UX designer, UI designer freelancer

Projektowanie UI oraz UX może być twoją wymarzoną specjalizacją jako freelancera, jednak ta gałąź projektowania nie jest zastrzeżona tylko dla entuzjastów nowych technologii.

Znajomość UX i UI przyda się także programistom, marketerom i social media managerom, którzy chcą tworzyć lepsze relacje z klientami. Znajomość dobrych praktyk pomaga w zrozumieniu zachowań odbiorców oraz dopasować usługę do ich potrzeb.
Podstawy projektowania przydadzą się również tym, którzy chcą nauczyć się odróżniać dobre pomysły od tych słabszych.

Wyczucie dobrych projektów nie oznacza, że od razu musisz stać się grafikiem, web developerem lub projektantem UX. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił właśnie w tym ostatnim, mamy dla ciebie kilka rad i wskazówek, od czego zacząć.

 

7 kroków dla przyszłych UX designerów

Jeśli masz wykształcenie kierunkowe lub pasjonujesz się projektowaniem, być może zauważyłeś już, że jest pewna różnica między posiadaniem wiedzy teoretycznej a użyciem jej w praktyce. Możesz wiedzieć wszystko o wyrównaniach i ustawianiu interlinii w tekście, a jednak twoje projekty nadal nie wyglądają jak jedna aplikacja z listy najpiękniejszych appek.

Żadna wiedza teoretyczna nie pomogą ci zostać dobrym projektantem w takim stopniu, w jakim zrobią to praktyka i nauka – najlepiej na swoich własnych błędach. Najważniejsze? Nikt nie rodzi się designerem: najlepsi też zaczynali od zera i niech to posłuży ci za największą inspirację :).

UX designer, UI designer freelancer
Jak zostać UX lub UI designerem?

 

1. Zapoznaj się z podstawami UI

Zanim przystąpisz do pracy nad pierwszym projektem, upewnij się, że znasz podstawy. Dzięki temu będzie ci łatwiej określić, dlaczego jedne projekty są dobre, a inne niekoniecznie bez dochodzenia do tego mozolną metodą prób i błędów.

Na co zwrócić uwagę?

  • kolor – teoria koloru i zestawienia barw dla utworzenia określonego wrażenia to niemal osobna gałąź nauki. Jak to się dzieje, że w jednym layoutach pomarańczowy z niebieskim wygląda super, a w innych jak zgrzyt noża po szkle? Więcej na temat kolorów przeczytasz TU.
  • równowaga – w najprostszym ujęciu chodzi o symetrię i asymetrię oraz o wrażenie, jakie tworzą. Symetryczny lub asymetryczny układ kolejnych elementów strony może także prowadzić odbiorcę stając się elementem UI lub kłaść nacisk na najważniejsze części projektu. O równowadze w projektowaniu pisaliśmy TU.
  • kontrast – kontrast tła i liter wpływa na czytelność tekstu, kontrast koloru przycisku i tła zwraca uwagę na call to action, a kontrast wielkości liter buduje hierarchię tekstu.
  • typografia – dlaczego jedne fonty są czytelne nawet z dużej odległości albo kiedy są małe, a innych nawet w dużym powiększeniu wymagają „wysiłku” przy czytaniu? Różne kroje i odmiany pisma niosą ze sobą określone komunikaty i tworzą określone wrażenia. Więcej o tym przeczytasz TU.

 

2. Poznaj proces tworzenia UX

W kolejnym etapie musisz poznać sam proces tworzenia UX i jego kolejne etapy. Jeśli z niecierpliwością czekasz na moment, w którym rzucisz się do Photoshopa i stworzysz najpiękniejszy layout świata, poczekaj – w UX piękne jest to, co działa, sprawdza się i rozwiązuje określone problemy, jakie użytkownicy napotykają w czasie korzystania ze strony lub aplikacji.

Proces tworzenia UX możemy podzielić na cztery etapy:

  • odkrycie problemu
    To jest początek każdego projektu: ty, twój zespół lub zleceniodawca macie coś, nad czym chcecie popracować: może to być zachowanie użytkownika, niski wskaźnik konwersji spowodowany słabym UX. Projektanci zaczynają zbierać dane, szukać inspiracji i zbierać pomysły na rozwiązanie problemu.
  • definicja
    Na podstawie zgromadzonych materiałów zaczynacie definiować problemy i szukać dla nich konkretnych rozwiązań.
  • development
    Tworzycie to, co do tej pory było tylko briefem: teraz czas na zaprojektowanie rozwiązania, zakodowanie go, stworzenie prototypu oraz przetestowanie. Dzięki temu w procesie prób i błędów wybieracie najlepsze rozwiązanie.
  • produkcja
    Gotowy i sprawdzony projekt jest wdrażany.

 

3. Rozwijaj swoje wyczucie dobrych i słabych projektów

Znajomość zasad projektowania to jedno, ale oprócz niego musisz „wyćwiczyć” sobie oko do rozpoznawania dobrych i złych projektów, a także umiejętność identyfikowania ich słabych i mocnych stron.

