Dlaczego warto pracować zdalnie?

O pracy zdalnej mówi się coraz więcej: możliwość pracy z domu staje się dużym atutem dla millenialsów wchodzących na rynek pracy. Doceniają ją także pracownicy z większym stażem, dla których jest ułatwieniem na przykład podczas opieki nad dzieckiem lub w czasie wyjazdów.

Co ciekawe, na pracę zdalną zaczynają także decydować się sami przedsiębiorcy. Dla właściciela firmy praca zdalna to przede wszystkim oszczędność kosztów związanych ze stworzeniem fizycznego stanowiska pracy i/lub związanych z dojazdem pracownika.

Dlaczego warto pracować zdalnie?
Zalety i korzyści pracy z domu

Mimo rosnącej popularności pracy zdalnej wciąż nie wszyscy są do niej przekonani: paradoksalnie dotyczy to w dużej mierze samych pracowników. Wieloletnie przyzwyczajenie do pracy w biurze sprawia, że trudno wyobrazić sobie inną sytuację.
Przyjrzyjmy się zatem, jakie korzyści daje praca zdalna.


Dlaczego warto pracować z domu?

Dla wielu z nas dom to opozycja pracy, miejsce, do którego uciekamy, kiedy po ośmiu godzinach biurowego życia potrzebujemy wytchnienia i odpoczynku. Nie wszyscy z entuzjazmem odnoszą się do perspektywy przynoszenia – dosłownie – pracy do domu.

Tymczasem do pracy zdalnej warto się przekonać. Wykonywanie obowiązków z miejsca innego niż własne biuro ma bowiem swoje plusy. Co zyskujesz, kiedy pracujesz z domu?


Praca zdalna: więcej czasu dla siebie

Badanie przeprowadzone przez Airtask.com, o którym pisze portal pracy zdalnej useme.com [KLIK], przypomina o jednym ważnym elemencie pracy biurowej: o dojazdach.

Dlaczego warto pracować zdalnie?
Dlaczego warto pracować zdalnie – czas wolny

Pracujesz w większym mieście i do biura dojeżdżasz w ciągu 30 minut? To oznacza, że każdego miesiąca spędzasz w samochodzie, na rowerze lub w komunikacji miejskiej 10 godzin – to cała dniówka z nadgodzinami, za którą nikt ci nie płaci.


Praca zdalna: niższe koszty dojazdu

Pisząc o dojazdach do pracy nie sposób pominąć związanych z nim kosztów, zwłaszcza jeśli poruszasz się po mieście własnym samochodem. Wspomniane już badanie Airtask.com wykazuje, że w ciągu roku pracownik zdalny zaoszczędza… 17 dni i 4,500 $ na dojazdach.

Dlaczego warto pracować zdalnie?
Dlaczego warto pracować zdalnie – oszczędności

O tym, jak ważne jest położenie biura i jego skomunikowanie świadczy inna statystyka z tego badania. Otóż jeden na czterech ankietowanych przyznaje, że zrezygnował z pracy z powodu zbyt długiej drogi do biura!


Praca zdalna: większa produktywność

To głównie pracodawcy obawiają się, że pozbawiony fizycznego nadzoru pracownik będzie mniej produktywny albo w czasie pracy będzie zajmował się prywatnymi sprawami. Tę obawę podzielają również… sami pracownicy. Dotyczy to zwłaszcza świeżo upieczonych rodziców, którzy wiedzą, jak trudno jest wykroić osiem godzin spokoju, kiedy obok bawi się małe dziecko.

Tymczasem statystyki wskazują, że pracownicy zdalni są bardziej produktywni niż ich biurowi koledzy i koleżanki, pomimo braku bezpośredniego nadzoru.

Dlaczego warto pracować zdalnie?
Dlaczego warto pracować zdalnie – większa efektywność

Z czego wynika ten paradoks? Na pewno dużą rolę odgrywa mniejsza ilość „rozpraszaczy”, niż ma to miejsce w biurze, szczególnie jeśli pracujesz w przestrzeni otwartej typu open space. W zaciszu własnego domu nie kusi cię udział w biurowych plotkach a wyjścia po kawę zajmują ci o połowę czasu mniej. Znacznie spada również liczba pytań związanych z pracą, ale odrywających cię od zadania, nad jakim pracujesz.

