Keartwność i talent freelancera

Jak odnaleźć swoje ukryte talenty i wykorzystać je w pracy freelancera?

Każdy człowiek posiada jakiś talent – uzdolnienie i predyspozycję, którego pielęgnowanie i rozwijanie pozwala tworzyć rzeczy ponadprzeciętne. Talenty sprawiają, że w danej dziedzinie błyszczymy na tle innych; jest to coś, co nas wyróżnia i charakteryzuje.

Prawidłowo wykorzystywane talenty pomagają w osiągnięciu spełnienia i sukcesu zawodowego. Jeśli robi się coś z pasją, to wykonywana praca jest dla nas przyjemnością, lubimy ją, lepiej nam wychodzi. Staje się przez to bardziej efektywna, a my jesteśmy szczęśliwsi.
Talenty ważne są także w życiu prywatnym. Pomagają ukształtować naszą osobowość, uszczęśliwiają nas, a także są ciekawą alternatywą na nudne, deszczowe popołudnia.

Ale jak je odkryć?

Keartwność i talent freelancera
Jak odkryć swoje ukryte talenty i wykorzystać je w pracy zdalnej?

 

Powróć do dzieciństwa

To właśnie w dzieciństwie zazwyczaj objawiają się nasze pierwsze talenty i zainteresowania. Odnalezienie ich może być kluczem do rozwoju osobistego. Psychologowie sądzą, że przypomnienie sobie naszych dziecięcych gier i zabaw może pomóc w odnalezieniu swoich pasji. Ale jak to zrobić?

Możesz spróbować pisać dziennik lub tworzyć listy twórczych aktywności, które najbardziej cieszyły cię w dzieciństwie. Dzięki niemu odkryjesz rzeczy, które porzuciłeś lub o których już nie pamiętasz. Jeśli jako dziecko dużo rysowałeś, a potem porzuciłeś to zajęcie, może czas do niego wrócić?

 

Karm swój umysł

Łapiesz się czasem na myśli, że twój umysł jest jałowy? Warto go trochę dokarmić.
Jeśli nie wystarczają ci książki i filmy, spróbuj „zaprzyjaźnić się” z galeriami i muzeami. Nie musisz w tym celu wychodzić z domu: możesz śledzić Google Art Project lub wybrać się na wirtualny spacer po muzeum – na przykład Metropolitan Museum of Art.

Więcej? Sprawdź, czy w twojej okolicy odbywają się warsztaty twórcze, kursy weekendowe (rysunku, fotografii, rękodzieła), spotkania dyskusyjnego klubu książki – wszystko, co może posłużyć ci jako źródło inspiracji, jest dobre!

 

Przyjrzyj się swojej pracy

Oczywiście – nie chodzi o to, by rzucić obecną pracę i szukać nowej, zgodnej ze swoimi odkrytymi pasjami. Nie chodzi też o to, by w pogoni za marzeniami zapomnieć o codziennych obowiązkach. Warto jednak zastanowić się, w jakich obszarach można wykorzystać swoje talenty, które dodadzą „świeżości” naszej pracy i  pomogą odkryć kreatywne rozwiązania.

Cal Newport w swoje książce „So Good They Can’t Ignore You” opowiada o korzyściach płynących z tworzenia „kapitału kariery”. Wspomniany kapitał kariery to zbiór unikalnych umiejętności, które stają się naszym dodatkowym atutem wyróżniającym nas na tle innych pracowników. Rozwijanie ich może stać się istotne w osiągnięciu awansu.

 

Poproś o pomoc swoich przyjaciół

Prawdziwy przyjaciel zawsze powie Ci prawdę. Jeżeli świetnie rysujesz – z pewnością będzie Cię wspierał, jednak jeśli okropnie śpiewasz, przyjaciel od razu poinformuje Cię, że powinieneś poszukać innej pasji…

Dobrym sposobem jest pomoc rodzinie i przyjaciołom. Jeżeli sprawia Ci przyjemność nauka Excela, a znasz kogoś, kto może potrzebować specjalistycznego kalkulatora, zaproponuj swoją pomoc. Jeśli Twoją pasją jest stylizacja fryzur, a poza tym zajmujesz się także tworzeniem wizerunku i działaniami brandingowymi, dlaczego nie połączyć tych dwóch aktywności?

 

Pokaż się w mediach społecznościowych

Pokazanie swoich osiągnięć w mediach społecznościowych to świetny sposób na wypromowanie swoich talentów. Udostępnianie filmików na Facebooku, Youtube czy dobieranie odpowiednich hashtagów na Instagramie może przyciągnąć rzeszę fanów. W ten sposób został odkryty m. in. Justin  Bieber, który prowadził swój kanał na YT.

Korzystanie z mediów społecznościowych ma też inną zaletę: pozwala nawiązać kontakty z pasjonatami tej samej dziedziny i… podpatrzeć niektóre z ich technik. Zawsze dobrze jest mieć się od kogo uczyć! A może dzięki swojej aktywności w branżowych mediach społecznościowych zyskasz dodatkową pracę?
Nie ograniczaj się do Facebooka, tylko dlatego, że jest popularny. Spróbuj również Behance, deviantArt, Pinterest a dla mediów –  Vimeo lub StudioVOX.

 

Spróbuj crowdsourcingu

Dołączenie do stron typu crowdsourcing i zainteresowanie sobą innych może pomóc Ci zebrać niezbędne środki do rozpoczęcia jakiegoś projektu lub otworzenia własnego biznesu. Polecamy sprawdzenie serwisu Kickstarter, zwłaszcza w dziale małych projektów. Dla firm idealnym rozwiązaniem jest Create.it. To strona, która pomaga dotrzeć działalnością do klientów.

 

Próbuj

Po prostu zacznij. Nic nie szkodzi, że na początku nie wszystko będzie wychodziło tak, jakbyś sobie tego życzył. Pamiętaj, że z każdym kolejnym rysunkiem wędrującym do śmietnika, z każdą nieczystą zwrotką stajesz się coraz lepszy. Posłuchaj starego i dobrze wszystkim znanego przysłowia mówiącego, że praktyka czyni mistrza!

 

Nie bój się nowych doświadczeń

To, co powstrzymuje nas przed powtórnym odkryciem naszych talentów to… zakłopotanie. Kiedy wracamy do aktywności, które kojarzą się nam z dzieciństwem, czujemy się głupio lub właśnie dziecinnie. Inna przeszkoda to stawianie sobie zbyt wysokich oczekiwań i porównywanie się z innymi.

Nie musisz być ekspertem ani profesjonalistą, aby rozwijać swoje pasje. Najważniejsze – to zacząć. Pierwsza wersja nigdy nie jest najlepsza, ale – na szczęście – nie musi być. Chodzi o to, aby ulepszać ją każdego dnia, choćby w niewielkim stopniu i wciąż uczyć się na swoich doświadczeniach. Kiedy po roku popatrzysz na swoje pierwsze próby, zobaczysz, jak duży postęp zrobiłeś.
Powodzenia!
A Wy odkryliście już swoje talenty? Znacie jakieś sposoby, które ułatwią rozwój pasji? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz