Aplikacje do generowania kolorów dla grafików

Wybierz swój kolor! Najlepsze narzędzia do tworzenia palet online

Właściwy dobór kolorów to jedna z podstawowych technik projektowania. Odpowiednio dobrane barwy mogą ułatwiać zapoznanie się z treścią, tworzyć kontekst dla komunikatu i wpływać na to, użytkownicy będą postrzegać całość.

Na czym polega sekret stworzenia dobrej palety barw? Jest kilka reguł, których można się trzymać, zestawiając kolory dla swojego projektu (więcej o tym pisaliśmy TU). Biegli graficy wykorzystują zestawienia monochromatyczne, analogiczne lub dopełnieniowe; zestawienia oparte na triadach lub tetradach kolorów. Podziały koła barw można mnożyć, jednak nawet aby stworzyć palety kolorów na podstawie mechanicznych podziałów, potrzebne jest minimalne wyczucie.

Jeśli nie ufasz swoim siłom lub szukasz źródła inspiracji dla stworzenia palety, skorzystaj z naszych propozycji. Przygotowaliśmy listę narzędzi online i aplikacji, dzięki którym stworzysz zupełnie nowe palety.

Aplikacje do generowania kolorów dla grafików
Narzędzia i aplikacje do tworzenia palet kolorów

 

Generatory palet online dla grafików – koło kolorów

Ten typ aplikacji webowych i mobilnych buduje palety kolorów na podstawie odległości między kolorami na kole kolorów. Do dyspozycji masz różne możliwe schematy: monochromatyczny, komplementarny, triadę lub tetradę.

Wybraliśmy trzy generatory palet o różnych stopniach „zaawansowania”.

Color Blender
Color Blender tworzy „blend” sześciu kolorów, a więc podstawową paletę. Za pomocą suwaków odpowiadających nasyceniu trzech podstawowych kolorów RGB możesz stworzyć całą kompozycję, jeśli zaś jeden z kolorów potrzebuje według ciebie „poprawki”, możesz popracować tylko nad nim.
Źródło

Paletton
Dzięki temu narzędziu uzyskacie bardziej skomplikowane zestawienia. W grę wchodzi zestawienie monochromatyczne, komplementarne oraz triada i tetrada. Środkowy suwak kropek pozwala zmienić nasycenie kolorów, a do każdego z „podstawowych” kolorów zestawienia są przypasowane również odcienie i tony.
Źródło

Color Munki
Color Munki to strona dla tych, którzy kochają bawić się kolorami – do każdego z nich można utworzyć paletę oraz poznać kolory harmonijne i komplementarne do wybranej barwy. Warto też korzystać z zestawień zapisanych przez innych użytkowników. Do wyboru masz wzornik kolorów Munsell i Pantone.
Źródło

 

Aplikacje do tworzenia palet kolorów – na podstawie zdjęcia

Stworzenie schematu kolorów na podstawie zdjęcia to dobry wybór, jeśli chcesz zachować harmonijne połączenie i spójność elementów na stronie. W doborze palety barw pomogą i aplikacje webowe i strony www.

Większość generatorów prezentuje kolory wraz z symbolami HEX, niektóre umożliwiają również zapisanie swoich palet na koncie (Color Explorer) lub pobranie ich jako próbki Adobe Swatch (Pictaculous).

Pictaculous
Ten generator palet tworzy zestawienie czterech kolorów na podstawie wybranego zdjęcia oraz umożliwia pobranie ich jako gotowej próbki Adobe Swatch.
Źródło 

Color Palette
Nie zniechęcajcie się archaicznym wyglądem tej strony. Aby stworzyć paletę kolorów, potrzebujecie linku URL zdjęcia. Color palette tworzy dwa zestawienia, przyciemnione i jaśniejsze, każde składające się z pięciu kolorów. Warte przetestowania.
Źródło

Color Explorer
Ta strona daje możliwość wybrania palety kolorów na podstawie zdjęcia (generator proponuje 10 kolorów) lub wybranie jednego koloru na podstawie którego utworzy pięć kolorów do zestawienia monochromatycznego. Kolory można również zaimportować z pliku HTML, CSS lub .txt.
Palety można zapisać i modyfikować, np. przez użycie dostępnych na stronie filtrów.
Strona wyposażona jest także w sporą bibliotekę kolorów, na podstawie których możesz tworzyć osobne palety. Wszystkie kolory opisane są w schematach RGB i HEX.
Źródło

 

Narzędzia do tworzenia palet kolorów – podsumowanie

Jeśli chcesz szybko stworzyć efektowną paletę barw, możesz skorzystać z kilku typów narzędzi.

Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią na pewno aplikacje, które pomagają uporządkować kreatywny chaos lub dopasować paletę kolorów do zdjęcia.
Generatory wbrew ich nazwie dają duży zakres swobody w manipulowaniu kolorami, jednak jeśli nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie w samodzielnym tworzeniu palet, będą dla ciebie doskonałą odpowiedzią.

Inną alternatywą jest skorzystanie z gotowych, automatycznie generowanych palet kolorów – pisaliśmy o nich więcej TU.

Zapisz

Zapisz