Kursy online i e-learning dla freelancerów

Jako freelancer nie tylko starasz się jak najlepiej wykonać zleconą pracę, ale również podnosisz kwalifikacje i szukasz nowych źródeł wiedzy.
Dobrym sposobem na naukę jest podpatrywanie tricków stosowanych przez najlepszych i analizowanie ich warsztatu. Nawet jeśli nie masz kolegów i koleżanek po fachu, od których możesz się bezpośrednio uczyć, w sieci nietrudno o tutoriale i explainery. Dzięki nim poznasz najbardziej podstawowe techniki obróbki zdjęć, grafik, audio i video, nauczysz się podstaw projektowania, programowania lub fotografii – możliwości są niemal nieograniczone.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się copywriterzy piszący po polsku lub w języku obcym. Tutoriali i kursów dla copywriterów jest znacznie mniej niż dla innych branż, których przedstawiciele pracują zdalnie jako freelancerzy. Copywriterzy swój warsztat najczęściej wypracowują samodzielnie, a szeroki zakres lektur i podpatrywanie technik innych copywriterów nie zastąpi ćwiczeń z pisania.

Kursy online i e-learning dla freelancerów
Profesjonalne kursy dla freelancerów

To samo dotyczy również osób zajmujących się storytellingiem, scenarzystów oraz ghostwriterów. Jak pisać, żeby pisać dobrze? Jeśli marzy ci się konstruować takie fabuły, jak mistrzowie powieści lub pisać tak sprawnie, jak uznani autorzy, teraz masz szansę poznać tajniki ich warsztatu.

MasterClass to portal, na którym znani i utalentowani pisarze, fotografowie, reżyserzy i artyści oraz przedstawiciele innych branż kreatywnych dzielą się swoją wiedzą. Kursy nie zaliczają się do najtańszych (ponad 400 zł jeden lub 830 zł za dostęp do wszystkich), ale dają niepowtarzalną szansę… otrzymania feedbacku od samego twórcy.

Na MasterClass każdy kurs składa się z określonej liczby godzinnych lekcji – zwykle około 24 – oraz podręcznika, który rozwija zagadnienia poruszone na zajęciach i zawiera dodatkowe zadania. Dodatkowo „wykładowcy” wybierają kilka prac spośród nadesłanych przez „studentów” i dokonują ich oceny. W ten sposób zyskujesz szansę na to, że otrzymasz konstruktywną krytykę od twórcy, który budzi twój podziw i szacunek.

 

Kursy dla copywriterów

Kursy online i e-learning dla freelancerów
Profesjonalne kursy dla copywriterów

Wśród kursów dla copywriterów znajdziecie przede wszystkim kurs storytellingu prowadzony przez Neila Gaimana, kurs creative writingu, który prowadzi Margaret Atwood oraz kurs pisania thrillerów autorstwa Dana Browna.

Oprócz nich zajęcia prowadzą także inni pisarze znani przede wszystkim amerykańskim czytelnikom – James Patterson, jeden z najpopularniejszych autorów za oceanem i Malcolm Gladwell, publicysta New Yorkera.
Jeśli marzysz o karierze scenarzysty Shonda Rhimes, showrunnerka „Grey’s Anatomy”, i Aaron Sorkin, scenarzysta „The Social Network”, podzielą się z tobą radami i wskazówkami.

 

Kursy dla filmowców i muzyków

Kursy online i e-learning dla freelancerów
Profesjonalne kursy dla filmowców

MasterClass to nie tylko kursy dla copywriterów i pisarzy, którym zależy na podniesieniu swojego warsztatu. Duża część dostępnych lekcji poświęcona jest także produkcji filmów, pracy reżyserów i operatorów filmowych.

Rad dla początkujących i trochę bardziej zaawansowanych filmowców udzielają między innymi Jodie Foster, Martin Scorsese, Werner Herzog i Ron Howard.
Z kolei freelancerzy zainteresowani tworzeniem niezależnych produkcji mogą dowiedzieć się, jak tworzyć porywające obrazy przy niewielkim budżecie. W tej dziedzinie swoim doświadczeniem dzielą się Mira Nair i Spike Lee.
Dla freelancerów, którzy chcą zająć się filmem dokumentalnym, powstał z kolei kurs prowadzony przez Kena Burnsa.

 

Kursy dla fotografów

Kursy online i e-learning dla freelancerów
Profesjonalne kursy dla fotografów

Oczywiście można godzinami rozmawiać o sprzęcie albo dzielić się tajnikami obróbki zdjęć w Lightroom lub Photoshop, jednak najważniejszy wciąż pozostaje warsztat i techniczne know-how. Jak pracować ze światłem i z kadrem, jak komponować ujęcia, jak poradzić sobie z technicznymi trudnościami tak, aby skupić się na unikalnym charakterze każdej sesji?

Wśród znanych fotografów, którzy zdradzają tajemnice swojego warsztatu, znajdziecie Annie Leibovitz i Jimmy’ego China, który specjalizuje się w fotografii przyrody dla National Geographic.

 

Inne kursy dla hobbystów

A może jako freelancer nie szukasz kursów, które podniosą poziom twojej wiedzy specjalistycznej, ale sposobu na rozwijanie hobby i kreatywne spędzanie wolnego czasu?

MasterClass ma również bogatą ofertę kursów i tutoriali z innych dziedzin niż pisanie i film. Znajdzie się zatem kilka propozycji dla amatorów gotowania, sportu – od szachów do tenisa i koszykówki, muzyki, w tym także muzyki filmowej, jazzu i ambitnego popu oraz aktorstwa.

 

Kursy dla freelancerów prowadzone przez profesjonalistów – podsumowanie

MasterClass nie jest najtańszą rozrywką z punktu widzenia polskiego użytkownika, daje jednak szansę na wgląd w to, jak pracują najwięksi twórcy z różnych dziedzin – od pisania do gry w szachy, od jazzu do niezależnego tworzenia filmów, od gotowania do aktorstwa.

Największa zaletą platformy jest to, że w przypadku kursów dotyczących dziedzin kreatywnych możesz wgrać próbki swoich prac – zdjęć, filmów, tekstów – a „gospodarz” kursu spośród nadesłanych prac wybierze kilka, które skomentuje i omówi.
Być może to będzie właśnie twoja praca?