Narzędzia do darmowego tworzenia video i animacji

Popularne twierdzenie głosi, że żyjemy w dobie kultury obrazkowej. Obrazy działają na nas mocniej niż słowa, szybciej przekazują treści, przemawiają do wyobraźni. To samo można powiedzieć o video i filmach umieszczanych na stronach.

Aby przekonać się o ich popularności, wystarczy zerknąć na YouTube. Ta platforma to nie tylko prawdziwa kopalnia tutoriali i instruktaży – to także miejsce, gdzie użytkownicy dzielą się wyjaśnieniami, recenzjami, poradnikami. Jeśli chcesz skorzystać z popularności tego medium, czas nauczyć się, jak zrobić animacje!

Narzędzia do darmowego tworzenia video i animacji
Darmowe narzędzia do animacji i vide

Obecnie video i animację może stworzyć każdy, kto posiada jakąś umiejętność lub może podzielić się wiedzą czy doświadczeniami. Tutoriale i explainery szczególnie dobrze sprawdzają się właśnie w formie animacji, która oprócz treści merytorycznych może subtelnie przekazywać wartości ważne dla marki lub produktu za pomocą kreski, kolorów, dźwięków i ogólnego wrażenia.

Ten trend dostrzegają również zleceniodawcy. W profesjonalnych serwisach ze zleceniami pracy zdalnej dla freelancerów, takich jak Useme.com, coraz częściej pojawiają się zlecenia dotyczące animacji.

Useme - bezpieczna praca zdalna i faktury VAT bez firmy
 

Nie chodzi tylko o animowane intro lub outro lu animowanie logo, tworzących identyfikację wizualną. Popularnością cieszą się również zlecenia na przygotowanie właśnie filmików z wyjaśnieniem działania produktu, opisem usług lub tutorialem prezentującym najlepsze praktyki.

 

6 narzędzi do tworzenia animowanych video

Nie wszyscy blogerzy, content managerzy i autorzy stron są biegli w obsłudze takich profesjonalnych narzędzi, jak Adobe Premiere czy iMove.
Z pomocą przychodzą prostsze edytory video, w których za pomocą przeciągnij-i-upuść możesz stworzyć animowane video typu explainer lub tutorial.

 

Darmowe programy do animacji i video – PowToon

Źródło
Cena: darmowy w wersji podstawowej, wersja pro płatna od 19 do 59$ za miesiąc

Narzędzia do darmowego tworzenia video i animacji
Darmowe narzędzia do animacji i video – PowToon

W tym programie stworzysz video, które zaangażują twoich odbiorców. Interfejs jest intuicyjny, a program posiada wbudowane templatki. W swojej animacji możesz także użyć wykresów lub skorzystać z darmowej muzyki do tła.

Video stworzone w PowToon pozwoli ci wyjaśnić twoją ideę w krótkiej i zrozumiałej formie. Do tego plik możesz zapisać jako video HD, pdf lub ppt. Program zezwala na użycie prywatne lub komercyjne.

 

Darmowe programy do animacji i video – Animaker

Źródło
Cena: darmowy w wersji podstawowej, wersja pro płatna od 12 do 49$ za miesiąc

Narzędzia do darmowego tworzenia video i animacji
Darmowe narzędzia do animacji i video – Animaker

W Animaker pozwala tworzyć video w różnych stylach, od „rękodzielniczych” przez infograficzne, typograficzne aż do… 2.5D. Interfejs przeciągnij-i-upuść pozwala na szybki wybór i dodanie obrazów, map, statystyk, infografik i muzyki.
Oprócz tego możesz także dostosować fonty, efekty tekstowe i dźwiękowe oraz skorzystać z templatek (w wersji premium). W Animaker możesz również użyć zbiorów, które masz na swoim komputerze.

Program obsługuje pliki do długości 30 minut oraz trzy poziomy jakości: full HD, HD i SD.

