Optymalizowanie zdjęć dla blogerów, grafików i web developerów

Programy i aplikacje do optymalizacji zdjęć dla blogerów i web developerów

 

Trudno jest stworzyć atrakcyjny wizualnie wpis na bloga lub zaprojektować stronę www bez użycia zdjęć. Niestety, grafiki o dużej rozdzielczości pochłaniają sporo transferu i spowalniają ładowanie strony. Tymczasem to, co może naprawdę skrócić czas potrzebny do wyświetlenia strony, to optymalizacja zdjęć.

Kompresja zdjęć to nie to samo, co zmniejszenie ich rozmiaru lub obniżeniu jakości pliku JPEG przez zmniejszenie ilości pikseli. Programy graficzne, których najczęściej używa się do zmniejszania grafik, zapisują zdjęcia z wieloma zbędnymi informacjami, które powiększają „wagę” obrazu.

Oprócz tradycyjnego zmniejszenia zdjęcia w programie do obróbki graficznej, warto skorzystać także z narzędzia do kompresji zdjęć. Pozwalają one „odchudzić” zdjęcie nawet o 40% bez straty jakości. Bardziej zaawansowane techniki bezstratnej kompresji mogą być jeszcze bardziej efektywne!

Dla wszystkich blogerów, web developerów i grafików, którzy muszą zoptymalizować obrazy na potrzeby stron www przygotowaliśmy listę darmowych stron, aplikacji i programów do kompresji zdjęć.

Optymalizowanie zdjęć dla blogerów, grafików i web developerów
Darmowe programy i aplikacje do kompresji i optymalizacji zdjęć

 

Aplikacje do kompresji zdjęć dla Windows

Riot

Riot to darmowy program, który optymalizuje pliki JPG, PNG i GIF. Kompresja polega na redukcji kolorów i powtórnym zakodowaniu obrazów w niższej jakości. Riot funkcjonuje również jako wtyczka do innych programów do grafiki rastrowej (GIMP, IrfanView).

Optymalizacja zdjęc - programy dla Windows
Aplikacje do kompresji zdjęć – Riot

 

File Minizer Pictures

File Minizer Pictures daje spore możliwości kompresji i edycji formatów obrazów. Możesz konwertować format zdjęcia, edytować jego wielkość, powtórnie zakodować obrazy w formacie JPEG i usunąć meta dane, aby zmniejszyć zdjęcie. Kompresja wynosi zwykle około 30%, jednak utrata jakości daje się zauważyć.

Optymalizacja zdjęc - programy dla Windows
Aplikacje do kompresji zdjęć – File Minizer Pictures

 

Caesium Image Compressor

Caesium umożliwia redukcję wielkości plików PNG, JPG i BMP. Program „re-koduje” zdjęcie w formacie JPG i BMP tak, aby dopasować je do zadanych ustawień jakości, nie jest to zatem kompresja bezstratna.
Program jest wciąż rozwijany: dostępny jest także jako aplikacja mobilna i kompresor online (oba w wersji beta).

Optymalizacja zdjęc - programy dla Windows
Aplikacje do kompresji zdjęć – Caesium

 

File Optimizer

File Optimizer skompresuje nie tylko zdjęcia i gify, ale również inne rodzaje plików tekstowych, PDFów, archiwów – lista obsługiwanych formatów jest naprawdę długa. Przy optymalizacji warto uważać, ponieważ program domyślnie nadpisuje skompresowane pliki, oryginalne wersje usuwając do kosza. Najlepsze efekty osiąga przy plikach PNG – kompresja wynosi nawet 40%.

Optymalizacja zdjęc - programy dla Windows
Aplikacje do kompresji zdjęć – File Optimizer

 

Pingo

Pingo to eksperymentalny program do optymalizacji wielu zdjęć jednocześnie w dwóch formatach: stratnym i bezstratnym. Optymalizacja polega na wyczyszczeniu metadanych i redukcji kolorów – wszystko odbywa się na podstawie ustawień automatycznych. Pingo nadpisuje skompresowane zdjęcia bez możliwości powrotu do poprzedniej wersji, dlatego używaj go tylko na plikach „testowych”.

Optymalizacja zdjęc - programy dla Windows
Aplikacje do kompresji zdjęć – Pingo

 

Aplikacje do optymalizacji zdjęć dla Windows/Mac

JPEG mini

JPEG mini to aplikacja, która ocenia, o ile zdjęcie może zostać zmniejszone bez utraty jakości i używa swojej własnej metody zakodowania JPEG do stworzenia najmniejszego możliwego pliku. Program jest płatny (od 20$ na miesiąc), jednak darmowa miesięczna wersja próbna umożliwia skompresowanie 20 zdjęć.

