Ile urlopu potrzebuje freelancer?

Wraz z początkiem września kończy się powoli sezon urlopowy – i do tyczy to również osób, które pracują zdalnie. To dobra okazja do podsumowań, jak odpoczywamy.

Ten rok był nietypowy: pandemia, długi lockdown i utrzymywanie dystansu społecznego sprawiły, że wielu z nas po raz pierwszy miało możliwość pracować zdalnie dłużej niż tylko kilka dni w tygodniu. Z drugiej strony niepewna sytuacja gospodarcza sprawiła i obawa o zdrowie sprawiła, że niektórzy z nas skrócili urlopy do weekendowych wyjazdów lub w ogóle zrezygnowali z odpoczynku poza domem.

Ile urlopu potrzebuje freelancer?
Ile urlopu potrzebuje freelancer?
Urlop w pracy zdalnej – jak długo powinien trwać?

Dla tych z nas, którzy po raz pierwszy pracowali z domu w dłuższym okresie, praca zdalna może trochę przypominać wakacje. Nie musisz wstawać dużo wcześniej, przebierać się w garnitur lub garsonkę, odpada też kwestia czasochłonnych dojazdów do biura, co sprawia, że masz więcej czasu dla siebie. Jednocześnie zaciera się granica między życiem prywatnym a zawodowym – kiedy pracujesz z domu, możesz w pewnej chwili poczuć, że… mieszkasz w pracy.

Zachowanie work-life balance to tylko jeden z powodów, dla których urlopy i wypoczynek w pracy zdalnej są jeszcze ważniejsze, niż kiedy pracujesz tylko w biurze.


Urlopy w pracy zdalnej: jak odpoczywają freelancerzy?

Badania przeprowadzane rynku freelancerów co roku przez portal pracy zdalnej Useme wskazują, że freelancerzy pracujący zdalnie na ogół mogą pozwolić sobie na dwa tygodnie urlopu – w ostatnim badaniu takiej odpowiedzi udzieliło 42% ankietowanych. Kolejne 34,3% zadeklarowało, że wyjeżdżają na tygodniowe urlopy.

Czy urlop rzeczywiście oznacza odcięcie od pracy i pełny odpoczynek? Niekoniecznie. Badanie „Życie w pracy” przeprowadzone przez firmę Michael Page pokazuje, że Polacy odbierają służbowe telefony i odpowiadają na maile również po godzinach pracy – takiej odpowiedzi udzieliło aż 68% respondentów.

Wakacje w pracy zdalnej
Wakacje w pracy zdalnej
Jaki urlop jest najlepszy dla freelancera?

To nie wszystko. Prawie połowa badanych – 48% – deklaruje gotowość do pracy również podczas urlopu, na przykład poprzez sprawdzanie maili biznesowych lub odbieranie służbowych telefonów.
Weekendy, które w tym roku szczególnie chętnie wykorzystujemy na odpoczynek poza domem, również nie są świętością. 37% ankietowanych sprawdza pracowniczą skrzynkę mailową również w soboty i niedziele, a kolejne 30% odbiera w tym czasie również służbowe telefony. Nie przeszkadza nam w tym nawet brak służbowych urządzeń: 29% ankietowanych do załatwiania spraw zawodowych wykorzystuje własny telefon, a prawie 43% respondentów używa do tego prywatnego komputera.


Czy urlop wyklucza produktywność?

W pracy zdalnej, szczególnie wśród freelancerów, panuje swoisty kult produktywności. Staramy się pracować więcej i lepiej, wykonywać więcej zadań w krótszym czasie, często kosztem własnego odpoczynku i czasu dla siebie.
Tymczasem rezygnowanie z tego ostatniego przynosi skutek wprost przeciwny do zamierzonego. Osoby, które odmawiają sobie urlopu po to, żeby pracować więcej i lepiej… gorzej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i szukaniem nowych rozwiązań.

Badania przeprowadzone przez Ernst & Young pokazuje tymczasem, że każde dodatkowe 10 godzin, jakie spędzamy na wakacjach, zwiększa produktywność w pracy o 8%.
Są również medyczne przesłanki, dla których z urlopu nie warto rezygnować. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology wskazują z kolei, że u osób, które rezygnują z wypoczynku na wakacjach, rośnie ryzyko zawału serca – o 30% wśród mężczyzn i o 50% wśród kobiet.


