Zdjęcia do wpisu na blogu - jak wybrać?

Każdy bloger dobrze wie o tym, że wbrew pozorom, pisanie tekstów nie zawsze bywa najbardziej czasochłonnym elementem takiej aktywności w sieci. Dochodzi do tego jeszcze promocja tekstów w mediach społecznościowych, pozycjonowanie, administrowanie witryną, a także odpowiednie formatowanie i optymalizowanie tekstów.

Nic dziwnego, że wielu twórcom w natłoku aktywności brakuje czasu na taki drobiazg, jak dodanie zdjęć do publikacji. Inni natomiast rezygnują z tego całkiem świadomie. Jeśli jesteś blogerem, z pewnością pamiętasz takie sytuacje, gdy więcej czasu poświęciłeś na znalezienie odpowiedniego zdjęcia głównego, niż na napisanie tekstu.

Zdjęcia do wpisu na blogu - jak wybrać?
Zdjęcia do wpisu na blogu – jak wybrać?

 

W dzisiejszym wpisie udowodnimy, jak ważne jest dodawanie zdjęć do wpisów na blogu, ale co ważne, nie zostawimy Cię z tym samego – podpowiemy też, w jaki sposób je dobierać i na co zwracać uwagę przy ich publikowaniu. Zapraszamy!

Dlaczego powinieneś używać zdjęć w swoich postach na blogu?

Zacznijmy od podstaw – nie dodajemy zdjęć na chybił trafił. Fotografie muszą nawiązywać do umieszczonej na blogu treści, nie odwracać uwagi od głównego tematu, a stanowić jego uzupełnienie. Co równie ważne, odpowiednio sformatowany tekst, przeplatany zdjęciami, po prostu jest przyjemniejszy w odbiorze, mniej męczący, a co za tym idzie, dłużej utrzymuje uwagę odwiedzających go osób.

Kolejna kwestia to sama ilość odsłon danego wpisu. Zdjęcia są jednym z podstawowych elementów optymalizacyjnych strony z punktu widzenia specjalisty od SEO. Obraz na stronie umożliwia nam umieszczenie wartościowych fraz kluczowych w atrybucie „alt”. Fotografia przyciąga wzrok i zwiększa widoczność naszego wpisu w wyszukiwarce – zwłaszcza podczas wyszukiwania graficznego. Jeff Bullas, specjalista od marketingu internetowego przeprowadził jakiś czas temu badanie, z którego wynika, że wpisy ze zdjęciami osiągają dużo lepsze wyniki, a różnica sięga ponad 90%!

Zdjęcia na blogu - dlaczego są ważne?
Zdjęcia na blogu – dlaczego są ważne?

Co ważne, zdjęcie główne jest automatycznie ładowane przy udostępnianiu Twojego wpisu w mediach społecznościowych. Jeśli fotografia nie będzie dobrze dopasowana lub będzie w słabej jakości, użytkownik może zrezygnować z opublikowania linku na swoim profilu.

Podsumowując, zdjęcia na blogu pomogą Ci w:

  • uzyskaniu większej liczby wyświetleń,
  • utrzymaniu uwagi użytkownika,
  • zwiększenia widoczności strony w wyszukiwarce Google,
  • poprawieniu czytelności publikowanych tekstów.

Czym się kierować wybierając zdjęcia na bloga?

Dobierając zdjęcia uzupełniające publikowany tekst, masz do wyboru trzy możliwości: zrobić je samemu, skorzystać z darmowych banków zdjęć (np. Unsplash lub Pixabay), lub kupić je w portalach takich jak Shutterstock czy iStock. Niezależnie jednak od wybranego sposobu, metody doboru zdjęć będą bardzo podobne. Oto kilka podstawowych zasad, o których powinieneś pamiętać:

Zdjęcia to zdecydowanie jeden z najbardziej angażujących elementów na każdej stronie, dlatego nie możesz ich dodawać losowo do wpisu.

  • Użyj zdjęć bezpośrednio powiązanych z warstwą tekstową, najlepiej ilustrujących dany akapit.
  • Jeśli piszesz o trudnych tematach (np. przemoc czy choroby), staraj się dobierać zdjęcia tak, aby nie były zbyt bezpośrednie. Zdjęcia powinny nakierowywać, uzupełniać tekst, ale nie wzbudzać u odwiedzających zbyt negatywnych odczuć.
  • Wybierając zdjęcie główne, weź pod uwagę kadry z dość dużą ilością przestrzeni negatywnej, na której umieścisz tytuł artykułu. To rozwiązanie świetnie sprawdzające się we wszelkiego typu poradnikach i rankingach.
  • Unikaj dodawania opatrzonych już zdjęć z darmowych zbiorów.
  • Postaw na zdjęcia z ludźmi – badania Jakoba Nielsena potwierdzają, że wizerunek człowieka dużo bardziej angażuje i przyciąga wzrok użytkowników.
  • Wybieraj zdjęcia w dobrej jakości – ostre, o odpowiedniej rozdzielczości i bez szumu spowodowanego użyciem wysokiego ISO.

 

O czym pamiętać przy dodawaniu zdjęcia?

Jeśli już wybierzesz odpowiednie zdjęcie, pozostaje tylko dodać je do wpisu. Tutaj jednak też musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Pamiętaj o prawach autorskich.

Znalezienie fotografii w wyszukiwarce obrazów Google wydaje się najszybszą metodą. Jednak gdy zapiszesz takie zdjęcie i je dodasz na swoją stronę, to w większości wypadków dopuścisz się złamania prawa. Co więcej, korzystając z darmowych banków zdjęć, często wymagane jest podpisanie autora – jeśli tego nie zrobisz, to mimo iż zdjęcie udostępniono za darmo, to publikujesz bezprawnie.

Zdjęcia na blogu - dlaczego mają wpływ na SEO?
Zdjęcia na blogu – dlaczego mają wpływ na SEO?

Dostosuj rozmiar obrazu

Zbyt duży rozmiar zdjęcia może mieć negatywny wpływ na wyświetlanie strony. Nawet jeśli skorzystasz ze wbudowanego edytora obrazów (jak np. w WordPress), to pełna wersja fotografii będzie niepotrzebnie zajmować przestrzeń dyskową.

Skompresuj obraz przed dodaniem

Poza zmniejszeniem rozmiar równie ważna jest odpowiednia kompresja. Zbyt duża rozdzielczość na ekranach komputerów nie przekłada się na jakość wyświetlanej fotografii, za to wpływa negatywnie na czas wczytywania strony. Pamiętaj o tym, że czas ładowania od maja tego roku będzie jednym z czynników rankingowych Google. Dlatego warto zawczasu zadbać o odpowiednią optymalizację nowych, ale też już opublikowanych na blogu zdjęć.