Praca zdalna i macierzyństwo

Bardzo często zdarza się, że z różnych powodów, młoda mama po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie może lub nie chce wracać do pełnoetatowej pracy stacjonarnej. Trudno się dziwić, nie każda mama ma do dyspozycji niepracujących dziadków, chętnych do przejęcia opieki nad maluchem, a finanse nie pozwalają na wynajęcie opiekunki. Pozostaje jeszcze żłobek. To rozwiązanie jednak również dalekie jest od ideału – dziecko do 3 roku życia choruje nawet kilkanaście razy w roku, a ciągłe zwalnianie się z pracy młodej mamy nie jest mile widziane przez pracodawców.

Praca zdalna i macierzyństwo
Jak pracować zdalnie i opiekować się dziećmi

Idealnym rozwiązaniem dla mam mogłaby być praca zdalna. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy do biura, w międzyczasie można ugotować zupę i wstawić pranie oraz oczywiście opiekować się maluszkiem. Brzmi świetnie, a jak wygląda to w praktyce? Nie ma co kryć, bywa ciężko, taki tryb wymaga wielu wyrzeczeń, jednak większość mam pracujących w ten sposób jednogłośnie stwierdza, że warto. Jak zorganizować dzień, by pogodzić wszystkie obowiązki?

 

Staraj się pracować, kiedy dziecko śpi

Drzemki malucha są idealnym czasem na pracę, a szczególnie na wykonywanie tych obowiązków, które wymagają pełnego skupienia. Powiedzmy, że Twoje dziecko ma dwie drzemki w ciągu dnia – pierwszą z nich wykorzystaj na wykonanie niezbędnych prac domowych, wstaw pranie, ugotuj szybki obiad czy odkurz mieszkanie. Dzięki temu podczas drugiej drzemki będziesz mogła w pełni skupić się na obowiązkach zawodowych. Dziecko zasypia o 14:05? Ty robisz szybką kawę, włączasz komputer i o 14:10 jesteś w pracy. Warto również przestawić się na pracowanie wieczorami, kiedy maluch już śpi. Niektórzy freelancerzy twierdzą, że nocami są najbardziej efektywni i kreatywni. W przypadku mamy pracującej zdalnie zarywanie nocy nie jest najlepszym pomysłem, ale 2-3 h wieczornej pracy może dać satysfakcjonujące efekty.

 

A kiedy dziecko nie śpi?

Nie wierz idyllicznym zdjęciom z internetu, na których elegancko ubrana mama z telefonem przy uchu klika coś na klawiaturze, a grzeczny maluch siedzi obok niej i bawi się misiem. Praca w czasie aktywności dziecka jest bardzo trudna i daleka od ideału. Kiedy maluch jest aktywny, potrzebuje z pewnością mnóstwa Twojej uwagi. Nie zabieraj mu jej, w końcu zdecydowałaś się na pracę zdalną, by móc zajmować się dzieckiem. Jednak kiedy malec spokojnie zajmuje się swoimi zabawkami, Ty możesz szybko wykonać niewymagające większego skupienia czynności, jak np. odpisanie na maile, przeczytanie artykułu branżowego czy wyszukiwanie inspiracji.

 

Ja teraz pracuję

Jeśli pracujesz zdalnie, najprawdopodobniej większość swoich obowiązków wykonujesz przy komputerze. Dla postronnych, nie znających branży osób, może to wyglądać tak, jakbyś robiła w tym momencie zakupy online czy rozmawiała z przyjaciółką. Warto więc już od samego początku jasno postawić granice, wskazać domownikom godziny, w których pracujesz i poprosić o to, by nie przeszkadzali Ci w wykonywaniu obowiązków. Twoja praca wymaga skupienia i spokoju jak każda inna, jedyna różnica jest taka, że Twoje biuro znajduje się w Twoim domu.

 

I na koniec – wykorzystaj każdą pomoc

Babcia chce przyjść na godzinkę i pobawić się z dzieckiem? Bardzo chętnie! Ciocia chce wziąć malucha na spacer? Oczywiście! Nie bój się korzystać z pomocy bliskich, jeśli tylko masz taką możliwość. Zyskasz dzięki temu trochę czasu na pracę lub na ugotowanie obiadu czy prasowanie, tak, by później nic nie odrywało Cię od obowiązków zawodowych.