Darmowe portfolio dla freelancerów

Narzędzia, kreatory i strony www – gdzie freelancer może założyć portfolio?

 

Początek nowego roku to okres postanowień, obietnic na przyszłość i tworzenia nowych planów.
Dla wielu freelancerów postanowienia noworoczne to często uporządkowanie swoich nawyków zawodowych, zdobycie nowych umiejętności lub dotarcie do lepszych zleceniodawców.

Jeśli jako freelancer chcesz wprowadzić zmiany w swoim życiu zawodowym, dobrym krokiem będzie stworzenie lub odświeżenie portfolio. Strona, na której prezentujesz swoje prace, to twoja wizytówka w sieci i jednocześnie najlepszy sposób na to, aby zyskać nowych klientów.

Darmowe portfolio dla freelancerów
Narzędzia, strony i kreatory do tworzenia portfolio

Jakich błędów freelancer powinien unikać w swoim portfolio?

  • nieprzejrzysty layout

maleńkie ikonki thumbnails do twoich zdjęć, których nie da się otworzyć? Opisy prac „pływające” po całej stronie? Unikaj layoutów, które zmuszają odwiedzających do rozwiązywania zagadek.

  • za mała wysokość pisma na stronie

jeśli odwiedzający potrzebuje lupy, żeby zobaczyć twoje portfolio, strzelasz sobie w stopę. Nie chodzi tylko o to, żeby na stronie używać pisma w wysokim stopniu. Lepiej zadbać o proporcję względem wysokości stopnia i wysokością x. Przeczytasz o tym tu. Jeśli nie wiesz, jak wybrać krój pisma na stronę www, przeczytaj o tym tu.

  • krój pisma, który nie wyświetla się dobrze na urządzeniach elektronicznych

delikatne szeryfy czy wysokie kontrasty między elementami nie sprawdzają się na starszych typach wyświetlaczy – piksele „zaciemniają” kontur litery i utrudniają czytanie. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

  • krzykliwa kolorystyka

wybieraj kolory, których kontrast nie będzie męczył oczu ani odwracał uwagi od twoich prac

  • ukryty kontakt do ciebie

nie zmuszaj potencjalnego zleceniodawcy do poszukiwania twojego maila na podstronie podstrony. Przecież portfolio ma właśnie zachęcać do nawiązania współpracy!

  • nieprzyjazny design

nie odstraszaj użytkowników stroną, która jest niezbyt przyjazna. Responsywność, lekkość strony, szybkość ładowania, intuicyjna nawigacja, widoczne menu zawsze działają na twoją korzyść

 

Odświeżenie portfolio – dlaczego warto?

Kiedy ostatni raz widziałeś swoje portfolio? Jeśli nie przyglądasz mu się regularnie, wykorzystaj początek roku, aby sprawdzić, które prace są już poniżej twojego obecnego poziomu. Może w przeciągu ostatnich 12 miesięcy stworzyłeś aplikację, program, stronę lub grafikę, która lepiej prezentuje twoje możliwości?
Nie zapominaj też, że strony www się starzeją. Przyjrzyj się swojemu portfolio i zastanów się, czy potrzebny jest mu małe odświeżenie. Czasem niewielkie zmiany, np. kroju pisma lub koloru tła na łagodniejszy, wpływają na odbiór całości.

A jeśli jeszcze nie masz portfolio?
Na początek roku przygotowaliśmy dla was listę narzędzi do tworzenia portfolio online. Znajdziecie na niej kreatory stron, platformy dla freelancerów i media dla freelancerów. Większość z nich nie wymaga znajomości kodowania, dlatego nawet freelancerzy bez podstaw wiedzy o CSS czy HTML będą potrafili je obsłużyć.

 

Lista narzędzi do tworzenia portfolio online dla freelanceró

Bleidu
Cena: darmowy
Cecha szczególna: portfolio dla projektów w HTML
Bleidu to miejsce, gdzie profesjonalni fotografowie, projektanci, architekci, malarze i animatorzy mogą prezentować swoje prace.
Do wyboru masz różne szablony strony oparte na HTML – znajdziesz wśród nich galerię zdjęć, galerię mediów, zwartość HTML, blog czy kreator CV. Layouty są także zoptymalizowane pod urządzenia mobilne.

 

Cargo
Cecha szczególna: wymaga zaproszenia
Cargo to raczej nietypowa strona – daje użytkownikom możliwość stworzenia własnej, niezależnej strony z własnym adresem URL. Jest tylko jeden haczyk – aby założyć tu konto, musisz otrzymać zaproszenie.

 

Crevado
Cena: darmowy do 30 prac w postaci plików pdf lub obrazach. Za 4 euro dodasz 120 prac w 10galeriach, za 9 możesz dodać 2000 prac. Konta płatne mają możliwość dodawania video.
Cecha szczególna: umożliwia sprzedaż prac
Crevado to darmowa platforma do tworzenia portfolio online. Możesz załadować na nią swoje zdjęcia, video, prace spakowane do PDF oraz pliki Flash. Łatwo posortujesz je za pomocą funkcji przeciągnij-i-upuść.
Dla kont płatnych strona daje również sporą kontrolę nad ustawieniami prywatności prac. Właściciele planu premium mogą również sprzedawać swoje prace bezpośrednio przez płatności PayPal.
Konta na wszystkich poziomach, płatne i darmowe, mają dostęp do Google Analytics, są zoptymalizowane pod urządzenia przenośne i można połączyć je z mediami społecznościowymi. Konta płatne mają także możliwość edycji CSS.