Najbardziej efektywny sposób nauki to korzystanie z licznych źródeł inspiracji. Zanim otworzysz pusty dokument, żeby wpatrywać się w niego bez pomysłu, poszukaj inspiracji dookoła siebie. To najlepszy sposób, aby pobudzić własną kreatywność.

Są chwile, w których możesz mieć pustkę w głowie, dlatego nie wahaj się oglądać prac innych. Nawet jeśli zechcesz skopiować czyjś pomysł, nigdy nie uda ci się to w stu procentach, a w trakcie będziesz musiał zastanowić się, co podyktowało takie a nie inne rozwiązanie, czy sprawdzi się ono również w twoim projekcie itd.

Twórz własną „teczkę” pięknych pomysłów, oglądaj je i analizuj je – dlaczego ci się podobają, dlaczego są funkcjonalne, co sprawia, że wyglądają dobrze?

 

4. Czytaj o designie

Książki, prasę fachową, blogi. Nie przerażaj się, jeśli na początku nic z tego nie zrozumiesz. Z czasem docenisz znaczenie, jaki dobry krój ma dla projektu lub kreatywne wykorzystanie zastanych ograniczeń, z jakimi zetknęli się projektanci. Poznasz trendy w designie, a także nauczysz się wielu rzeczy na podstawie cudzych doświadczeń.

Lektura blogów i artykułów od designie to tez dobry sposób na… przerwę. Możesz się z tego śmiać, ale przerwy są niezbędne dla kreatywności. Pozwalają złapać oddech, podczas gdy twój mózg pracuje „w tle” i „układa” cały proces.

 

5. Projektuj

Nie musisz mieć prawdziwego, komercyjnego zleceniodawcy, żeby projektować UX. Praktyka czyni mistrza, a dość trudno jest zdobyć pierwsze zlecenie, jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia. Jak je zdobyć?

Twórz projekty dla wymyślonych klientów. Szukaj stron i aplikacji, które mógłbyś poprawić, usprawnić, uczynić bardziej przyjaznymi. A może znajdziesz stronę i dla własnej satysfakcji stworzysz do niej aplikację? Puść wodze fantazji i wykorzystaj w praktyce te wiadomości, które już masz!

 

6. Bądź na bieżąco z nowymi narzędziami

Na rynku istnieje sporo narzędzi do tworzenia stron www i prototypów aplikacji, ale nie musisz znać wszystkich. Wykorzystaj czas na to, aby przetestować te, które podobają ci się najbardziej i wybrać takie, które odpowiada twoim potrzebom.
Śledź na bieżąco trendy projektowania i nowości wśród narzędzi dla designerów UX.

Od czego możesz zacząć?
Sketch – w którym zaprojektujesz interfejs
Figma – narzędzie dla zespołów pracujących nad interfejsem
Adobe XD  – interfejs i prototyp
Marvel App – tworzy interaktywne mockupy

 

7. Znajdź nauczyciela i ucz sam

Dobrze jest znaleźć swojego mentora, bardziej doświadczonego designera, który może ci pomóc, dać wskazówki lub podjąć się konstruktywnej krytyki twoich projektów. Warto skorzystać z doświadczeń innych, aby nie wyważać otwartych drzwi.

Kiedy zdobędziesz już trochę wiedzy i doświadczenia, dziel się nimi z innymi. Po prostu kiedy zamierzasz pomagać innym, musisz często zgłębić temat jeszcze dokładniej, niż zrobiłbyś to dla swojego własnego projektu. Dotyczy to także prowadzenia profesjonalnego bloga czy tworzenia tutoriali dla innych freelancerów.

Pomagają także pytania, które mogą zadać ci inni projektanci: dzięki nim zyskasz możliwość spojrzenia na design z zupełnie innej perspektywy.

 

7 kroków dla przyszłych UX designerów – podsumowanie

Najważniejsze w projektowaniu jest to, że nikt nie rodzi się projektantem: to umiejętność, w której talent jest oczywiście przydatny, ale w której wielu zasad można się nauczyć.
Zacznij od zapoznania się z podstawami, a następnie rozwijaj w sobie zmysł krytyczny do oceny projektów: naucz się odróżniać dobre od złych i analizować ich mocne i słabe strony.

Kolejny krok, aby zostać „na kursie” to „zżycie się” z designem. Czytaj branżowe blogi i magazyny, szukają inspiracji i… ćwicz. Design to praktyka, więc nie zrażaj się brakiem klientów lub nie odwlekaj momentu nauki nowych umiejętności do pierwszego klienta, których będzie ich potrzebował.

Warto także znaleźć mentora lub kogoś, kto wesprze cię swoimi doświadczeniem i radą. Jesteś gotowy? Spróbuj swoich sił i poszukaj zlecenia na Useme.eu!