Jest coś jeszcze: dla wielu pracowników możliwość pracy zdalnej jest swego rodzaju wyróżnieniem i wyrazem zaufania od szefa. To coś, czego na pewno nie chcesz stracić, jeśli okaże się, że na koniec dnia zrobiłeś mniej niż w biurze.

Praca zdalna: większe zaangażowanie

Pracownicy często wymieniają mikrozarządzanie jako jedną z najgorszych cech swoich przełożonych. Praca zdalna automatycznie zakłada, że pracujesz bez bezpośredniego nadzoru – nie jest ważne, jak i kiedy wykonasz zadanie, jeśli będzie na dobrym poziomie i w terminie.

Dlaczego warto pracować zdalnie?
Dlaczego warto pracować zdalnie – samodzielność

Brak bezpośredniego nadzoru sprawia zatem, że pracownik bardziej angażuje się w swoją pracę, a przy tym ma szansę podejść do niego po swojemu. A czy ty pamiętasz jeszcze, jak to jest być kreatywnym w pracy i trochę poeksperymentować?


Praca zdalna: większa swoboda w planowaniu dnia

Praca z domu jest dobrym rozwiązaniem w tych dniach, kiedy zależy ci na tym, żeby szybciej być w domu – zamiast „urywać się” godzinę wcześniej, możesz po prostu zaoszczędzić tę godzinę na dojazdach.

Dlaczego warto pracować zdalnie?
Dlaczego warto pracować zdalnie – planowanie dnia

W tym wypadku praca zdalna może dać ci także możliwość swobodnego planowania dnia. Przełożeni wymagają zwykle obecności w biurze w określonych godzinach, są jednak bardziej elastyczni przy pracy zdalnej i zostawiają „widełki” czasowe, w których musisz być online przez określoną ilość godzin.

Wyjść wcześniej, później zacząć, a może w ciągu dnia wyjść na przerwę? Kiedy pracujesz zdalnie takie „wypadki” nie będą przeszkadzały innym współpracownikom i będą łatwiejsze do przeprowadzenia.


Praca zdalna: jesteś zdrowszy!

Badanie Airtask wykazuje również, że praca zdalna jest zdrowsza! Przede wszystkim pracownicy, którzy nie muszą spędzać popołudnia w korku, chętniej wychodzą na siłownię lub uprawiają sport we własnym zakresie – nie trzeba tu przypominać, że zgodnie z wytycznymi WHO ruch jest podstawą zdrowia.

Dlaczego warto pracować zdalnie?
Dlaczego warto pracować zdalnie – ruch i aktywność fizyczna

To nie wszystko: pracownicy zdalni częściej wstają od komputera i robią sobie przerwy, nie tracąc przy tym produktywności.


Korzyści z pracy zdalnej: dlaczego warto spróbować pracować z domu?

Jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy w biurze, perspektywa pracy zdalnej może być dla ciebie mało realna. Największą obawą świeżo upieczonych pracowników zdalnych, z własnej woli lub z przymusu, jest to, jak rozgraniczyć pracę i życie prywatne w czterech ścianach swojego domu oraz jak zachować koncentrację?

Praktyka wykazuje jednak, że praca zdalna ma sporo korzyści. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Szczególnie ważne jest to pierwsze: zamiast przez godzinę tkwić w kroku, przez tę samą godzinę możesz iść na spacer lub siłownię, na co może czasem szkoda ci wolnego popołudnia.

Badania ankietowe wskazują także, że to właśnie pracownicy zdalni są bardziej skoncentrowani i wydani niż pracownicy biurowi.

Warto zatem rozważyć pracę poza biurem, kiedy czeka cię wymagające skupienia zadanie lub chcesz w spokoju dokończyć własny projekt? Stopniowe oswajanie się z pracą zdalną pomoże ci poznać jej zalety i korzyści!

A jakie są twoje doświadczenia? Czy pracowałeś już zdalnie, czy dopiero planujesz ten krok?