 

Darmowe programy do animacji i video – Biteable

Źródło
Cena: darmowy w wersji podstawowej, wersja pro płatna 99$ za rok

Narzędzia do darmowego tworzenia video i animacji
Darmowe narzędzia do animacji i video – Biteable

Biteable określa się mianem „najłatwiejszego w obsłudze edytora video na świecie”. W tym narzędziu możesz dodać tekst, zdjęcia, kolory i dźwięki do video, a także skorzystać z gotowych scenek – animacji, live action i zdjęć w różnych stylach.
Oprócz video w Biteable możesz również zrobić animację logo, prezentację i slideshow korzystając z gotowych elementów: biblioteka programu liczy 85 tysięcy gotowych clipów, więc jest w czym wybierać.

Gotowe wideo możesz udostępnić w mediach społecznościowych lub umieścić je na swojej stronie.

 

Darmowe programy do animacji i video – Animatron

Źródło
Cena: darmowy w wersji podstawowej, wersja pro płatna od 30 do 60$ na miesiąc

Narzędzia do darmowego tworzenia video i animacji
Darmowe narzędzia do animacji i video – Animatron

Dzięki Animatron stworzysz video za pomocą setek animowanych postaci i kilkudziesięciu różnym rodzajów tła. Do video możesz dołączyć własne obrazy, pliki audio i fonty, a także animować własne grafiki.

Ilość video nie jest ograniczona, ponieważ program bazuje na dużej bibliotece darmowych clipów video i plików audio, zdjęć, postaci i obiektów animowanych.
Jeśli masz już gotowy content, możesz go także zaimportować do swojego video.

Stworzony projekt możesz eksportować jako gif, HTML lub plik video w kilkunastu formatach. Video możesz dodać na swoją stronę, blog lub media społecznościowe.

 

Darmowe programy do animacji i video – RawShorts

Źródło
Cena: darmowy w wersji podstawowej, wersja pro płatna od 8 do 20$ na miesiąc

Narzędzia do darmowego tworzenia video i animacji
Darmowe narzędzia do animacji i video – RawShorts

To narzędzie służy do tworzenia animacji white-board, w którym stworzysz interaktywne video. Do wyboru masz kilkanaście templatek, do których możesz dodać tekst, inne media, pliki audio i różne efekty. Do dyspozycji masz także bibliotekę grafik, postaci i wbudowanych wykresów.
Ze względu na minimalistyczną estetykę, animacje stworzone w tym programie sprawdzą się przy ilustrowaniu złożonych idei i procesów.

Gotowy plik możesz udostępnić na YouTube, Facebooku lub innych mediach społecznościowych oraz zapisać w formacie MP4.

 

Darmowe programy do animacji i video – MySimpleShow

Źródło
Cena: darmowy w wersji podstawowej, wersja pro płatna od 5 do 499$ na miesiąc

Narzędzia do darmowego tworzenia video i animacji
Darmowe narzędzia do animacji i video – MySimpleShow

To narzędzie zawiera kilkanaście templatek „scenariuszy” i tysiące ilustracji w estetyce flat icon. Ciekawą funkcją jest to, że program podpowiada, jak stworzyć scenariusz, który podbije serca odbiorców.
Oprócz templatek możesz skorzystać z własnego logo, obrazów i tekstów. Nagrasz także swój własny głos, jeśli chcesz być lektorem w twoim filmiku, a narzędzie zsynchronizuje je z nagraniem (dla języka angielskiego).

MySimpleShow tworzy także automatycznie stroboardy dzięki zbudowanemu silnikowi do tworzenia video explainer. Możesz także dostosować szybkość wyświetlania video. Gotowy plik udostępnisz na YouTube lub zapiszesz w formacie MP4. Wersja darmowa ma ograniczenia w ilości stosowanych kolorów.

 

6 darmowych narzędzi do tworzenia animowanych video – podsumowanie

Narzędzia do tworzenia video zrewolucjonizowały rynek usług video, a z nim blogosferę i sposób komunikacji między marką a jej odbiorcą. Video instruktażowe, wyjaśniające, prezentacje, animacje umożliwiają przedstawienie nawet najbardziej skomplikowanych treści w prosty i przystępny sposób.

Dzięki programom do edycji video możesz za darmo lub niewielkim kosztem stworzyć własne video lub animację wraz z lektorem, muzyką i odpowiednim tłem. W zależności od licencji, możesz również wykorzystać takie narzędzie do realizacji komercyjnego projektu na zlecenie konkretnego klienta.

Który program podoba ci się najbardziej? Czekamy na twój komentarz!