Optymalizacja zdjęc - programy dla Windows i Mac
Aplikacje do kompresji zdjęć – JPEG mini

 

Programy do kompresji zdjęć dla Windows/Linux

PNG Optimizer

PNG Optimizer jest programem przeznaczonym głównie do kompresji plików PNG. Pomimo niewielkich rozmiarów, daje szerokie możliwości edycji zdjęcia – od usuwania kolorów tła lub tekstów do zmiany wielkości w pikselach.

Optymalizacja zdjęc - programy dla Windows i Linux
Aplikacje do kompresji zdjęć – PNG Optimizer

 

Programy do optymalizacji zdjęć dla Mac

ImageOptim

ImageOptim dokonuje bezstratnej kompresji: usuwa komentarze, profile kolorów, metadane i inne zbędne informacje. Kompresja jest zatem mniejsza, ale program nie działa poprzez redukcję kolorów, a więc nie pogarsza jakości.

Optymalizacja zdjęc - programy dla Mac
Aplikacje do kompresji zdjęć – ImageOptim

 

TinyBeest

TinyBeest to aplikacja na Mac, która funkcjonuje również jako rozszerzenie do Google Chrome. Ma trzy najważniejsze funkcje: zmniejszanie zdjęć, konwersję formatów między PNG i JPG/JPEG oraz kompresję obrazów nawet o 90%. Ustawienia konwersji i jakość obrazu można edytować.
Rozszerzenie dla Chrome jest darmowe, aplikacja na Mac jest płatna po przekroczeniu limitu 50 zdjęć (10$).

Optymalizacja zdjęc - programy dla Mac
Aplikacje do kompresji zdjęć – TinyBeest

 

Photo Size Optimizer

Photo Size Optimizer zmniejszy wymiary 70 rodzajów plików i umożliwia bezstratną konwersję od 20% obrazów w formatach JPG, PNG i GIF. Program jest płatny (kosztuje 85 zł), a darmowa wersja próbna dostępna jest przez 10 dni. Na stronie Effect Matrix znajdziecie cały zestaw kreatywnych narzędzi do obróbki grafiki i video.

Optymalizacja zdjęc - programy dla Mac
Aplikacje do kompresji zdjęć – Photo Size Optimizer

 

Optymalizacja i kompresja zdjęć online

Puny PNG

Puny PNG to konwerter online, który stosuje bezstratną konwersję plików GIF i JPG oraz PNG. Kompresor jest płatny: założenie konta i korzystanie z usługi przez miesiąc jest darmowe, jednak w tym planie możliwa jest tylko kompresja bezstratna. Plany płatne (od 5$ na miesiąc) umożliwiają kompresję na wyższym poziomie.

Optymalizacja zdjęc - aplikacje online
Optymalizacja zdjęć online – Puny JPG

 

Tiny PNG

Tiny PNG to serwis do optymalizacji zdjęć. Maksymalnie możesz załadować do 20 obrazów jednocześnie. Kompresja polega na mocnym ograniczeniu ilości kolorów, co odbija się na jakości zdjęcia. Lepsze efekty daje kompresowanie plików PNG z przezroczystym tłem.

Optymalizacja zdjęc - aplikacje online
Optymalizacja zdjęć online – Tiny PNG

 

Compressor.io

Compressor.io oferuje dwa typy konwersji – stratny i bezstratny – dla czterech formatów plików: JPEG, PNG, GIF i SVG. Maksymalna wielkość kompresowanego obrazu to 10 mb.

Optymalizacja zdjęc - aplikacje online
Optymalizacja zdjęć online – Compressor.io

 

Kraken.io

Kraken.io to popularny kompresor zdjęć online. Jest płatny (od 5$ na miesiąc za 500 mb zdjęć), jednak wszystkie plany zaczynają się od darmowego konta i 100 mb zdjęć do przetestowania. Do wyboru masz trzy poziomy kompresji zdjęć: stratną, bezstratną i ekspercką.
Kraken posiada także wtyczki do optymalizacji zdjęć na WordPress i Magento.

Optymalizacja zdjęc - aplikacje online
Optymalizacja zdjęć online – Kraken.io

 

Kompresja zdjęć to istotny element optymalizacji i przyspieszenia strony www. Programy do obróbki grafiki rastrowej często zapisują zmniejszone zdjęcia wraz ze zbędnymi informacjami (np. metadanymi), których usunięcie może „odchudzić” zdjęcie.

Wiele programów umożliwia kompresję bezstratną i pozwala na zachowanie oryginalnej jakości zdjęcia przy znacznie zmniejszonej „wadze”. Redukcja może wynosić od kilku do nawet 80% pierwotnej wielkości.

Programy do kompresji zdjęć dostępne są w wersjach na wszystkie systemy operacyjne oraz jako edytory online. Jeśli szukacie sposobów na kompresję i optymalizację plików GIF, zapraszamy do naszych list TU i TU.
A jak wy radzicie sobie z kompresją i optymalizacją zdjęć? Napiszcie nam o tym w komentarzach!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x