Optymalizacja portfolio freelancera

 Czy twoja strona www odstrasza klientów?

 

Konkurencja jest wpisana w życie freelancera. Do każdego projektu zgłosi się przynajmniej kilku mobilnych specjalistów, o różnym zestawie kompetencji i różnym poziomie umiejętności. Twoje portfolio, strona www, wizerunek, jaki prezentujesz – to wszystko może pozytywnie odróżniać cię od konkurencji i przekonać zleceniodawcę właśnie do twojej oferty.

Jeśli wiesz, że zleceniodawcy przeglądają twoje portfolio lub stronę www, zadbaj, aby strona była zoptymalizowana i żeby nic nie utrudniało im kontaktu z tobą.
Paradoksalnie, często właśnie numer telefonu i email są najtrudniejsze do znalezienia na stronach freelancerów. Drugim poważnym błędem jest szybkość ładowania strony.

Potraktuj to poważnie: jeśli twoja strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy, porzuci ją 40% odwiedzających. O optymalnej prędkości strony www pisaliśmy też tutaj.

Mamy dla was kilka rad, jak można przyspieszyć i zoptymalizować swoją stronę www.

Optymalizacja portfolio freelancera
Optymalizacja i przyspieszenie strony www – proste rady dla freelancerów

 

Przyspieszenie ładowania strony

Skoro już wiesz, dlaczego szybkość ładowania strony jest tak istotna, sprawdźmy, od czego zacząć jej optymalizację.

 

Sprawdź szybkość strony

Dostępne jest wiele narzędzi do testowania szybkości stron. My polecamy test Intensys Tools lub jego anglojęzyczny, bardziej rozbudowany test SEO chat, który dostarcza również informacji o strukturze strony i wskazuje, nad którymi miejscami warto popracować. Google z kolei dostarcza narzędzia do testowania stron na urządzeniach mobilnych. Jeśli twoja strona ładuje się więcej niż 5 sekund, warto trochę ją przyspieszyć.

 

Pomyśl nad zmianą hosta

Tańszy hosting może oznaczać niższą prędkość strony. Jeśli już zainwestowałeś czas i pieniądze w stworzenie własnej witryny, nie pozwól, żeby wyniki twojej pracy poszły na marne, bo strona jest za wolna.
Jeśli chcesz porównać swojego obecnego dostawcę i jego konkurencję, możesz skorzystać z tego narzędzia.

 

Optymalizacja strony www dla przedsiębiorcy i start-upowca

Kiedy już wiesz, jak szybka jest twoja strona i co w jej budowie możesz zmienić, aby ją przyspieszyć, zajmijmy się optymalizacją zawartości.
Zanim zdecydujesz się na kolejną inwestycję i zlecisz pracę specjaliście w tej dziedzinie, możesz wykorzystać kilka prostych tricków. Pozbycie się niepotrzebnych „obciążeń” może przyspieszyć działanie całej strony.

 

Zmień design

Kiedy zakładasz swoją pierwszą stronę, trudno się oprzeć pokusie i nie „wzbogacić” jej kilkoma dodatkami. Niby wszyscy mamy z tyłu głowy zapisane, że im prościej i czytelniej, tym lepiej, jednak… od ilu dodatków zaczyna się „nieczytelność”?
Wybór szablonu i dodatków ma znaczący wpływ na szybkość twojej strony. Jeśli nie używasz WordPressa, na tej stronie znajdziesz kilka informacji o innych CMSach wraz z radami, czego unikać, aby nie obciążać strony.

 

Uruchom kompresję plików

Po co tworzysz swoje strony www? Aby móc zaprezentować swoje portfolio. W zależności od tego, czym się zajmujesz – szczególnie jeśli są to sztuki wizualne – pliki z twoimi pracami mogą być naprawdę spore.
Aby zmniejszyć wagę portfolio, możesz użyć open source’owego narzędzia GZip (instrukcję i tutorial znajdziesz tu) lub – jeśli masz stronę na WordPressie – użyć odpowiedniej wtyczki. Ich listę znajdziesz tu.