Wakacje w pracy zdalnej: ile powinien trwać idealny urlop?

Powszechnie przyjmuje się, że aby pracownik w pełni wypoczął, potrzebuje dwóch, a najlepiej trzech tygodni wolnego pod rząd. Ten model, do niedawna zalecany przez psychologów, nie sprawdza się jednakowo u wszystkich.

Wyniki badania opublikowanego w Journal of Happiness Studies wskazują, że mniej istotny od długości urlopu jest sposób, w jaki go spędzamy i jak często pozwalamy sobie na wakacyjną nieobecność w pracy.

Wypoczynek i work-life balance w pracy zdalnej
Wypoczynek i work-life balance w pracy zdalnej
Ile powinny trwać wakacje freelancera?

Na podstawie obserwacji i ankiet w grupie 52 pracowników naukowcy ustalili, że moment maksymalnego odprężenia i wypoczynku osiągamy ósmego dnia urlopu. Co ciekawe, już po tygodniu samopoczucie i zdrowie wracają do poziomu sprzed wakacji! Na utrzymanie wrażenia relaksu i przypływu energii nie miała wpływu długość urlopu, ale to, czy przyniósł spodziewaną satysfakcję.

Ważniejsza od długości urlopu jest także jego częstotliwość – w utrzymaniu pozytywnych efektów wakacyjnego wyjazdu pomagają krótsze, ale częstsze wakacje. Dlaczego? Wyjazdy na trzy dni i nie dalej niż cztery godziny drogi od domu redukują stres związany z planowaniem podróży, długą nieobecnością w domu oraz wysokimi kosztami. [Źródło].


Czy potrzebujesz urlopu po urlopie?

Chociaż sporo mówi się o znaczeniu wypoczynku i wakacyjnych wyjazdów, znacznie mniej uwagi poświęca się… stresowi, jaki towarzyszy powrotowi do obowiązków.
Tymczasem badania pokazują, że aby w pełni wdrożyć się do swoich zadań, potrzebujemy… do trzech dni do czterech, jeśli pobyt na wakacjach trwał dłużej niż dwa tygodnie.
Dwa dni z kolei zajmuje powrót do nawyków związanych z porą snu i porannego wstawania, które mają tendencję do zmian w trakcie wakacyjnego lenistwa.

Stres, jaki towarzyszy powrotowi do pracy, połączony ze stresem, który towarzyszy planowaniu wyjazdu, pakowaniu, rozdzielaniu zadań lub wykonywaniu ich z wyprzedzeniem sprawia, że sam wyjazd może wydawać się niewarty tylu dodatkowych obciążeń – takiej odpowiedzi udzielił co trzeci badany.


Wakacje od pracy zdalnej: przepis na sukces

Nawet jeśli twoja praca jest jednocześnie twoim hobby i pasją, odpoczynek od niej pozwoli ci złapać oddech, nabrać dystansu i… zebrać siły do podejmowania nowych wyzwań.
Praca nad zleceniami bez przerwy jest możliwa przez kilka lat, jednak im rzadziej pozwalasz sobie na wakacje, tym bardziej ryzykujesz wypalenie zawodowe.

Czy istnieje przepis na idealne wakacje? Przede wszystkim zapomnij o arytmetyce: jeśli wyjazdy na dłużej są dla ciebie bardziej źródłem stresu niż odpoczynku, postaw na krótsze, ale częstsze przerwy od obowiązków. Chociaż zmiana otoczenia i nowe bodźce sprawiają, że regenerujemy się szybciej, nie musisz wyjeżdżać na długo ani daleko – wystarczy dłuższy weekend, ale jeśli będzie wypełniony zajęciami, które sprawiają ci przyjemność i dają satysfakcję.

Jak zachować na dłużej dobre wrażenia po urlopie? Po powrocie do domu daj sobie dzień lub dwa na pełny powrót do obowiązków. Dotyczy to zarówno wdrożenia się w codzienną „rutynę”, jak i powrotu do nawyków związanych z higieną snu.

A jaki jest twój przepis na skuteczny wypoczynek? Ile czasu potrzebujesz, aby w pełni się zrelaksować? Czekamy na Twój komentarz!