Umiejętności personalne w karierze IT

W nauce IT dużą wagę przywiązuje się do „twardej” wiedzy i technicznego know-how. Nie da się zaprzeczyć, że znajomość języka i umiejętność pracy w różnych frameworkach jest podstawowa w branży programistycznej.

Umiejętności personalne w karierze IT
Kompetencje miękkie w IT – dlaczego warto je rozwijać?

Z kolei kompetencje miękkie to te umiejętności, które przekładają się na jakość twojej pracy w zespole, nawiązywanie kontaktów i „sprzedanie siebie” – a więc wszystko, co ma wpływ na zlecenia i propozycje pracy, jakie otrzymujesz.

W branży IT do niedawna kompetencje miękkie nie były cenione zbyt wysoko. To podejście zmienia się wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na programistów i koderów, którzy będą pracowali w zespole nad większym projektem.

 

Jakie umiejętności i kompetencje miękkie rozwijać z myślą o pracy w IT?

Po ukończeniu studiów, kursu lub szkolenia na bootcampie dysponujesz dużą wiedzą techniczną. Dobrym uzupełnieniem będą kompetencje miękkie, które podniosą twoją wartość jako freelancera lub pracownika.

 

1. Komunikacja

Wszyscy znamy dowcipy, żarty i internetowe memy ilustrujące, jak bardzo programiści nie potrafią komunikować się z otaczającym ich światem.
Jak na ironię, zdolności komunikacyjne w IT są naprawdę potrzebne. Wyobraź sobie, że prowadzisz negocjacje z klientem i musisz wyjaśnić działanie skomplikowanego rozwiązania w miarę prostymi słowami.

Jeśli poradzisz sobie z komunikacją, będziesz mógł wytłumaczyć klientom, jak mają korzystać ze stworzonych przez ciebie narzędzi, jak również – jeśli sam będziesz managerem – wyjaśnić twojemu zespołowi, jakiej pracy od nich oczekujesz.
W jednym i w drugim przypadku zdolności komunikacji pomogą ci rozwijać swoją karierę w IT.

 

2. Praca w grupie

Oto prawda o IT, która przeraża samotników: za każdym doprowadzonym do końca projektem kryje się zespół, który skutecznie nad nim pracował. Powód jest prosty – kiedy pracujesz sam, możesz wnieść do projektu tylko to, co umiesz. Grupa programistów może się uzupełniać pod względem wiedzy, umiejętności i kompetencji.

Niektórym programistom z trudem przychodzi zaakceptowanie, że nie są w stanie nauczyć się wszystkiego i zaprosić do współpracy innych. W grę wchodzą także utarczki personalne, ambicje i „granie do swojej bramki”.
Jeśli jednak jesteś szczęściarzem, który potrafi dogadać się z ludźmi i do tego umiesz pracować w grupie, coraz więcej osób będzie chciało mieć cię w swoim zespole – a to przekłada się na ilość zleceń.

 

3. Networking

To ważna dziedzina nie tylko dla freelancerów, którzy dzięki networkingowi zyskują nowe zlecenia. Umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów zwiększa twoją wartość rynkową.
Nie jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego i zdobyć wszystkich kompetencji w każdej dziedzinie, dlatego warto wypracować sobie sieć kolegów i koleżanek po fachu, z którymi będziesz mógł rozpocząć współpracę.

Nie każdy czuje się komfortowo na spotkaniach branżowych czy imprezach firmowych. Warto jednak podjąć ten wysiłek i pojawiać się na nich, aby nawiązywać nowe znajomości – nawet jeśli wydaje ci się, że nie ma to związku z twoją karierą w IT. Korzystaj też z LinkedIn: to doskonałe miejsce, aby rozpocząć networking.

 

4. Prezentacje

Jeśli prezentacje kojarzą ci się tylko z marnowaniem czasu na spotkaniach firmowych, spróbuj pomyśleć o nich jeszcze raz. Wyobraź sobie, że szukasz inwestora i chcesz zaprezentować mu swoje dotychczasowe projekty. Pewność siebie, kompetencja i płynność wypowiedzi pomogą ci zbudować wiarygodność jako eksperta w dziedzinie IT i mogą zaważyć na waszej dalszej współpracy.

Prowadzenie prezentacji przed zebranymi słuchaczami nie należy do łatwych zadań, szczególnie jeśli dotyczy tematów technicznych, których twoi odbiorcy do końca nie rozumieją. W takiej sytuacji najważniejsze jest zaplanowanie części prezentacji i przedstawienie ich w maksymalnie zrozumiałej formie.
Kluczem do sukcesu jest tu pewność siebie, która wynika ze znajomości branży. Przyda się także szczypta talentu, ale jeśli uważasz, że ci go brakuje, spróbuj ćwiczyć. W wielu miastach w Polsce działają filie Toastmasters, gdzie możesz szlifować swoje umiejętności wystąpień publicznych.

 

5. Nastawienie do pracy

Ta sfera nie dotyczy tylko IT. Wszyscy wolimy mieć wokół siebie współpracowników, którzy optymistycznie podchodzą do swoich zadań, z kolei unikamy tych o negatywnym nastawieniu, nieuprzejmych i niekoleżeńskich.
W IT masz większe szanse na to, aby znaleźć programistów regularnie żartujących z ludzi, którzy nie radzą sobie z dostarczonymi narzędziami, programami i aplikacjami niż takich, którzy rzeczywiście chcą im pomóc je zrozumieć.

Prawda jest jednak taka, że jeśli pracujesz w IT, sporą część twoich obowiązków zawodowych stanowi właśnie pomaganie ludziom. Właśnie dzięki temu, że większość z nich nie ma pojęcia o programowaniu, ty masz pracę. Twojej karierze na pewno nie pomoże, jeśli będziesz traktował innych współpracowników jak ignorantów tylko dlatego, że nie są biegli w tej samej dziedzinie, co ty.

 

6. Kreatywność i innowacyjne myślenie

To coś, czego niestety nikt nie nauczy cię na kursie ani na studiach. Kreatywność nie wpływa na jakość kodu, jaki dostarczasz, ale jest spora różnica między pisaniem kodu, który ktoś dla ciebie zaprojektował, a tworzeniem własnych, oryginalnych rozwiązań problemów, które zgłasza ci klient.

W takiej sytuacji potrzebny jest ekspert IT, który dysponuje kompetencjami miękkimi, aby zrozumieć zagadnienie, zastanowić się nad nim i wypracować takie rozwiązanie, które będzie oszczędzało czas pracowników i pieniądze firmy.

 

Kompetencje miękkie w IT – podsumowanie

Chociaż kursy i studia zapewnią ci niezbędną wiedzę techniczną, to kompetencje miękkie mogą przyczynić się do rozwoju twojej kariery. Pewnych rzeczy, takich jak wystąpień publicznych i prezentacji, możesz nauczyć się na dodatkowych kursach, jednak samodzielna praktyka i doświadczenie też mogą przynieść efekty.

Nie lekceważ znaczenia kompetencji miękkich, a jeśli je posiadasz, wykorzystuj cały ich potencjał!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz