Jak zmniejszyć i skompresować pliki gif?

Narzędzia do kompresji plików GIF – część 1

 

Gify są wygodnym formatem plików i świetnie sprawdzają się przy wyświetlaniu animacji lub króciutkich video. Wyobrażasz sobie meme, ikonki lub animacje informacyjne w innym formacie niż gif? Niestety, gify zwykle potrzebują więcej czasu na załadowanie, a przez to strona działa wolniej.
Przygotowaliśmy dla was listę dziesięciu narzędzi do optymalizacji gifów. Znajdziecie na niej i profesjonalne programy dla web developerów, i aplikacje online stworzone z myślą o blogerach. Kompresja, zmniejszanie i optymalizacja gifów zajmą ci teraz tylko kilka chwil, a strona zyska na szybkości działania.

Jak zmniejszyć i skompresować pliki gif?
Narzędzia dla web developerów do optymalizacji obrazów i plików GIF

FileOptimizer

Optymalizacja gifów dla freelancerów
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – FileOptimizer

Windows, Mac OS, Linux
Formaty obsługiwane: JPG, PNG , SWF, TIFF, BMP, ICO
Ten zaawansowany program do optymalizacji gifów wykorzystuje różne mechanizmy (np. rekompresję), aby „oczyścić” pliki graficzne z niepotrzebnych danych. Obsługuje najpopularniejsze formaty plików, również muzycznych, filmów oraz dokumentów (pliki TIFF).

ImageOptim

Narzędzia do optymalizacji gifów
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – ImageOptim

OS X
Formaty obsługiwane: JPEG, PNG
Jeśli używasz urządzeń przenośnych Apple, ten program pozwoli ci skompresować gify nawet do 80% początkowej wielkości, ale bez utraty jakości. Program usuwa niepotrzebne metadane i profile kolorów, a zostawia „czysty”, odciążony plik obrazu.

Shrink O’Matic

Narzędzia do optymalizowania plików gif
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – ShrinkO’Matic

Windows
Formaty obsługiwane: JPG, PNG
Przeciągasz wybrane pliki do programu, wybierasz wielkość, rotację, proporcje, nazwę i lokalizację pliku wyjściowego, dodajesz znak wodny – i gotowe. Do tego szerokie możliwości zmiany innych ustawień oraz moduł, który pozwala na obróbkę kilku gifów w tym samym czasie.

Pingo

Narzędzia online do obróbki gifów
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – Pingo

Windows
Formaty obsługiwane: JPG, PNG
Ta niewielka nakładka nie wymaga instalowania – po ściągnięciu pliku wystarczy otworzyć aplikację i przeciągnąć do niej gif, który chcesz zoptymalizować. Po ukończonej pracy program pokaże ci, o ile „odchudził” początkowy plik.

Kraken

Optymalizacja gifów dla freelancerów
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – Kraken

Online
To narzędzie internetowe obsługuje optymalizację wielu obrazów. Do wyboru masz trzy typy optymalizacji – lossy, lossless i expert, które odpowiadają jakości wyjściowego pliku. Pliki możesz wgrać ze swojego komputera lub z chmury (dysk Google, Dropbox itp.).

Ezgif

Narzędzia online do kompresji i obróbki gifów
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – Ezgif

Online
Ta ciekawa strona umożliwia „odchudzenie” każdego gifu o nawet 30% dzięki redukcji ilości kolorów. Oprócz tego znajdziesz tu także narzędzia do tworzenia gifów, również przez konwersje z pliku wideo, a także narzędzia do edycji już powstałych gifów: zmiany rozmiaru i przycinania. Możesz także skorzystać z takich efektów, jak filtry kolorów, dodawanie napisów czy zmiana prędkości odtwarzania.

I Love IMG

Narzędzia do obróbki gifów dla bloggerów
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – I Love IMG

Online
To narzędzie pozwala nie tylko na optymalizację gifów, ale również na konwertowanie gifów do obrazów JPG i edytowanie obrazów – przycinanie i zmianę rozmiaru.

Gif reducer

darmowe narzędzia onlie do kompresji gifów
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – Gifreducer

Online
To narzędzie pozwala na zmniejszenie gifów, aby strona ładowała się szybciej. Jego wadą jest ograniczenie wielkości optymalizowanych plików – tylko do 2 MB.

GifGifs

Narzędzia online dla bloggerów
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – GifGifs

Online
To narzędzie daje możliwość wyboru, w jaki sposób plik gif ma być zoptymalizowany. Możesz wybrać poziom jakości, ustalić, ile kadrów gifu program ma usunąć lub w jaki sposób zredukować kolory. Strona daje także możliwość edycji gifów przez obracanie, przycinanie, zmienianie rozmiaru, dodawanie tekstu i inne.

Picasion

Darmowe programy i narzędzia onlone do obróbki plików GIF
Narzędzia do optymalizacji gifów dla webdeveloperów i bloggerów – Picasion

Online
Tym narzędziem również możesz zmniejszyć gif, a przy tym dopasować jego wielkość, jakość i efekty, jakich chcesz użyć. Dla pasjonatów klimatu retro – oprócz zmniejszania gifów możecie tu także stworzyć własny – np. ruchomy awatar lub migoczący tekst.

Zapisz

Zapisz

Zapisz