojego własnego serwisu technicznego może dawać się we znaki. Co zrobić, aby wy sami i wasze urządzenia elektroniczne przetrwały falę gorąca?

 

1. Jak ochłodzić smartfon w czasie fali upałów?

Wszystkie urządzenia elektroniczne mają optymalne temperatury działania – ich przekroczenie sprawia, że sprzęt działa wolniej i częściej się zawiesza. Praca w temperaturach wyższych niż zalecane przez producentów ma też wpływ na żywotność baterii.

Oto kilka sposobów na ochłodzenie telefonu:

  • Wyłącz aplikacje, które pochłaniają dużo energii
    Gry i streaming muzyki to ważne funkcje każdego telefonu, ale one pochłaniają właśnie najwięcej energii w twoim urządzeniu. W czasie upałów warto ograniczyć korzystanie z nich: im mniej energii będzie zużywał twój telefon, tym mniej ciepła będzie wytwarzał.

 

  • Wyłącz wszystkie dane działające w tle
    Powiadomienia, do których wszyscy jesteśmy przywiązani, również obciążają baterię i przegrzewają telefon. Na czas upałów warto z nich zrezygnować na rzecz ręcznego sprawdzania nowych wiadomości.

 

  • Nie zapominaj o pokrowcu
    Jeśli nosisz telefon w ręce lub w kieszeni blisko przy ciele, nie zapomnij o pokrowcu – najlepiej sylikonowym – który ograniczy wasz kontakt, a tym samym wymianę ciepła.

 

2. Jak ochłodzić laptopa w czasie upałów?

Baterie w laptopach są większe niż te w telefonach, nic więc dziwnego, że nagrzewają się szybciej. Aby uniknąć awarii lub wolniejszego działania, w czasie upałów upewnij się, że pracujący sprzęt ma zapewnioną cyrkulację powietrza.

Unikaj stawiania laptopa na takich powierzchniach jak łóżka, materace lub tapicerowane meble: nagrzewają się łatwiej niż blaty stołów i biurek, a do tego utrudniają wymianę ciepła.

Jeśli jesteś gadżeto-maniakiem lub naprawdę troszczysz się o swój sprzęt, możesz także skorzystać z podkładek pod laptopa. Nawet zwykła podstawka zapewnia miejsce między spodem urządzenia a biurkiem lub stołem, przy którym pracujesz.
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą rozejrzeć się za podkładkami chłodzącymi z zamontowanym wiatraczkiem.

 

3. Jak ochłodzić miejsce pracy w czasie upałów?

Nie chcesz skorzystać z możliwości pracy z ogrodu lub parku, a nie masz czasu szukać klimatyzowanego biura coworkingowego? Freelancerzy, którzy lubią pracować z domu, mogą skorzystać z prostego sposobu na ochłodzenie miejsca pracy.
Wystarczy tylko naczynie z lodem oraz wiatrak, skierowany tak, aby przesuwać chłodne powietrze znad naczynia z lodem w twoją stronę – TU zobaczysz działanie tego prostego rozwiązania.

W utrzymaniu niższej temperatury pomoże również zostawienie zaciągniętych zasłon, które ograniczą nagrzewanie się całego pomieszczenia. Postaraj się wyłączyć wszystkie niepotrzebne urządzenia elektroniczne, których działanie emituje ciepło.

Jeśli koniecznie upierasz się przy zużywaniu prądu, kiedy jest gorąco, postaw na urządzenie eliminujące wilgoć z powietrza. Wysoki poziom wilgotności czyni upał trudniejszym do zniesienia, podczas gdy suche i gorące powietrze jest na ogól lepiej tolerowane.

 

4. Jak ochłodzić freelancera w czasie upałów :)

Co możesz zrobić, żeby nie rozpłynąć się w cieple? Wykorzystaj do ochłodzenia… tkaniny. Nie chodzi tylko o noszenie ubrań z naturalnych materiałów, które ułatwiają wymianę ciepła.
Szale lub bawełniane podkoszulki zmoczone w chłodnej wodzie pomogą ci się orzeźwić i odciąć od rozgrzanego powietrza.

Ochładzaj zwłaszcza te miejsca, w których można wyczuć puls: szyję, nadgarstki i przedramiona. Naczynia krwionośne są w nich położone najbliżej skóry, więc tam właśnie najszybciej ochłodzisz krew, co przyniesie ulgę w czasie upałów.

Mokry ręcznik papierowy przyda się także do szybszego schłodzenia napojów. Owiń w niego puszkę lub butelkę dowolnego napoju, a następnie wstaw do zamrażalnika. Woda w ligninie zamarzenie, szybciej schładzając napój.
Uwaga – pamiętaj, aby butelki wyjąć z zamrażalnika zanim napój wewnątrz zamarznie, aby jego zwiększająca się objętość nie rozsadziła butelki.

Jeśli gorąco męczy cię również w nocy, ciekawym rozwiązaniem jest… zamrożenie prześcieradła. Włóż je do foliowego worka, a następnie umieść w zamrażalniku. Schłodzone w ten sposób nie utrzyma zimna przez całą noc, ale na pewno ułatwi zaśnięcie.