Darmowe narzędzia do tworzenia filmów na YouTube

Aby stworzyć własny filmik na You Tube nie potrzeba być profesjonalnym montażystą! W Internecie bez problemu znajdziesz wiele użytecznych i całkowicie darmowych aplikacji do edycji obrazu, dźwięku i ekranu.

Dzięki nim w szybki i łatwy sposób dodasz ciekawe efekty, które urozmaicą materiał oraz przygotujesz zapadające w pamięci intro i outro. Nie możesz zapomnieć także o dodaniu napisów, czyli skryptu, który ułatwi obejrzenie twojego filmiku większemu gronu odbiorców.

Darmowe narzędzia do tworzenia filmów na YouTube
Jak stworzyć profesjonalne wideo na YouTube – nagranie

W tym artykule przygotowaliśmy listę przydatnych aplikacji, które umożliwią ci tworzenie profesjonalnych filmów na You Tube na użytek prywatny i firmowy.

Edycja i obróbka obrazu

Black Magic DaVinci Resolve
Ta aplikacja umożliwia stworzenie profesjonalnego filmu na You Tube w zaciszu własnego domu bez wydawania ani złotówki. Darmowa wersja udostępnia bardzo rozbudowany zestaw intuicyjnych funkcjonalności i  zaawansowany edytor, który umożliwia montaż filmów, dodawanie dźwięku i rejestrowanie ekranu telefonu.

Dodatkowo oferuje obszerny bank różnych efektów specjalnych i plików multimedialnych oraz pozwala zapisywać kopie bezpieczeństwa z ekranu, dzięki czemu w sposób szybki, łatwy i przyjemny stworzysz swój pierwszy film, będąc np. na wakacjach lub na spacerze bez obawy, że twoja praca zostanie bezpowrotnie utracona.

 

Free Screen Video Recorder
To kolejna bardzo popularna aplikacja służąca do nagrywania filmów z ekranu. Jej wersja darmowa posiada wiele intuicyjnych narzędzi do nagrywania wszystkiego, co dzieje się na ekranie monitora lub tylko jego części, dlatego aplikacja chętnie wykorzystywana jest przy tworzeniu videoporadników, prezentacji czy szkoleń.

Umożliwia szybką konfigurację kodeków video oraz ustawień dotyczących jakości pliku, dzięki czemu stworzysz ciekawe filmy idealne do odtwarzania na urządzeniach o różnej rozdzielczości.

 

Lightworks
Ta darmowa aplikacja jest idealna do edycji plików video w formacie SD, HD aż do 4K. Posiada niestandardowy, ale bardzo profesjonalny interfejs, dzięki któremu możesz tworzyć filmiki bezpośrednio na osi czasu.

Dodatkowo umożliwia ręczne tworzenie własnych efektów wizualnych, korektę kolorów, użycie masek czy rozmyć itp., które urozmaicą każdy film. Mimo że udostępnia wiele funkcjonalności, zaawansowanych szablonów i bogatą bibliotekę multimediów, aplikacja jest na tyle lekka, że nie potrzebuje specjalnych wymagań sprzętowych, przez co jest chętnie wybierana przez youtuberów na całym świecie.

 

Jakie programy wybrać do intro i outro na You Tube?

Każdy, kto chce zacząć tworzyć video na You Tube, wie, jak ważne jest dobre intro i outro. To one przyciągają uwagę widzów, wprowadzają tematykę filmu oraz kończą go,  zamykając cały materiał w spójne klamry — jednym słowem  budują rozpoznawalność marki. Dlatego też bez względu na rodzaj filmiku warto stworzyć własne intro i outro za pomocą darmowych narzędzi, takich jak:

Darmowe narzędzia do tworzenia filmów na YouTube - dodatkowe dźwięki
Jak stworzyć profesjonalne wideo na YouTube – edycja

To, co łączy powyższe programy to nie tylko fakt, że są to proste w  obsłudze i intuicyjne, a jednocześnie bardzo wydajne i rozbudowane narzędzia do kreowania intro i outro na You Tube.

Dysponują także rozbudowanymi bibliotekami dźwięków i szablonów multimedialnych, udostępniają bogaty bank nagrań, intrygującą typografię czy animowane grafiki. Wystarczy otworzyć pusty plik intro lub outro, wybrać szablon, który następnie można dowolnie modyfikować w zależności do swoich potrzeb i oczekiwań.

 

Oprawa dźwiękowa, czyli najlepsze darmowe banki dźwięków dla youtubera

W każdym filmie poza obrazem, który zaskakuje i ciekawi, równie ważne jest dobranie odpowiedniej oprawy dźwiękowej.

Tak jak w przypadku darmowych narzędzi do edycji video i rejestracji ekranu w Internecie znajdziesz całe mnóstwo darmowych banków dźwięków, które uatrakcyjnią każdy filmik.

Zawierają one bardzo rozbudowane biblioteki z muzyką i efektami dźwiękowym jednak przed ściąganiem z nich plików warto zwrócić uwagę na rodzaj licencji, gdyż niektóre z nich wymagają podania źródła tych plików. Do najbardziej popularnych banków dźwięków należą:

Darmowe narzędzia do tworzenia filmów na YouTube - edycja
Jak stworzyć profesjonalne wideo na YouTube – dźwięki

Jak dodać skrypt do video na You Tube?

Od niedawna You Tube wyżej promuje te pliki video, które posiadają napisy. Jest to szczególnie ważne dla osób niedosłyszących, niesłyszących oraz tych, które mówią w innym języku niż język rodzimy youtubera. Jest to czynność niezwykle istotna, a przy tym banalnie prosta i możesz ją wykonać za pomocą kilku kliknięć myszy.

Wystarczy zalogować się na You Tube i wybrać opcję „Napisy” znajdującą się po lewej stronie menu. Następnie wybrać plik video, do którego chcesz dograć skrypt, kliknąć „Dodaj język” spośród dostępnej listy języków i zakończyć całą operację wybierając przycisk „Dodaj”. Prawda, że proste?