 

Foliodrop
Cena: darmowe do 80 prac i 3kategorii, konta płatne: 8 euro na miesiąc przez rok do 2000 zdjęć lub 39 euro na miesiąc przez rok bez ograniczeń.
Cecha szczególna: możliwość wydrukowania portfolio
Fioliodrop to serwis przede wszystkim dla fotografów, typografów i projektantów. Stroną zarządzasz przez funkcję przeciągnij-i-upuść, możesz także wydrukować ją z PDF jako papierowe portfolio dla klienta. Aby zdjęcia prezentowały się dobrze, strona wyposażona jest w narzędzie do zmieniania rozmiaru bez straty jakości. Szybkość strony zapewnia hosting w chmurze, jednak masz możliwość wyboru własnej domeny. Dostajesz także dostęp do statystyk strony.
Layouty są osobno płatne – dostępne jest pięć szablonów w cenach od 9 do 19 euro.

 

IM Creator
Cena: dla studentów oraz działalności non-profit i niekomercyjnych korzystanie z IM Creator jest darmowe. Konto płatne kosztuje 6$ na miesiąc w planie rocznym i dają dostęp do nielimitowanej ilości danych oraz wszystkich dostępnych szablonów.
Cecha szczególna: umożliwia stworzenia sklepu podpiętego do portfolio
IM Creator umożliwia złożenie swojej strony z gotowych pasków. Strona będzie przyjazna dla robotów Googla oraz w pełni responsywna. Masz także możliwość dodania bloga i sklepu. Do tworzenia strony używasz kreatora.

 

Krop.com
Cena: Darmowe do 10 obrazów
Cecha szczególna: giełda zleceń płatna dla zleceniodawców, dostęp do portfolio mają tylko klienci z wykupionym abonamentem
Portfolio freelancera z założenia dostępne jest dla wszystkich użytkowników sieci, potencjalnych klientów, konkurencji, przypadkowych „szperaczy”… ale na Krop.com jest inaczej. Aby obejrzeć twoje portfolio na Krop.com zainteresowany użytkownik musi wykupić dostęp do bazy. To przyciąga odpowiedni rodzaj klientów, gotowych zapłacić za dostęp do portfolio… najlepszych freelancerów. Strona zawiera także giełdę zleceń.
Założenie konta jest darmowe, a link do stworzonego portfolio możesz umieścić, gdzie tylko chcesz tak, aby użytkownicy bez aktywnego dostępu do Krop również mogli je zobaczyć.

 

Portfolio Lounge
Cena: darmowa wersja próbna, 12$ przez miesiąc na rok lub 24$ na miesiąc przez rok daje możliwość załadowania 1000 lub 10000 prac, oraz hosting ograniczony do 80 lub 100 nowych projektów.
W Portfolio Lounge stworzysz portfolio online w przyjaznym kreatorze stron. Możesz wybrać jeden z dostępnych layoutów, a potem dopasować go do swoich potrzeb. Nie potrzebujesz do tego znajomości HTML, a strona w nazwie może mieć twoją domenę. Wszystkie szablony są zoptymalizowane pod SEO, a płatne konta dają dostęp do śledzenia odwiedzin na stronie z Google Analytics.

 

Viewbook
Cena: 16$ na miesiąc przez rok.
Cecha charakterystyczna: połączenie z Aperture i Lightroom, sprzedaż fotografii
Viewbook to platforma dedykowana przede wszystkim fotografom. Umożliwia stworzenie online takiego portfolio, które koncentruje się na zdjęciach. Layouty są zaprojektowane tak, aby zachować czytelność nawet przy dużej ilości obrazów (do wybory jest 6 siatek rozmieszczenia zawartości). Istnieje także możliwość edytowania wyglądu strony, sortowania i organizowania zdjęć oraz dodawania ich bezpośrednio z Lightroom i Aperture. Możesz również wybrać własną domenę.
Strona umożliwia także sprzedaż fotografii.

 

Virb
Cena: Darmowa wersja próbna na 10 dni, plan płatny – 10$ płatne co miesiąc.
Cecha charakterystyczna: portfolio dostosowane do potrzeb różnych branż kreatywnych
Vib to kreator stron internetowych, w którym możesz założyć swoje portfolio. Dostępne layouty przygotowano z myślą o fotografach, muzykach (konto można połączyć z Soundcloud), projektantach (integracja konta z Dribble), a nawet restauratorach (szablon umożliwia stworzenie menu online).
Do wyboru jest blisko 30 szablonów opartych na HTML i CSS. Serwis oferuje także dopasowanie domeny, opiekę SEO, wsparcie przy edycji szablonu oraz edycję ustawień prywatności.

 

Serwisy portfolio dla freelancerów – podsumowanie

Portfolio to dla freelancera wizytówka w sieci i najlepszy sposób, aby zaprezentować swoje umiejętności i warsztat najszerszemu gronu potencjalnych zleceniodawców. Portfolio powinno możliwie jak najlepiej prezentować zamieszczone prace i umożliwiać szybki kontakt z freelancerem.

Na rynku istnieje szeroki wybór narzędzi, serwisów, stron i platform, na których freelancer może stworzyć swoje portfolio. Jeśli szukacie innych serwisów niż te, które wymieniliśmy na naszej liście, zapraszamy do innych naszych artykułów. Linki znajdziecie poniżej.

Darmowe portfolio dla freelancerów

Narzędzia do tworzenia portfolio

Serwisy portfolio dla copywriterów

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz