Nigdy nie jest za późno, żeby pracować w IT

Zacznij pracę w IT – e-learning dla programistów

 

Jesteś bezrobotny albo chcesz zmienić pracę, albo po prostu nie rozumiesz, dlaczego programiści zarabiają o wiele więcej niż Ty? Tak czy inaczej wpadasz na pomysł, by spróbować swoich sił w branży IT. Za pierwszym razem niezbyt serio, ale potem ta idea staje się coraz bardziej realna i nabiera sensu. Czemu nie? Programistów jest dużo, ale jednocześnie ciągle brakuje ich na rynku. Może jednak spróbować? Z drugiej strony dręczy pytanie: czy nie jest za późno?

Nigdy nie jest za późno, żeby pracować w IT
Źródło obrazka: Rancz Andrei/http://ezohata.com/node/category/74

Do dwudziestki, a po trzydziestce

Łatwiej jest młodszym, rok-dwa lata po maturze, którzy mogą jeszcze zdecydować się na studia informatyczne, a potem podjąć staż w jakiejś międzynarodowej firmie i zacząć szybko zarabiać. Jeśli jednak jesteś po trzydziestce, ten sposób nie jest już tak atrakcyjny. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista: nie masz tyle czasu! Masz za to inną pracę, rodzinę, dzieci i na dodatek jeden albo dwa kredyty. Nie masz ani czasu, ani pieniędzy na studia. Są inne rozwiązania. Zanim ich poszukasz, warto jednak zastanowić się, czy na pewno tego chcesz oraz zważyć swoje szanse.

Kto ma szansę zostać programistą po trzydziestce?

Dla dobrego programisty niezbędna jest umiejętność logicznego myślenia, zdolności matematyczne, twórczy umysł oraz cierpliwość. Z tego wynika, że więcej szans mają ci, którzy posiadają wykształcenie wyższe na kierunkach związanych z tymi umiejętnościami – matematycy, fizycy, inżynierowe, ekonomiści.

Jeśli masz już wykształcenie techniczne, a może nawet i doświadczenie zawodowe, być może nie będzie dla Ciebie zbyt trudne nauczyć się jednego albo dwóch języków samodzielnie i zacząć pisać w nich najprostsze programy. Wszelkiego rodzaju poradniki można spokojnie znaleźć w sieci. Samodzielna nauka zajmuje średnio rok, w zależności od tego, jak intensywnie będziesz się uczyć.

Gdzie i jak zdobywać wiedzę

Pierwszy sposób – to, jak pisaliśmy, opanowanie nauki języków programowania samodzielnie. Jest to sposób nie tylko najtańszy, ale i najbardziej racjonalny, ponieważ od samego początku będziesz uczyć się radzić sobie sam, a to jest część pracy programisty – każde nowe zadanie wymaga bowiem nowego, twórczego podejścia. Wadą tego sposobu jest to, że wymaga on perfekcyjnej umiejętności zarządzania swoim czasem, planowania oraz konsekwencji. Nie każdy może tym się pochwalić.

Darmowe książki o programowaniu. Języki programowania

Drugi sposób – to wszelkiego rodzaju kursy dla programistów. Jest ich sporo do wyboru, ale ogólnie można je podzielić na 4 grupy:

  1. Jednodniowe. Są niezbyt drogie, ale nie licz, że zdobędziesz na nich pełnię wiedzy. Kilka godzin albo nawet 1-2 dni to za mało na opanowanie tego, czego studenci kierunku IT uczą się kilka lat.

  2. Kilkudniowe. Oferują albo naukę programowania od zera, czyli dla początkujących, albo naukę konkretnego języka programowania. Średnio takie kursy trwają od 20 do 60 godzin. Koszt około 3 000 PLN w zależności od ilości godzin oraz formy nauki (dzienna lub zaoczna). Takie kursy mogą być całkiem przydatne przy założeniu, że trafiłeś na naprawdę dobry kurs i łączysz naukę z pracą samodzielną. Zalety takich kursów to przede wszystkim konsekwentność programu nauczania (od początków po tematy zaawansowane), możliwość opanowania potrzebnego Ci języka programowania, zadania pytania bezpośrednio specjaliście oraz certyfikat ukończenia kursu. Wady to wydatki na naukę oraz dojazdy i zamieszkanie, ponieważ nie zawsze zajęcia odbywają się w Twoim mieście. Całkiem niezłym wydaje się nam kurs: Nauka programowania i język Java (od zera). Dużo ciekawych specjalistycznych kursów jest także tutaj.

  3. Kilkutygodniowe. Znaleźliśmy jeden taki kurs. Trwa 8 tygodni po 7 godzin dziennie. Zajęcia odbywają się w Warszawie. Koszt około 10 000 PLN. Zalety wydają się oczywiste: 280 godzin – to już coś, a przy tym możesz spotkać potencjalnego pracodawcę. Z drugiej strony – czas i pieniądze. Czy gra jest warta świeczki, każdy zdecyduje sam.

  4. Kurs programowania online. To dobry dodatek do samodzielnej nauki. Takie kursy często są bezpłatne albo kosztują mniej niż te stacjonarne. Studiować można w każdej wolnej chwili. Darmowy kurs programowania online oferuje Kuźnia Programistów, oprócz tego kursy Java online oferują Java Start.

Doświadczenie praktyczne a doświadczenie komercyjne

Żeby cały nasz artykuł nie był za bardzo optymistyczny, przypomnijmy jedną rzecz. Załóżmy, że po roku uczenia się będziesz czuć się trochę pewniej w C++ oraz PHP, będziesz pisać proste programiki. Co dalej? Przecież wysyłając CV musisz konkurować z młodymi oraz ambitnymi studentami, którzy też mają doświadczenie, może nawet większe niż Ty. Nie wystarczy więc tylko siedzieć w domu i próbować swoich sił w kodowaniu. Warto od razu szukać kontaktu z pracodawcami – przez praktyka lub kurs programowania, po ukończeniu którego oferowana jest możliwość odbycia stażu lub zatrudnienie.

Zastanów się na samym początku, w jakim środowisku faktycznie chcesz programować – android, strony www, gry czy jeszcze inne. Warto także zastanowić się nad pracą jako freelancer. Konkurencja na tym rynku również jest spora, ale na początku możesz wybierać prostsze zadania, żeby zdobywać doświadczenie w pracy dla klientów, rozbudowywać swoje portfolio oraz otrzymywać wynagrodzenie. Wcale nie musisz od razu zakładać działalności gospodarczej. Gdy tylko sprawdzisz się jako programista, możesz wystawiać faktury VAT będąc osobą fizyczną za pośrednictwem serwisu rozliczenia pracy zdalnej typu useme.eu.

Pięć nawyków skutecznego freelancera

Podsumowując – nigdy nie jest za późno, aby zacząć pracować w IT i na tym zarabiać. Powodzenia!

Zapisz

Zapisz