 

Skorzystaj z CDN

Masz sporo plików, które udostępniasz? Twoja strona może zwalniać, bo większość transferu „ucieka” właśnie na przesyłanie plików.
Jeśli ten problem dotyczy twojej strony, użyj CDN. CDN, czyli content delivery networks, to system dostarczania treści do wielu centrów danych w internecie. Dzięki CDN twoja strona będzie bardziej odporna na większe natężenie ruchu (np. podczas kampanii reklamowej) oraz zacznie szybciej się wczytywać.
Na tej stronie znajdziesz listę najlepszych serwisów CDN dla WordPress.

 

Uważaj na wtyczki

Wtyczki to kolejna rzecz, której ciężko się oprzeć. Ich możliwości są niemal nieograniczone, potrafią też fantastycznie usprawniać pracę – zwłaszcza jeśli w ramach strony prowadzisz również blog. Uwaga – wiele z nich, zwłaszcza nieaktualizowanych, może spowalniać twoją stronę.
Chociaż to może brzmieć paradoksalnie – skorzystaj z wtyczki P3 Profiler, aby sprawdzić, które wtyczki powinieneś usunąć lub zaktualizować.

 

Nie używaj zbyt wielu przekierowań automatycznych

W zasadzie każda strona korzysta z przekierowań, szczególnie jeśli ma wersję responsywną/mobilną.
Ważne jest jednak, jak wiele przekierowań masz na stronie. Dobrze jest ograniczyć ich liczbę do niezbędnego minimum. Google ma dla ciebie kilka wskazówek.

 

Wyłącz TrackBacki

TrackBack to protokół, z którego blogerzy korzystają do śledzenia reakcji, jaką spowodował wpis innego blogera i przekazywania informacji o niej. Linkbuilding wymaga, aby autorzy wiedzieli, gdzie ich blog jest wspominany – ale TrackBacki potrafią naprawdę mocno spowolnić stronę.

Aby wyłączyć TrackBacki na stronie opartej na WordPress, wejdź w sekcję Ustawienia/Dyskusja i odznacz pole „Zezwól innym blogom na informowanie o umieszczeniu odnośnika do tej witryny (pingbacki i trackbacki)”

 

Przyspieszanie i optymalizacja strony – co jeszcze możesz zrobić?

Postaraj się o dobry feedback! Kiedy pracujesz nad stroną i oglądasz ją kilka(naście) razy dziennie, łatwo możesz stracić orientację, która wersja jest lepsza. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy innych:

  • poproś o ocenę kolegę po fachu, który zajmuje się optymalizacją UX
  • zleć grupie testerów ocenę twojej strony
  • przeprowadź testy A/B

 

Optymalizacja i przyspieszanie stron – podsumowanie

Nie każdy freelancer musi rozpoczynać swoją przygodę z pracą zdalną od zakładania własnej strony www, jednak każdy freelancer, którego kariera nabrała rozpędu, powinien rozważyć taką inwestycję.

Jeśli już posiadasz stronę domową, zadbaj o to, aby klient łatwo mógł się z tobą skontaktować oraz… nie uciekł do konkurencji, bo twoja strona za wolno się ładuje! Aby przyspieszyć stronę, wystarczy kilka sprawdzonych sposobów.

Przede wszystkim zainwestuj w dobry host i layout, który nie będzie pochłaniał transferu. Dotyczy to także portfolio – rozważ uruchomienie kompresji plików na serwerze lub skorzystanie z sieci CDN. Następnie skontroluj, czy strony założonej na WordPress nie spowalniają wtyczki, przekierowania i trackbacki.
Jesteś ciekaw, czy wprowadzone zmiany idą w dobrym kierunku? Przeprowadź testy!

 

A jakie wy macie doświadczeni z przyspieszaniem i optymalizacją stron? Czekamy na wasze komentarze!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz