Freelancerzy w Polsce raport Useme 2019

Do niedawna popularne wyobrażenie freelancera przedstawiało cyfrowego nomadę pracującego na plaży pod palmą lub geeka siedzącego do późna w nocy przy laptopie i pracującego w piżamie. Obie wizje zakładały, że freelancer to zjawisko rzadko spotykane i trochę dziwne. Rzeczywistość pokazuje jednak, że ten obraz niewiele ma wspólnego z prawdą.

Raport Useme.eu stworzony na podstawie ankiety zorganizowanej wśród ponad tysiąca freelancerów z Polski rysuje zupełnie nowy obraz freelancera. Na pewno nie jest to żaden margines rynku pracy, ale rosnący w siłę odsetek młodych ludzi, dla których praca zdalna jest ważną częścią organizacją swojej kariery.

Freelancerzy w Polsce raport Useme 2019
Kim jest polski freelancer – raport Useme

W poprzedniej części omówienia raportu Useme.eu skoncentrowaliśmy się na zarobkach wolnych strzelców z Polski. Tu zaskoczenie było niewielkie: ogólna tendencja wskazywała, że najwięcej zleceń za mniejsze stawki realizują copywriterzy, podczas gdy u programistów ta proporcja jest odwrotna. Graficy plasowali się pośrodku.

Dziś szukamy odpowiedzi na pytanie, kim jest polski freelancer?

 

Polski freelancer – kim jest?

Stereotypowego freelancera z jego rzeczywistym kolegą łączy jedno: są to ludzie młodzi. Ankieta Useme wskazuje, że średni wiek polskiego freelancera to 25-34 lata. Z jednej strony jest to spowodowane tym, że młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy szukają sposobów zarobku przed rozpoczęciem pracy na etacie.

Z drugiej strony rośnie ilość osób, które traktują pracę zdalną jako sposób na życie i nie zamierzają rezygnować z tej formy zatrudnienia na rzecz etatu. Wskazuje na to zmiana w stażu pracy freelancerów.
W roku 2017 23% badanych wskazało, że ich staż zawodowy jako freelancerów to mniej niż rok. W 2018 roku takich osób było już 27% – wskazuje to na rosnące zainteresowanie pracą zdalną i freelancingiem.

 

Freelancerzy w Polsce raport Useme 2019
Kim jest polski freelancer – raport Useme

 

Warto przy tym zwrócić uwagę, że połowa badanych była „pełnoetatowymi” freelancerami, którzy nie dorabiają na zleceniach do etatu i traktują pracę zdalną jako jedyne źródło utrzymania.

Polscy freelancerzy najczęściej pochodzą ze średnich i dużych miast (od 100 do 400 tysięcy mieszkańców u blisko 22% ankietowanych i miasta powyżej 400 tysięcy mieszkańców u 38% ankietowanych) oraz… z wsi i małych miejscowości (14,5% ankietowanych).

 

Freelancerzy w Polsce raport Useme 2019
Kim jest polski freelancer – raport Useme

 

Ile pracuje polski freelancer?

Praca z domu, bez nadzorem, kojarzy się na ogół… z mniejszą wydajnością oraz nieskończoną pokusą gapienia się w morze i palmy zamiast w ekran laptopa. A jak to wygląda w rzeczywistości?

Copywriterzy, którzy pracują nad największą ilością zleceń pracują zwykle od 4 do 6 godzin dziennie. Drugie miejsce przypada grafikom, którzy przy podobnej ilości zleceń pracują od 8 do 10 godzin. Listę zamykają programiści, którzy przy najmniejszej ilości zleceń i największych zarobkach poświęcają na pracę mniej więcej tyle czasu, co graficy.

 

Freelancerzy w Polsce raport Useme 2019
Kim jest polski freelancer – raport Useme

 

A co z wakacjami pod palmą? Tu stereotyp wyraźnie rozmija się z rzeczywistością. W Polsce w porównaniu do zeszłego roku zmniejszyła się ilość freelancerów, którzy odpoczywają w weekendy i nie mają urlopu – z blisko 35% do prawie 24%. Zmniejszyła się także liczba freelancerów, którzy pozwalali sobie na tygodniowy urlop: tu różnica również wynosiła ok. 1 punktu procentowego.
O jeden punkt procentowy wzrosła za to ilość freelancerów, którzy pozwalają sobie na dwa tygodnie wakacji lub więcej – i ta tendencja napawa optymizmem.

Pełna wersja raportu dostępna jest TU.